שתף קטע נבחר

"יש לנו 1.2 מיליארד שקל – אף אחד לא רוצה"

שר השיכון תקף את משרד האוצר על שאינו מוכן לסבסד משכנתאות: "יש לנו תקציב משכנתאות של 1.2 מיליארד שקל. האוצר קונה את הכסף בזול ומוכר אותו לזוגות הצעירים ביוקר, אבל מי רוצה היום ריבית של 4%? המדינה גובה מחיר כפול"

המתח בין משרד השיכון לאוצר גובר. אחרי דיון סוער בוועדת הכספים הבוקר, משמיע אטיאס טענות קשות כנגד האוצר, הפעם בוועידת מרכז הבנייה הישראלי. "יש לנו תקציב משכנתאות של 1.2 מיליארד שקל, אבל אף אחד לא רוצה את זה. המדינה גובה מחיר כפול מהבנקים. האוצר קונה את הכסף בזול ומוכר אותו לזוגות הצעירים ביוקר בריבית של 4%".

  

לדברי אטיאס יש להגדיל את המענקים ולתת סיבסוד של 800 שקל בתשלום החודשי לרוכשי דירה ראשונה באיזורי עדיפות לאומית. הוא הוסיף כי "לא ייתכן שתנאי ההלוואה במשכנתה לדירה בדימונה יהיה דומים לתנאי משכנתה באיזור המרכז". 

 

אטיאס השמיע דברים דומים מוקדם יותר היום בוועדת הכספים של הכנסת, אז אמר כי "יש לסבסד משכנתאות לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה בבניינים רבי קומות". השר סיפר כי ניסה להציע את הסבסוד בחוק, אך משרד האוצר התנגד. הצעת חוק זאת אומצה כהצעת חוק פרטית "התקועה" בוועדת השרים לחקיקה בגלל התנגדות האוצר.  

 

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר שהשתתף אף הוא בישיבה הבוקר, חזר על אזהרותיו מהריבית המשתנה העומדת כיום על שיעור נמוך במיוחד אולם זו צפויה לעלות בקרוב ולסכן את אותם לווים: "מצב הריבית היום הוא לא נורמלי ואם הריבית תעלה, הם לא יוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתה", אמר פישר.

 

"עברנו למישור הפוליטי כי אין לנו ברירה", הוסיף אטיאס בוועידה, המתקיימת בים המלח. "29 חברי כנסת מסיעות שונות חתמו על הצעת חוק המשכנתאות, אם לא נגיע להסכמה תוך 3 שבועות אנחנו נעלה את החוק הזה ונתמוך בו בכנסת גם נגד עמדת הממשלה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים