שתף קטע נבחר

מסמך אמריקני: ישראל תקפה את הכור בסוריה

מזכר שהודלף לוויקיליקס, אך טרם פורסם באתר, מהווה אישור רשמי ראשון ומפורט לתקיפה בדיר א-זור. המברק, שנחשף ב"ידיעות אחרונות", נשלח ב-2008 ממזכירת המדינה דאז, קונדוליזה רייס, לנציגויות ארה"ב בעולם. "הכור היה במרחק שבועות מהפיכתו למבצעי. הוא נהרס ללא אפשרות שיקום"

"ב-6 בספטמבר 2007 הרסה ישראל את הכור הגרעיני שבנתה סוריה בהיחבא, ככל הנראה בסיוע צפון קוריאה" - כך נפתח מזכר חשאי ששלחה ב-25 באפריל 2008 מזכירת המדינה האמריקנית דאז, קונדוליזה רייס, לראשי נציגויות משרד החוץ האמריקני בעולם. מזכר זה נכלל במסמכים שהודלפו לאתר ויקיליקס ונחשף הבוקר (יום ו') על ידי רונן ברגמן ב"ידיעות אחרונות", טרם פרסומו באתר.

 

המסמך מהווה למעשה אישור רשמי ראשון ומפורט לכל מבצע הפצצת הכור בסוריה, החל מאיסוף המודיעין שקדם לו, שיתוף הפעולה בין ישראל וארצות הברית, המסקנות המדאיגות והקשות שחלקו שתי המדינות, החלטתה של ממשלת ישראל לתקוף את סוריה והחשש כי אסד יפתח בתגובה במלחמה. "עד עתה נמנענו מלחלוק את המידע הזה איתכם", הסבירה רייס, "בגלל חשש וניסיון למנוע עימות".


תמונת לווין של הכור הסורי לפני שהופצץ (צילום ארכיון: AP)  

 

חשיפת המברק מגיעה לאחר רמיזות רבות בעניין. לפני שנתיים וחצי, ביום כתיבת המסמך, הודיע הבית הלבן כי הכור בדיר א-זור לא נועד לצרכי שלום, אך לא הזכיר

את ישראל. יומיים בלבד לאחר מכן שיגר ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, רמז עבה בנושא ואמר: "עם ישראל הוכיח כי הוא יודע להגן על עצמו". בספר שהוציא נשיא ארצות-הברית בעבר, ג'ורג' בוש ופורסם בחודש שעבר, נכתב כי אולמרט ביקש מהאמריקנים לתקוף בסוריה, "אך פעל כפי שראה לנכון".

 

חלקו הראשון של המזכר נועד להיות חשאי, ולפיכך כולל מידע בפירוט חסר תקדים. "ברצוני ליידע אתכם שמטרת המתקפה הישראלית הייתה להרוס את הכור הסודי שסוריה בנתה באזור מדברי במזרח המדינה הקרוי אל-כיבאר", כתבה מזכירת המדינה. "המשימה הישראלית הסתיימה בהצלחה - הכור נהרס ללא אפשרות שיקום. סוריה השלימה את פינוי האתר, סילקה את העדויות למה שהיה במקום והקימה באתר מבנה חדש".

 

הסיפור המלא מתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכור הסורי. "נהרס ופונה"
צילום: דיגיטל גלוב, מתוך אתר ה"ניו יורק טיימס"
"נמנענו מלחלוק את המידע מחשש לעימות". קונדוליזה רייס (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים