שתף קטע נבחר

עושה עסקים עם סיני? אל תגלה לו מתי נולדת

מספרים "טובים" או "רעים", תאריך מקולל ואופן סידור המשרד – אלו הם רק חלק מהדברים שיכולים להרים או להפיל עסקאות עם יזמים סינים. עקרונות הפנג שואי ליזם המתחיל. מדריך

באחד המשרדים של שאול אייזנברג המנוח, שמוקמו בהונג קונג ושמהם חלש על אימפריה של עסקים בסין, היה אקוואריום. לכאורה, אקוואריום זה נועד למטרות נוי גרידא, אך למעשה מוקם שם על פי הנחייתו של יועץ פנג שואי שנשכר על יד קבוצת אייזנברג. האקווריום היה מועבר ממקום למקום מדי חודש בהתאם להנחיות היועץ, על מנת לקדם את "אזור השפע" של המשרד.

 

בסין, פנג שואי הוא מושג רציני בעל משמעויות עסקיות עמוקות, ויש אנשי עסקים מערביים רבים המודעים להן. זה רחוק מאוד מלהיות "ניו אייג'".

 

 

ההבנה של תורת הפנג שואי חיונית למי שעושה עסקים בסין, בין אם על מנת לאמץ אותה ובין אם על מנת להתאים את שטחי החברה שלו לציפיות אנשי העסקים הסיניים. חיוני להבין גם כי איש העסקים הסיני המגיע לסמינר אצל ספק התוכנה הישראלי בתל-אביב, או שמבקר במשרדי החברה בגואנגז'ו, מודע לפנג שואי וחי אותו מאז ילדותו.

 

שרונה פומס, מורה ובעלת בית ספר לפנג שואי, מספרת כי משמעות המונח פנג שואי בסינית הוא "רוח ומים". זו תורה השואבת מתפיסת היינג ויאנג, הרואה בעולם שילוב של מרכיבים שונים, והיא מיועדת לאפשר חיים הרמוניים עם הסביבה. באמצעות עקרונות פנג שואי האדם יכול לרתום את האנרגיות המטיבות של צ'י בסביבת מגורים כדי לקדם איכות חיים, בריאות, רווחה כלכלית, מערכות יחסים הרמוניות וחיוניות.

 

התרבות המערבית אמנם חדרה לסין ברוח סערה, אנשי עסקים בה לובשים חליפות מחוייטות, מרכיבים משקפי שמש אופנתיים ומשתמשים באייפון המעודכן ביותר, אך בביתם הם מתנהלים על פי מסורות סיניות עתיקות. הם מחזיקים לא פעם כד עם אפר האבות בסלון ונוהגים אף לטאטא את קברי הוריהם בחג האביב. משרדי ארכיטקטים מעסיקים יועצי פנג שואי כחלק אינטגרלי מהצוות ואלה משתתפים בתיכנונם של גורדי שחקים, אוטוסטרדות ומרכזי קניות.

 

לילאן טו, מי שהיתה מנהלת בנק במלזיה והיום מומחית פנג שואי, מספרת כי אנשי עסקים עושים שימוש בפנג שואי על מנת לקדם עסקאות. הסינים יעדיפו להיפגש במשרדם או להגיע למפגש במקום מוכר, שיש בו מרכיבים טובים התומכים בהם. משמעות הדבר היא שחברה ישראלית המחזיקה בסין משרדים שתוכננו בלי לקחת זאת בחשבון עלולים להרחיק מבקרים סיניים. זאת ועוד, לקראת חתימה על חוזים נוהגים אנשי עסקים סיניים לברר את תאריך הלידה של האדם שמולם, ובעת חתימה על חוזה יושיבו אותו בכיוון המחליש אותו בהסתמך על כך, לפי תורת הפנג שואי.

  

הנה כמה פיסות מידע חיוניות לאיש העסקים המתנהל מול תרבות סין:

 

  • כאשר הסיני דוחה את זמן התשובה או את זמן חתימת החוזה, אפשרי שהוא ממתין לזמן הנכון לעשות זאת. סינים רבים בודקים תאריכים ביומן מיוחד הנקרא "טונג-שו". זמן החתימה על חוזה או ביצוע עסקה חשוב לא פחות מהעסקה עצמה, ולכן ייתכן כי הסיני ידחה את מועד החתימה גם כאשר כבר יושבו כל המחלוקות. פתיחת המשחקים האולימפיים בבייג'ין נקבעה ל-8.8.2008 בשעה 8:00 בערב, מתוך התחשבות ורצון להעניק מזל טוב לתחרויות.

 

  • גם כרטיס הביקור של איש העסקים הסיני נבחר בקפידה. הצבעים המופיעים על הכרטיס והלוגו ייבחרו מראש כדי לקדם את הצלחת בעל העסק על פי תאריך הלידה שלו. יש מי שזקוק לאלמנט של מים במפה ויביאם לידי ביטוי בעזרת שימוש בגוונים הכחולים והלבנים.
  • הגיע אליכם אורח מסין והוא לא מרוצה מהדירה או החדר ששכרתם עבורו וגם מתקשה להסביר מדוע? ייתכן והמקום לא נכון לו מבחינת כיוונים, פתחים ומעברים. בעיה כזאת ניתן למנוע על ידי התייעצות עם סוכנות נדל"ן שנעזרת בשירותיו של איש פנג שואי.
  • התיישבתם בחדר הישיבות בסין והצטרף אליכם אדם חדש שלא נראה כמו עובד החברה? ייתכן וזה איש פנג שואי המומחה בקריאת פניכם. נוכחותו שם תסייע לסינים לבחון את האמינות, היציבות הכלכלית, והדרך שלכם לנהל עסקים. ההמלצות שלו צפויות לשמש שיקול משמעותי בפני צוות המשא ומתן.
  • אם הינכם עושים עסקים עם אדם סיני, כדאי להקפיד במהלך המשא ומתן שלא לתת את תאריך הלידה שלכם.
  •  מומלץ לתכנן את שטחי החברה שבהם יבקרו אורחים מסין על פי עקרונות הפנג שואי. זה נוגע לשטחי החברה בסין, למשרדים בארץ בהם מתארחים נציגים זרים ובדירות או בבתי המלון בהם תשכנו אותם.
  • כדאי להתייעץ לפני הושבת האורחים לארוחה במסעדה. סיני לא יסרב למקום שהוצע לו אך יחוש אנטגוניזם אם המקום לא נכון לו על פי הכללים שעל ברכיהם גדל.

 

טל רשף הוא יועץ ומרצה לעסקים מול תרבויות אסיה , מאמן עובדים ומנהלים לרילוקיישן . מרצה לתרבויות בחברות ובחוגי בית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חדר המסודר לפי תורת הפנג שואי
צילום: יהונתן צור
טל רשף
מומלצים