שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ועדת שרים לחקיקה: סלבס לא יפרסמו אלכוהול
  הועדה אישרה הצעת חוק לפיה תיאסר השתתפות ידוענים בפרסומות למשקאות אלכוהוליים, כמו גם דוגמנים בני פחות מ-40, ומציגים לובשי מדים או תלבושות ספורט. חברות יחוייבו להוסיף הוספת אזהרה על הבקבוקים, כפי שנהוג ביחס לסיגריות

  ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק של ח"כ דני דנון (ליכוד) וח"כים נוספים המציעה לאסור על השתתפות ידוענים בפרסומות של משקאות אלכוהוליים וכן לחייב הוספת אזהרה על בקבוקי המשקאות המציינת את הסכנות הטמונות בשתיית משקאות משכרים, כפי שמחייב החוק ביחס לפרסום סיגריות ומוצרי טבק לעישון.

   

   

  בכל פרסומת למוצרי אלכוהול יכללו הפרטים הבאים בלבד: המשקה האלכוהולי, סימנו ושמו המסחרי, שם היצרן וסימנו המסחרי וצורת המוצר ומקום מכירתו.

   

  לפי הצעת החוק, תיאסר הופעתם בפרסומות של אנשים אלו: ידוענים, אדם בן פחות מ-40 שנה, אדם לובש מדים, ואדם בתלבושת ספורט או בגד ים, בדומה לכללים החלים על פרסומות לסיגריות. לא ברור אם ההצעה כוללת גם פרסומות מחו"ל.

   

  מותגים רבים עושים כיום שימוש בדמויות שיהיו בקרוב אסורות. המותג שנדי משתמש בידוען ישראלי בפרסומותיו - אושרי כהן; ובפרסומות למותג האלכוהול הישראלי גולדסטאר מופיעים בני פחות מ-40.

   

  אסור לערבב פרסים עם אלכוהול

  בנוסף, למותגי אלכוהול אסור יהיה לפרסם יותר מפרסומת אחת במהדורה אחת של עיתון אחד, או במהדורה אחת של כל דבר דפוס אחר. בשורה התחתונה של הפרסומת, תופיע אזהרה בשפה שבה נתפרסם העיתון או דבר הדפוס האחר ובאותיות ברורות שגודלן המזערי 12 נקודות דפוס שחור.

   

  יותר מכך, אסור יהיה לשווק מותג אלכוהולי חינם ואסור יהיה לשווקו בתוספת פרס, מתנה או זכות להשתתפות בהגרלת פרסים או בתחרות. 

    

  בדברי ההסבר לחוק נכתב: "ילדים ובני הנוער נחשפים למסר כפול בנוגע לצריכת אלכוהול. גורמי חינוך ובריאות דואגים להבהיר כי צריכה מוגברת של אלכוהול מסוכנת ולעיתים היא עלולה להיות קטלנית, אך במקביל ישנו פרסום נרחב באמצעי התקשורת המציגים את צריכת האלכוהול באופן חיובי, לעיתים תוך ניצול תמימותם של בני הנוער על ידי שימוש בידוענים".  

   

  ח"כ דני דנון, יוזם החוק אמר: "יצרני האלכוהול החליטו 'לעשות כסף' מניצול תמימות הילדים, וביצירתיות ייתר של אנשי הפרסום נבנתה מכונת מסרים מעולה שמציירת את שתיית האלכוהול בגיל צעיר כמתכון לחיים טובים יותר. הצעת החוק תבטיח שיהיה מסר חברתי אחד - אלכוהול זה לא משחק לילדים והנזקים מאלכוהול עלולים להרוס את החיים".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  יוזם החוק. ח"כ דני דנון
  צילום: נועם מושקוביץ
  לא עוד. אושרי כהן
  צילום: יונתן מור
  מומלצים