שתף קטע נבחר

צילום: עופר לוי

גם בכירים עשויים להיחקר: למה הדלתות נתקעו?

בשלב הראשון של חקירת השריפה ברכבת יזמנו החוקרים עובדים זוטרים יחסית, אך בהמשך - גם בכירים עשויים להיחקר תחת אזהרה בניסיון לקבוע אם הייתה רשלנות. עוד ייבדק: איך דלף הסולר מהמיכל במשך קילומטרים וניצת, בלי שאיש שם לב לכך?

גורמים במשטרה אמרו אמש (יום ג') ל-ynet כי בימים הקרובים יוזמנו אנשי רכבת ישראל לחקירה ראשונית בעקבות השריפה שפרצה ברכבת סמוך למושב יקום, ורק לאחר מכן יוחלט אם לזמן לחקירה גם בכירים ברכבת ולחקור אותם תחת אזהרה. אמש התגבשה ההערכה שהשריפה, שבה נפגעו 121 נוסעים - בהם 5 באורח בינוני והשאר באורח קל, פרצה כשסולר דלף ממיכל מתחת לקרונות, וגץ שפגע בו - הצית אותו.

 

במשטרה הודו כי לפניהם חקירה לא-פשוטה, שבה יהיה על השוטרים לערב גורמים מקצועיים חיצוניים. "זו חקירה סבוכה ולא קלה, שמצריכה ירידה לפרטים טכניים רבים המוכרים יותר למהנדסים ולא לחוקרי משטרה פליליים רגילים", אמר גורם במשטרה. ''רק בסוף החקירה נוכל לקבוע אם הייתה רשלנות, ואם יש צורך להעמיד לדין עובדים או בכירים ברכבת".

 

רכבת בלהבות - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

בין השאלות שעומדות על הפרק, על רקע טענות הנוסעים: מדוע דלתות הרכבת לא נפתחו - גם לא ידנית, מדוע התקשו הנוסעים לפרוץ את החלונות ונאלצו להיעזר בירי של חייל, היכן היו מטפי הכיבוי ומדוע - לפחות לפי הנוסעים - אזלו בהם המים, ויותר מכל - איך קרה שסולר דלף ממיכל הנמצא מתחת לקרון - וניצת? מחקירה ראשונית של המשטרה אמש עלה כי הסולר החל לדלוף עוד כשהרכבת הייתה בתחנת בית יהושע - כמה קילומטרים מהמקום שבו נעצרה בגלל האש.

 

צילום: עידו ארז

 

"נבדוק אם המיכל נבדק, ואם כן - מתי, ואיך אף אחד לא הבחין בדליפת הסולר עד שהוא ניצת", הסביר אמש גורם במשטרה. "האם יהיו חשודים ברשלנות? את זה אנחנו עדיין לא יודעים", הוסיף. מפקד משטרת נתניה, ניצב-משנה עמי

אשד, הדגיש כי הרכבת עומדת בתקנים של משרד התחבורה. "החקירה נמצאת בראשיתה. נזמן אנשים מהרכבת לחקירה כללית שלא באזהרה, ולאחר שיהיו בידינו ממצאים - נחליט על המשך החקירה".

 

גם לחוקרים ברור שעל דבר אחד הנוגע לשריפה אין עוררין. "מה שבטוח הוא שהאירוע הזה הסתיים בנס, ועלול היה להיגמר באסון כבד מאוד עם נפגעים רבים בנפש, אסון הרבה יותר גרוע מאסון הכרמל. החקירה שלנו תצטרך לתת בסוף מענה לשאלה איך למנוע אירוע דומה, ובעיקר לתת תשובה לשאלה של מאות הנוסעים התמימים - איך נסיעה שגרתית הפכה לסיוט חייהם ולפציעת עשרות רבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרכבת החרוכה. "חשודים ברשלנות? עדיין לא ברור"
צילום: בן קלמר
עשן מיתמר מהרכבת בזמן השריפה. הסולר דלף קילומטרים
צילום: עופר לוי
מומלצים