שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מש' הבריאות: לא להשתמש בבקבוקי ביספינול A

  לאחר שמחקרים הראו שביספינול A גורם לשיבושים בפעילות המערכת ההורמונלית ומשפיע על המוח וההתנהגות, ובעקבות מדינות אחרות בעולם מצטרף משרד הבריאות וקורא לבתי החולםי ולציבור: לא להשתמש בבקבוקי תינוקות המכילים את הכימיקל

  משרד הבריאות מורה היום לבתי החולים להפסיק להשתמש בבקבוקים המכילים את הכימיקל ביספינול A להאכלת תינוקות מאושפזים ויילודים, בתוך כחצי שנה. זאת לדברי משרד הבריאות בשל "עיקרון הזהירות המונעת" ולא בשל הוכחות מדעיות חדשות.

   

  משרד הבריאות מצטרף למדינות שכבר נקטו עמדה נחרצת יותר נגד השימוש בבקבוקים המכילים ביספינול: בקנדה ובאיחוד האירופי נאסר השימוש לחלוטין. בישראל עדיין לא.

   

  "המדיניות בעולם משתנה לכיוון שימוש בבקבוקים שאינם מפוליקרבונט", אומר פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. "בארץ אנחנו הולכים לכיוון של שינוי התקן הישראלי, כך שלא יוכלו להמכר כאן בקבוקי תינוקות עשויים פוליקרבונט, אבל זה מהלך שלוקח זמן. בתוך בתי החולים ניתן לפעול בצורה יותר פשוטה".

   

  לשאלה מה צריך כל הורה לתינוק להסיק מההנחייה לבתי החולים אומר פרופ' גרוטו "כששואלים אותי אני אומר שההמלצה בשלבי גיבוש סופיים ועדיין אין לנו המלצה גורפת להורים. בבתי החולים זה צעד שניתן ליישם באופן פשוט. גם הציבור יכול להחליט אם הוא רוצה ליישם זאת או לא".

   

  פרופ' גרוטו ציין כי בין היתר לא יצאה המלצה לציבור משום שהתקן הישראלי אינו בודק נוכחות ביספינול מבקבוקים ולדבריו לא ניתן להוכיח שבקבוק שהיצרן שלו מעיד כי הוא ללא ביספינול אכן לא מכיל את החומר.

   

  הכימיקל ביספינול A נמצא בבקבוקים ובמוצרי פלסטיק אחרים העשויים מפוליקרבונט. בין היתר הוא נמצא בציפוי הפנימי של קופסאות שימורים ובצעצועים ונשכנים של תינוקות. במקרה של בקבוקי תינוקות החומר עלול לזלוג אל תוכן הבקבוקים, במגע עם נוזל חם או כאשר הבקבוקים בלויים או שרוטים.

   

  מחקרים שנערכו בחיות הראו שהחומר גורם לשיבושים בפעילות המערכת ההורמונלית ומשפיע על המוח וההתנהגות. החשש הוא שאם החומר משפיע גם על בני אדם, תינוקות, שצורכים את רוב מזונם מבקבוק עלולים להיחשף לריכוזים גבוהים ביחס למשקל גופם.

   

  במשרד הבריאות מציינים כי "על אף העובדה כי הערכות סיכונים שנעשו בארצות הברית ואירופה מראים כי רמות החשיפה בתינוקות אינה עלולה לגרום להשפעות שליליות, משרד הבריאות ממליץ, על פי עקרון הזהירות המונעת, לא להשתמש בבקבוקי תינוקות העשויים מפוליקרבנט, המכילים את הכימיקל ביספנול A, וזאת כדי למזער את חשיפה של תינוקות לביספנול A ככל האפשר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  בלי ביספינול A
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים