שתף קטע נבחר

עורכים ברדיו החרדי: "אין חדשות היום"

הרשעתו הדרמטית של נשיא המדינה לשעבר באונס, אינה מוזכרת בתקשורת החרדית מסיבות של צניעות. "זה מתסכל, אין לי מה לדווח הבוקר", אמר עורך בתחנת רדיו. חלק מכלי התקשורת מדווחים על ההרשעה, אך מבלי להזכיר את העבירות

רק בתקשורת החרדית קצב לא אנס: תחנות הרדיו החרדיות דיווחו הבוקר (יום ה') בלקוניות ובאופן מינימליסטי על הכרעת הדין במשפטו של הנשיא לשעבר, משה קצב. מהדורות החדשות של תחנות "קול חי" ו"קול ברמה" אמנם נפתחו בידיעות שעסקו במשפט, אך בשתיהן דווח כי קצב "הורשע בעבירות שיוחסו לו", מבלי לפרט מהן.

הדיווח ברדיו "קול חי"

 

בשתי התחנות התקבלה החלטה עקרונית שלא להרחיב בנושא ביומני הצהריים, ולא לקיים ראיונות בעניין הפרשה. אחד העורכים המחיש בשיחה עם ynet את הלך הרוח בתוך התחנה: "זה ממש מתסכל, אין לי מה לדווח הבוקר. כלום לא קורה". עורך אחר אמר כי לא ניתן להתעלם לגמרי מהפרשה, כאשר נשיא עושה את דרכו לכלא, "אך אנחנו לא נכנסים לחדר המיטות, ואפילו לא נכנה את המעשים כ'עבירות מוסר'".

 

שומרים על הנוער

במוקדי ה"נייעס" (קווי טלפון לדיווחים חדשותיים), שבדרך כלל נחשבים לפתוחים יותר מכלי התקשורת החרדיים המסורתיים, בחרו הפעם להחמיר יותר מתחנות הרדיו - ולא דיווחו כלל על הכרעת הדין.

 

יום טוב ביכלר, מ"הקול החרדי", הסביר ל-ynet כי אף שבתחנה שלו מדווחים על נושאים שלא נחשפים בעיתונות החרדית, כמו פרשיות מביכות שקשורות לחצרות רבנים, במקרים של עבירות מין לא יזכירו אותן, ואף לא את שמות המעורבים - חשובים ככל שיהיו. "על צחי הנגבי לא הייתה לנו בעיה לדבר, כשביתד נאמן לא הזכירו על כך מילה, וגם על הזיוף בכוללים דיווחנו כשכולם התעלמו", אמר, "אבל על משפטים כמו של קצב וחיים רמון לא שומעים אצלנו כלום".

 

 ביכלר הסביר כי הסיבה העיקרית לסינון הדיווח היא חינוך הנוער, שמאזין גם הוא לקווים: "אפילו אם נדווח רק על עבירות חמורות, מבלי לפרט, אנו חוששים אפילו מכך שילד יילך לשאול את אביו במה מדובר - והוא יגמגם לו".

 

"אות קלון למדינת ישראל"

באתרי האינטרנט החרדיים - כלי התקשורת הנחשבים לחתרניים ביותר במגזר החרדי - הכרעת הדין של קצב תפסה את הכותרות הראשיות. בדומה לתחנות הרדיו, גם באתרים לא מוזכרות העבירות

שבהן הורשע הנשיא לשעבר, אך מובאים ציטוטים מפסיקת השופטים נגד קצב.

 

ב"בחדרי חרדים" בחרו את הכותרת" "הוא שקרן, אמר השופט" וסיקרו בהרחבה את מהלך הדיון היום בבית המשפט. גם באתר "כיכר השבת" דיווחו על ההרשעה - ואף הוסיפו בכותרת המשנה כי "מדובר באות קלון למדינת ישראל כולה".

 

העיתונים החרדיים היומיים - "יתד נאמן", "המודיע" ו"המבשר" - לא התייחסו הבוקר להכרעת הדין הצפויה, וגם מחר צפויים להתעלם מהחלטתם הדרמטית של השופטים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא קצב. "הורשע בעבירות שיוחסו לו"
צילום: עידו ארז
מומלצים