שתף קטע נבחר

78%: הזרים מסכנים את הצביון היהודי

האם זרם המסתננים והעובדים הזרים מסכן את צביונה היהודי של המדינה? סקר ynet-גשר מגלה כי על כך יש תמימות דעים בין החרדים, הדתיים, המסורתיים והחילונים. וכמה מהם היו מתנגדים לחתונה מעורבת של הבן או הבת?

מכתב הרבנים, מכתב הרבניות, הפגנות בבת-ים, מכתבים נגד המסתננים בבני-ברק, התבטאויות מקוממות על מי שאינם יהודים. באחרונה נדמה שהמנהיגים הרוחניים של הציבור הדתי יצאו למלחמת חורמה במיעוט הערבי, במסתננים מאפריקה והעובדים הזרים, ובתגובה זכו לקיתונות של ביקורת. אך מתברר שבדומה לרבנים, גם ברחוב הישראלי חוששים מהתבוללות בתוך גבולות המדינה: סקר ynet-גשר מגלה כי כ-78% מהיהודים סבורים שהמהגרים ופליטי העבודה מסכנים את צביונה של המדינה היהודית.

 

הסקר, שנערך בסוף השבוע על-ידי מכון "פאנלס", כלל 501 נשאלים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישובים היהודיים במדינת ישראל. טעות הדגימה המרבית עומדת על 4.4% ±.

 

כ-57% מהמשיבים סברו כי זרם המהגרים והעובדים הזרים מסכן במידה רבה, או במידה רבה מאוד, את הצביון היהודי של מדינת ישראל, וכ-21% אמרו שהדבר מהווה סיכון ברמה בינונית. לעומתם, כ-19% חשבו שאין מציאות זו מסכן את הצביון היהודי כלל, או שבמידה מעטה. 

 

בקרב החרדים, הדתיים והמסורתיים ניכר רוב מוחלט לאלו הסוברים שקיים סיכון רב לצביון היהודי (93%, 85% ו-71% בהתאמה). גם בקרב החילונים הייתה זו התשובה הנפוצה בסקר, כש-43% השיבו באופן זה.

 

ומה אם היו רוצים לבנות מסגד או כנסייה בקרבת מקום לבית הנשאלים? כ-43% השיבו כי היו מתנגדים בכל תוקף: "בשום פנים ואופן לא. זו מדינת היהודים ואסור לבנות מקומות כאלה" (כך השיבו 80% מהחרדים, 69% מהדתיים, 52% מהחילונים ו-31% מהחילונים). לעומת זאת, כ-30% אמרו שהיו מסכימים לכך בחוסר ברירה ומבקשים שהמבנה יוצנע, וכ-27% אמרו שזו זכותם של כל המאמינים - ללא קשר לדתם (36% מהחילונים השיבו באופן זה, וכן 17%מהמסורתיים, 4% מהדתיים ו-10% מהחרדים).

 

ומה עם הילדים?

על השאלה "לו היית מתגורר בעיר או בשכונה בה נמצאים תושבים רבים שאינם יהודים, האם היית מאפשר לילדיך לנהל קשרים חברתיים עם לא יהודים?" ענו רוב הנשאלים (56%) בחיוב. לעומתם, 39% השיבו בשלילה. הבדל ניכר בין תשובות החילונים, ש-73% מהם ענו שהיו מתירים לנהל קשרים חבריים מעין אלה, לבין המסורתיים, הדתיים והחרדים שהסתייגו מכך (52%, 76% ו-93% בהתאמה).

 

ואם הילד/ה היה מביא בן או בת זוג שאינו יהודי ומצהיר שבכוונתו/ה להתחתן - כיצד היו ההורים מגיבים? 42% מהנשאלים אמרו כי הדבר היה מפריע להם מאוד והיו מתנגדים לחתונה. 33% אמרו שהדבר היה מפריע להם אך לא היו מתנגדים, ו-23% הצהירו כי לא היה מפריע להם "אם מדובר באדם טוב".

 

בקרב המשיבים החרדים התפיסה הייתה חד-משמעית: 100% היו מתנגדים לנישואים. 87% מהדתיים, 62% מהמסורתיים ו-20% מהחילונים השיבו באופן דומה. 40% מהחילונים אמרו כי הדבר היה מפריע להם, אך לא היו מתנגדים לחתונה, וכך ענו גם 27% מהמסורתיים ו-12% מהדתיים. 33% מהחילונים לא היו מתנגדים לחתונה.

 

לא לתת למציאות להיכפות

מנכ"ל גשר, אילן גאל-דור, אמר כי "יותר מ-75% מודאגים מההשפעה השלילית שיש לעובדים זרים על צביונה היהודי ויש לפתור את הצד

ההומניטרי של הבעיה, אבל לא על חשבון דמותה היהודית של מדינת ישראל. נראה כי העובדים הזרים מהווים איום ממשי על הצביון, ועל הממשלה לפעול בנושא ולא לתת למציאות להיכפות עלינו.

 

"כמו כן, כ-70% רוצים שילדיהם יתחתנו עם יהודי (בין מתנגדים אקטיביים לפסיביים). זו הוכחה שרוב היהודים, עם כל הרצון לפתיחות ושיוויון, רוצים המשכיות של העם היהודי. מערכת החינוך חייבת להתמודד עם המתח שיש בין מתן שיוויון למיעוטים ו/ או יחס לעובדים זרים לבין המשכיותו של העם היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בבת ים
צילום: עופר עמרם
מכתב הרבנים
הרב שמואל אליהו
צילום: אפי שריר
מומלצים