שתף קטע נבחר

הרב ליאור: "בזרע הגוי - אכזריות וברבריות"

אחד משני הרבנים הבכירים בימין פסק כי במקרה שאין לזוג דרך להרות - אין לקחת תרומת זרע מגוי: "איזה תכונות יכולות להיות לו? של אכזריות, של ברבריות! זה לא מאפיין את בית ישראל". על ילד לאם חד-הורית אמר: "לא יכול להיות 100% נורמלי"

הרב דב ליאור, מבכירי פוסקי ההלכה בציונות הדתית, קובע כי לאישה אסור לקבל תמורת זרע מגבר שאינו יהודי, אף במקרה שזו הדרך היחידה שבה תוכל להרות. לדבריו, לנולד בדרך זו יהיו תכונות גנטיות שליליות, שלדעתו מאפיינות את מי שאינו יהודי. במקום זאת ממליץ הרב לזוגות עקרים לאמץ ילדים יתומים.

 

הרב ליאור התייחס לסוגיה בהרצאה במכון פוע"ה, במהלך כנס על רפואת נשים שהתקיים בשבוע שעבר. הוא הביע עמדה שמרנית, השוללת פיתרון שמקובל על פוסקים רבים המעדיפים תרומת זרע מגוי על פני זה של יהודי אנונימי, מחשש לבעיות ייחוס וממזרות.

בדבריו הגדיר הרב ליאור קבלת זרע מגוי כ"דבר חמור מאוד", ובהקלטה שהגיעה לידי ynet הוא נשמע אומר: "'ספר החינוך' כותב שהתכונות של האב עוברות לבן, ואם האבא הזה הוא לא יהודי, אז איזה תכונות יכולות להיות לו? של אכזריות, של ברבריות! זה לא תכונות שמאפיינות את בית ישראל".

 

עוד הוסיף כי חז"ל אמרו במסכת יבמות, שישנן תכונות שעוברות בתורשה, וכי היהודים הם רחמנים, ביישנים וגומלי חסדים. "אדם שנולד לאבא ואמא יהודים, אפילו שהם לא זכו לקבל את החינוך התורני - יש דברים שעוברים (אליו) בדם. זה גנטיקה", הסביר, "אם האבא הוא גוי, אז הילד הזה משולל מכל הדברים האלה... אני גם קראתי בספרים שלפעמים הפשיעה, התכונות הקשות, ההתמרמרות... ילד כזה שבא מתכונות כאלה - אין תימא שאין לו את התכונות המאפיינות את עם ישראל".

 

"בעיות בהפריית מבחנה"

בשיעורו סקר הרב את ההיבטים ההלכתיים של הזרעה מלאכותית, הפריית מבחנה ותרומת זרע, והצביע על בעיות שלכאורה כרוכות בהן: הוצאת זרע לבטלה, אי-קיום מצוות פרו ורבו, וייחוס לא ברור של הנולד.

בנוגע להפריית המבחנה טען כי בבתי החולים לא מקפידים תמיד שלא להחליף או לערבב נוזלי זרע של אנשים שונים, ולעתים אף עושים כך בכוונה – דבר העלול לגרום לבעיות הלכתיות קשות. "לא תמיד אלה שמטפלים בזה הם מספיק חדורים חרדה הלכתית", אמר, "או שזה התחלף, או שעושים את זה במתכוון בגלל סיבות אחרות, כדי להצליח או משהו כזה - אז אנחנו חוששים".

 

"גידול ילדים לא פחות חשוב מ-M.A"

בהתייחסו להצעה שרווקות מבוגרות יקפיאו ביציות למקרה שיתחתנו רק לאחר שנות הפיריון שלהן טען הרב כי במקום זאת יש להשקיע יותר בניסיונות שידוכים בגיל צעיר יותר. הרב הביע מורת

רוח מכך ש"חדרה לתוך הציבור שלנו חלק מהתרבות של המערב, שכל אישה, במקום להיות אמא היא צריכה להיות M.A. תפקיד הנשים - הורות וגידול ילדים - אינו נופל מתואר אקדמי". הוא הדגיש כי אין בעיה ללמוד מקצוע, אך אין לתת לזה קדימות.

 

על כניסת רווקות דתיות להריון אמר: "אנחנו יכולים להבין את הרצון, את התשוקה, של כל אישה שיהיה לה ילד... אבל אצלנו בתורה אי אפשר להיענות לדרישה של אישה מסוימת, כשזה יכול לגרום סבל למישהו אחר. אם נולד ילד ללא דמות של אבא, זה לא ילד שהוא מאה אחוז יכול להיות נורמלי". לדבריו, חז"ל קבעו כי ילדים כאלה הם "גם פושעים, גם עבריינים וגם כל מיני תופעות שליליות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דב ליאור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים