שתף קטע נבחר

טיול עם פלפל: סיור חקלאי בערבה התיכונה

ט"ו בשבט כבר ממש מעבר לפינה וזה הזמן להציץ בחקלאות הפורחת בערבה: חממות, דגים, תמרים, ושאר ירקות. לצד כל זאת אפשר לטייל במדבר הקסום. פלפלים צהובים זה לא הכל

פלפלים ירוקים, סגולים, כתומים ואדומים, פלפל השוקולד ופלפל הסביבון הפכו לסימן הזיהוי של הערבה. סדרת הטלוויזיה "פלפלים צהובים" ששמה נקשר בערבה צמחה על קרקע מדברית שהפכה לנס חקלאי.

 

את ההצלחה הזו חוגגים מדי שנה ביום הפתוח שמתקיים בתחנת המחקר והפיתוח "תחנת יאיר" בערבה התיכונה. השנה האירוע יתרחש ב-20-19 בינואר בתיאום מושלם עם חגיגות ט"ו בשבט. החגיגה הזו מאפשרת לציבור לצפות בתהליך הפיכת מדבר צחיח לחקלאות פורחת, לבקר בחממות, לטעום פלפלים ועגבניות שרי מתוקות מדבש, לצפות בגידולי דגים, תמרים ולסייר במסלולי טיול אפופי הוד מדברי.

 

מצפור פארן הממוקם על המורדות הדרומיים של הר הנגב, כ-100 קילומטרים צפונית לאילת, הוא אחד ממסלולי הטיול שמהם ניתן לראות את פריחת החקלאות בערבה. המצפור שוכן בראש גבעה בצד כביש הערבה, מעט דרומה למושב פארן. מגיעים מדרך המסתעפת דרומה מכביש הגישה למושב (כביש 90, ליד סימן קילומטר 108). במקום יש מרפסת תצפית המשקיפה על המושב וערוץ נחל פארן. בימים בהם הראות טובה אפשר לראות את ג'בל אהרון בצד הירדני, הפסגה שבה על פי המסורת נמצא קברו של אהרון.


פלפלים עגולים בתערוכה החקלאית (צילומים: מו"פ ערבה תיכונה וצפונית)

 

הערבה אטרקטיבית במיוחד בחורף

למרגלות התצפית פרוש מפעל ההתיישבות. שורות של חממות סדורות זו לצד זו על פני שטחים עצומים. בשנים הראשונות מומנה פעילות המחקר והפיתוח על ידי הסוכנות והחל מ-1997 פעילות המו"פ ממומנת על ידי קק"ל בסיוע משרד החקלאות, מועצת הצמחים, קרן יק"א ותורמים שונים.

 

תחנת הניסויים יאיר, ע"ש יאיר גוראון ז"ל, ממקימי מו"פ ערבה ומנהלה הראשון, הוקמה ב-1991 ליד כביש הערבה (כביש 90), סמוך לבית ספר שדה חצבה, על רקע התנאים הייחודיים בערבה. עם הקמתה, כללה התחנה תשעה בתי גידול ששימשו לניסויי זנים, השקייה ודישון. בהמשך הוקמו 12 בתי צמיחה נוספים המשמשים לניסויי אקלים, חימום וצינון. מזג האוויר הנוח הופך את הערבה לאטרקטיבית במיוחד בחורף, וקרינת השמש הגבוהה מאפשרת לחקלאים ששתלו עגבניות ופלפלים בסוף הקיץ, לשווק ירקות טריים "מחוץ לעונה" בעיצומו של החורף.

 

במסגרת היום הפתוח נערכים סיורים מודרכים בחממות ובמטעים בישובים השונים. תחנת יאיר היא אמנם מתחם של פיתוחים חקלאים אבל היא נראית כמו יישוב חקלאי לכל דבר. בחממות הטכנולוגיות גדלים ירקות ופירות, פרחים, צמחי תבלין ודגי נוי. האדמה המדברית מניבה ירקות ופירות צבעוניים בטעמים מופלאים שהפכו ללהיט בעולם. מיעוט המשקעים, המים המליחים, תנאי האקלים הקשים לא הרתיעו את החקלאים שבחרו להתיישב באזור.


מתוקות מדבש. קטיף עגבניות צ'רי בערבה התיכונה

 

מים מליחים מגבירים את המתיקות בפלפלים ובעגבניות

כיצד הצליח הפלא הזה להתרחש? על כך אפשר לקבל תשובות בסיורים המודרכים שמתקיימים ביום הפתוח. שיטות השקייה מתוחכמות, הדברת זבוב הים התיכון שתוקף את הפירות, יצירת תנאי אקלים מבוקרים, הכלאות ושימוש במים מליחים שמגבירים את דרגת המתיקות בפלפלים ובעגבניות. לחממות האלה נכנסים כמו למעבדות סטריליות. מנקים את סוליות הנעליים בחומר חיטוי ולא פותחים את הדלת הפנימית לפני שסוגרים את יריעות הניילון החיצוניות.

 

בחזית כל חממה ישנה מלכודת זבובים שבתוכה הניחו פרומון זכרי שמושך אליו את נקבות הזבובים. בתוך החממות ישנם מתקנים מתוחכמים כדי להאריך את עונת הגידול. צינורות שבהם מוזרמים מים חמים מקיפים את שורשי הצמחים כדי להעלות את הטמפרטורה. בחממות אחרות התקינו מזגנים מיוחדים ליצירת טמפרטורה ולחות ברמה אחידה כל השנה.

 

ישנם צמחים שגדלים על אדמת טוף באדניות מרחפות וללא מגע עם האדמה כדי להפחית פגיעה של מזיקים. החממות קיבלו את השם "בתי צמיחה" ואכן המראה מלבב והטעם של פעם. כשעולים אל מצפור ג'בל חופירה השולט על האזור נראה השטח ממבט-על כמו בית חרושת ענקי. מאות שרוולים ענקיים מפלסטיק נוצצים בשמש ובתוכם מסתתרים הצמחים והעצים. את השיטה הזו מיישמים גם בכרמי ענבים שסגורים בתוך חממות. בנוסף לחקלאות המסורתית מתפתחת בערבה החקלאות האורגנית.


בואו לבקר בחממות ולטעום מגוון פלפלים. קטיף בערבה (צילום: גלעד ליבני)

 

הרבה יותר מודעים לסביבה

חקלאות היי-טק, חממות טכנולוגיות, בתי אריזה ממוחשבים, ניסויים, הרכבות, פיתוחים, התפלת מים ובקרת אקלים זה שם המשחק במאה ה-21. כל המגדלים בערבה נמצאים תחת פיקוח מוקפד בתחום הניקיון, איכות הסביבה, איסוף אשפה וטיפול במזיקים בתקופת החיץ שבה לא מגדלים. בישובים עצמם עלתה רמת המודעות לאיכות הסביבה, ובעזרת המועצה המקומית הוצבו חביות להפרדת נייר מאשפה אורגנית. כל מוצרי הפלסטיק ממוחזרים, קופסאות הקרטון נשלחות למיחזור והגזם של החממות הופך לקומפוסט.

 

בנוסף לחממות ולגידולים, "תחנת יאיר" לובשת חג לקראת היום הפתוח. חלקה של עצי באובב מוצגת לקהל. מאות ביתנים עם תוצרת חקלאית, פיתוחים וכלי עבודה מוצבים בכל האזור. דוכנים של חקלאות אורגנית, מדגה, מחזור וחסכון במים, בקרת אקלים, בקרת איכות, הדברה ביולוגית, מים ואיכות הסביבה. בתערוכה מוצגת התוצרת המקומית של פירות וירקות מכל הסוגים והמינים, פלפלים, עגבניות שרי צבעוניות, מלונים תלויים וצמחי תבלין אורגניים.

 

בנוסף, ניתן לראות פרחים וגידולי דגי נוי ייחודיים לערבה ביניהם דגי גופי, קלאון פיש, שדומה לקפטן נמו, וסרטני נוי שמנקים אקוואריום. במקום מתקיים גם שוק איכרים ובו ביתנים לציוד מחנאות ומטיילים, עבודות קרמיקה של אמנים מקומיים, קוסמטיקה טבעית, גבינות ממחלבות באזור, יצירות אמנות, מוצרי מזון אורגניים ותכשיטים.


פרחים ייחודיים לערבה (צילום: עומר שביט)

 

בין הסיורים המוצעים ללא תשלום: סיור ב"מלוא הטנא" חממה אורגנית לקטיף עצמי, תצפית מג'בל חופירה וביקור בבית האלוורה בעין יהב. סיור לקיבוץ אילות יעבור במתקן התפלת המים של "מקורות" ימשיך למסוף הגבול ולשטחי הגידולים של הקיבוץ, סיפור העלאת חוטרי הדקלים מעירק וצפייה בפלמינגו בבריכות המלח. סיור בקיבוץ נאות סמדר, בבית האמנויות עם תצפית על המטעים, השדות ובתי הבוץ של הקיבוץ, ביקור בגלריית האמנים ופונדק הדרכים שמגישים בו את תוצרת הקיבוץ. סיור בקיבוץ אליפז שמגדל פרות הולנדיות, טעימה מגידולי הפומלות והתמרים וסיור ב"אגנים הירוקים".

 

בקיבוץ קטורה ניתן לבקר בגן הבוטני שמגדלים בו פרי שוקולד, מרולה ופירות אקזוטיים, סיור במפעל לגידול אצות ופארק אנרגיה שמופקת מהשמש. לראשונה נפתחת חוות ע'רנדל לסיורים המשלבים את סיפורי ההיסטוריה בת 2,000 שנים של המקום מתקופת "דרך הבשמים", השלטון העות'מאני, המנדט ומלחמת השחרור עד הפיכתה של החווה היום לחוות גידולים אורגניים, שמן זית ואתר תיירות.

 

סיור נוסף ייערך בקיבוץ יהל, בדיר, ברפת ובשדות השלחין כולל קטיף וטעימת פומלות וסיפור הקשר המיוחד עם השכנים הירדנים. הסיורים נמשכים כשעתיים עד שלוש שעות וחצי, ללא תשלום לאורחי הלינה הכפרית והצימרים ובמחיר של 50 שקל לרכב למטיילים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלפלים אורגניים בערבה תיכונה
צילום: באדיבות מו"פ ערבה
מומלצים