שתף קטע נבחר

האם ההצטננות שלכם היא שפעת? מדריך מחלה

מידי שנה מתים משפעת עשרות מבוגרים וילדים. מה ההבדל בין שפעת להצטננות, מה צריך לדעת על החיסון ולמה השפעת הורגת?

חורף כזה עוד לא היה: בתי החולים ומחלקות הילדים מלאות עד אפס מקום גם במסדרונות וגם בחדרי האוכל, שהפכו לחדרי אשפוז. חרף כל האזהרות, רק שיעור קטן ממבוטחי קופות החולים קיבל את החיסונים. מאושפזים רבים במצב קשה ביחידות לטיפול נמרץ, ארבעה מהם תינוקות וילדים, חלקם מונשמים ומורדמים. מה ניתן לעשות כדי למנוע את השפעת הבאה, וכיצד תדעו אם אתם או ילדיכם סובלים משפעת?

 

ההבדלים בתסמינים בין שפעת חורף לשפעת החזירים

שפעת שונה לחלוטין מהצטננות מבחינת תגובת הגוף, אם כי לעתים התסמינים עשויים להיות דומים. הצטננות היא המחלה השכיחה ביותר בעולם, ונקראת בשפה הרפואית רינופארינגיטיס נגיפי. זוהי מחלה הנגרמת על ידי וירוסים הקרויים רינו-וירוס. ההדבקה נעשית באמצעות רסיסי רוק ונזלת, לאחריה מתחיל הנגיף להשתכפל בתוך 12 שעות. אז מתחילה המחלה לתת את אותותיה בהדרגה, במהלך חמישה ימים מההדבקה הראשונית.

 


ההבדל בין הצטננות לשפעת

ההבדל בין הצטננות לשפעת
  הצטננות שפעת
הופעת התסמינים בהדרגה ביום אחד
חום נמוך או תקין גבוה
נזלת תמיד לעתים
עיטוש שכיח לעתים
שיעול נדיר שכיח
כאב ראש נדיר שכיח מאוד
כאבי שרירים נדיר שכיח מאוד
כאב גרון שכיח לעתים
חולשה נדיר שכיח מאוד

 

התסמינים הללו הם לרוב קלים וכוללים בעיקר נזלת צלולה, עיטוש וגרון כואב. במקרים יותר קשים של הצטננות עשויים להתלוות סימני עייפות, חולשה, כאב ראש, איבוד תיאבון וכאבי שרירים. בניגוד לשפעת, הצטננות איננה מלווה בחום. אין כל מרפא להצטננות מלבד מנוחה, תרופות להקלה על נזלת ואף סתום, שתייה מרובה ושמירה על היגיינה. מנגד, מחלת השפעת קשה הרבה יותר.

 

שפעת חורף: הוירוסים

שפעת חורף המכונה גם שפעת עונתית, היא הגורם הוותיק והמשמעותי ביותר בתחלואה בשפעת ברחבי העולם, הרבה לפני עידן שפעת החזירים. הדיווחים הראשונים על המחלה מוכרים עוד מתקופת אבי הרפואה היפוקרטס, שתיאר התפרצות של שפעת לפני 2,400 שנים. מאז לקה העולם במספר גלי מגיפה שקטלו אלפים בכל העולם. מדובר במספר נגיפים המאותרים מבעוד מועד על ידי ארגון הבריאות העולמי, מהם מופק מידי שנה חיסון שפעת מעודכן ובו הגנה מפני שלושה או ארבעה תתי זנים של המחלה.

 

השפעת היא מחלה הנגרמת על ידי וירוסים ממשפחת אורתומיקסו, ובהם אינפלואנזה B, A ו-C. לאחר ההדבקה בווירוס השפעת, משתכפל הנגיף בתוך שבוע, אז פורצים הסימפטומים ביום אחד. אלה כוללים כמעט תמיד חום גבוה, כאב ראש עז, כאבי שרירים ועייפות. תסמינים אחרים כמו נזלת, כאב גרון, או תחושה של לחץ בחזה שכיחים פחות בשפעת.

 

שפעת החזירים: וירוסים ותסמינים

שפעת החזירים נגרמת על ידי וירוס H1N1 המכיל מקטעים גנטיים של שפעת חזירים, שפעת עופות ושפעת אנושית. על פי ההשערה, חזירים נדבקו בנגיפים אנושיים ונגיפי עופות, והחלפת מקטעים גנטיים הביאה ליצירת נגיף חדש כמעט לחלוטין.

 

מדובר בנגיף שפעת המידבק בדומה לשאר נגיפי השפעת באמצעות רסיסי רוק או הפרשות אף. הנגיף עשוי לעבור בשיעול, התעטשות, או מגע ישיר עם אדם חולה או חזיר חולה. התסמינים הראשונים של שפעת החזירים הם לרוב תחלואה נשימתית קשה המלווה בחום. בדומה לשפעת חורף רגילה, הנגיף גורם לכאבי שרירים, עייפות, חולשה וכאבי ראש עזים. במקרים נדירים ביותר שלא תועדו בארצות מערביות, עלול הנגיף לגרום לדלקות גם באיברים נוספים בגוף.

 

אבחון ראשוני

האבחון מתבצע אצל הרופא בקופת חולים ומתבסס על התסמינים מהם סובל החולה: חשיפה לחולה, לאיזור נגוע או לאדם נגוע בנגיף, בשילוב חום מעל 38 ואחד מתסמיני השפעת האחרים: שיעול, כאבי שרירים, חולשה ועייפות וכאב ראש עז.

 

האבחון הסופי מתבצע על ידי נטילת משטח מהאף ומהלוע: אחות מעבירה מקלון סטרילי דרך הנחיריים ודרך הלוע ומכניסה אותו למיכל סגור המועבר למעבדה המרכזית לנגיפים בבית החולים תל השומר. התוצאה מתקבלת לרוב בתוך כיממה.

 

איך אפשר להפחית את סיכון ההדבקה?

הקפדה על היגיינה היא המפתח לכך. מומלץ להתרחק מאנשים שאובחנו כנשאי הנגיף. במקרה של התעטשות או שיעול יש להפנות את הראש אל המרפק ולא לכסות את הפה או האף עם כף היד. יש לקנח את האף באמצעות טישיו, ולאחר מכן מומלץ לחטא את היד באמצעות ג'ל אלכוהול אותו ניתן לרכוש בכל רשת פארם ובית מרקחת.

 

מתי יש צורך בבדיקה רופא דחופה?

חום מעל 38.5 מעל יומיים, שינוי במצב ההכרה, קוצר נשימה המתבטא בנשימה מהירה (במבוגרים - מעל 20 נשימות בדקה, בילדים - מעל 40 נשימות בדקה).

 

שפעת ושפעת חזירים: כל התרופות

בשנים האחרונות פותחו תרופות בעלות יעילות חלקית כנגד נגיפי השפעת. הדרך הטובה ביותר היא כמובן המניעה באמצעות החיסון לשפעת המפחית את שיעור ההדבקה בצורה יעילה ביותר.

 

התחסנות: החיסון הביא לירידה ניכרת בתחלואה בשפעת. החיסון ניתן השנה חינם בזריקה אצל האחות, ללא צורך במרשם רופא, או בעלות של כ-12 שקלים בתרסיס לאף באמצעות מרשם רופא. גם מי שחוסן אשתקד לשפעת החזירים, צריך להתחסן השנה משום שהחיסון מכיל הן הגנה מפני שפעת החורף (המשתנה כאמור מדי עונה) והן מפני שפעת החזירים במנה אחת.

 

ילדים מחסנים בזריקה מגיל חצי שנה ובתרסיס לאף מגיל שנתיים.

 

התרופות הקיימות: טמיפלו ורלנזה נגד נגיפי שפעת A ו-B מעכבים את שכפול הנגיף בגוף ומפחיתים את חומרת המחלה, אולם לא ניתן לדעת מראש אצל מי תפעל התרופה בצורה מיטבית. מי אם כן צריך להיות מטופל בתרופות? הנחיות משרד הבריאות האחרונות שנערכו בהתאם להמלצות המרכז האמריקני לבקרת מחלות וארגון הבריאות העולמי, מתייחסות לחשד אפשרי להדבקה בשפעת או בשפעת החזירים.

 

החשד מבוסס על כמה תנאים עליהם להימצא אצל החולה שלא חוסן: הופעת חום מעל 38 מעלות יחד עם אחד מתסמיני השפעת: נזלת, כאבי גרון, שיעול, כאבי שרירים או קוצר נשימה. ההמלצה הגורפת היא לחסן את אלה בעלי פגיעה במערכת החיסון (לאחר השתלת איברים, חולי HIV, חולים בטיפול כימותרפי או חולים במחלות אוטואימוניות), אלה הסובלים מהשמנת יתר, סוכרת, מחלות לב וריאה או טיפול סטרואידלי מעל שבועיים.

 

כאמור, לפי המידע הקיים כעת, טמיפלו יעילה כנגד שפעת ושפעת

החזירים אם כי באחרונה נתגלו זנים העמידים לטמיפלו. על פי הנהלים, חולה החשוד כנגוע בנגיף על פי תסמיני המחלה, מתחיל טיפול בטמיפלו למשך חמישה ימים, אלא אם הבדיקה העלתה כי אינו נגוע בנגיף. טמיפלו מיועד לטיפול רק אצל אלה שלקו בשפעת או שפעת החזירים בחשד סביר. התרופה איננה חיסון, לא מיועדת לטיפול בהצטננות אלא רק לטיפול מיידי בנגיף שכן היא אינה מונעת הידבקות באופן מוחלט. פרט לכך, כבכל תרופה, גם במקרה של טמיפלו ישנם דיווחים על תופעות לוואי ולפיכך נטילת התרופה צריכה להיעשות רק לאחר בדיקת רופא.

 

מדוע השפעת גורמת למוות?

ברובם המכריע של המקרים, מדובר בסיבוך של דלקת ריאות. בלא אבחון וטיפול מוקדם, עלולה דלקת הריאות להסתבך עד לאי ספיקה נשימתית. לזיהום זה עלולים להתלוות גם זיהומים נלווים הדורשים לא רק טיפול ב"טמיפלו" אלא גם טיפול אנטיביוטי, הנדרש לעתים באמצעות עירוי.

 

אצל חלק מהנפטרים נמצאה תופעה בה הגוף מגיב "הפוך" לנוכחות נגיף השפעת: התהליך הדלקתי שנוצר ונועד להילחם בנגיף השפעת, מתחיל לתקוף את גוף החולה עצמו, עד לקריסת מערכות. קיימים דיווחים בספרות הרפואית על כך שהווירוס עלול לגרום לסיבוכים נוספים, נדירים יותר, ובהם דלקת של שרירי הלב, דלקת ברקמת המוח (אנצפליטיס), זיהום מפושט בדם, פרכוסים, דלקות שרירים ומצב של הלם ספטי בו מתרחשת נפילת לחץ דם ופגיעה רב-מערכתית בכל רקמות הגוף.

 

הכותב הוא מומחה לרפואת ילדים וכתב הבריאות של ynet

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חום גבוה הוא אחד התסמינים המעידים על שפעת
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים