שתף קטע נבחר

הצבה שנפגעה ממכסחת דשא קיבלה גלגלים

בחודשים האחרונים משקמים בבית החולים לחיות בר את צביקה, נקבת צב יבשה מצויה שנפגעה בשריונה ממכסחת דשא. הזוחל שהחל לגרור את רגליו האחוריות, זכה להתקן תמיכה מיוחד המצוייד בשני גלגלים כדי לעזור לו להתחזק ולשוב בחזרה לטבע

בחודשים האחרונים משקמים בבית החולים לחיות בר את צביקה, נקבת צב יבשה מצויה שנפגעה בשריונה ממכסחת דשא. הזוחל שהחל לגרור את רגליו האחוריות, זכה להתקן תמיכה מיוחד המצוייד בשני גלגלים כדי לעזור לו להתחזק ולשוב בחזרה לטבע
 

 
סעי לאט. צביקה, נקבת צב יבשה מצויה שנפגעה קשות לאחר שפגשה מכסחת דשא באזור המרכז, מאושפזת בחודשים האחרונים בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן.
 
הפגיעה העמוקה בשריון הגיעה גם לרקמה הרכה מתחתיו וצוות המטפלים מעניק לה סדרה ממושכת של שטיפות לחיטוי המקום וחבישות. השבוע היא זכתה גם לתמיכה מיוחדת על גלגלים כדי לאפשר לה לנוע בקלות. 
 

 

ד"ר יגאל הורוביץ, מנהל בית החולים, בודק את מצבה של הצבה במרפאת בית החולים. "היא הגיעה אלינו לאחר שמישהו גידל אותה בחצר הבית שלו, דבר שאינו חוקי לגדל צבים או חיות בר בכלל בחצרות של בתים", הוא מסביר. לדבריו, הדיירים שרצו לקצור את הדשא, פגעו בלי כוונה בצב וגרמו לו לפציעה קשה.
 
לאחרונה, החלו הרופאים להבחין כי במגבלת תנועה של הזוחל במהלך ההליכה. "כתוצאה מהפגיעה בעמוד השידרה, נגרמה לצב פגיעה ברגליים האחוריות שלה והיא מתקשה ללכת איתן". החשש של הורוביץ הוא כי בעקבות גרירת הרגליים האחוריות, היא עלולה לגרום לעצמה פציעות. הוא מציין כי המטרה של התקן התמיכה הוא כדי "ליצור הגבהה כך שהרגליים האחוריות יוגבהו והיא תוכל לגרור את עצמה יותר עם הרגליים הקדמיות".

 

 

שריון על גלגלים

אל בית החולים מגיעים צבים רבים הסובלים מתאונות; חלקם נדרסים על ידי רכבים בטבע ואחרים נפגעים על ידי חיות. כיום מצבם של צבי היבשה בישראל אינו מזהיר והוא מצוי בסכנת הכחדה. רבים מהם נאספים על ידי תושבים כדי לגדלם בביתם כחיות מחמד, האיסוף של הצבים בעשורים האחרונים, פוגע בהם ומוציא אותם משטחי המחייה הטבעיים שלהם, שגם כך מצטמצמים בעקבות הפיכתם לאזורי מגורים וחקלאות

 
אתמול (ג') בצהריים הותקנה הגירסה הראשונית של מכשיר התמיכה עם הגלגלים, אך לקראת ערב, צביקה כבר הספיקה להחריב את אב הטיפוס וצוות בית החולים לא אמר נואש ועיצב דגם שני של מתקן התמיכה, בתקווה כי הפעם הוא ישרוד את העמסת הזוחל המשוריין.

 

הורוביץ מתחיל את התהליך במריחת חומר הדבקה מיוחד על גחון הצב. לאחר מספר דקות, החומר מתקשה ומצליח להחזיק את ציר המתכת הקטן אליו חוברו שני גלגלים קטנים.

 

לצבה הפצועה צפויה תקופת שיקום ארוכה, בסופה מקווים המטפלים כי תוכל לשוב לטבע בכוחות מחודשים. "צריך הרבה סבלנות עם צבים, אבל אנחנו אופטימים", מסכם הורוביץ. צביקה מבלה את זמנה בתא אישפוז יחד עם צבי יבשה פצועים, חלקם עם מגבלות תנועה עקב פציעות ודריסות. "מה שבטוח, יש לה עכשיו יתרון על שאר הצבים. לאוכל היא בטוח תגיע יותר מהר".

 

 
צילום: רועי תורג'מן

 

 


 

 

  • מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים: 6911* רוצים להתנדב למען החיות? צרו קשר בדוא"ל


פורסם לראשונה 05/01/2011 00:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלגלים זמניים. צביקה בדרכים
צילום: רועי תורג'מן
המכסחת פגעה בעמוד השידרה. ד"ר יגאל הורוביץ
צילום: רועי תורג'מן
השריון השבור. פגיעה עמוקה ממכסחת דשא
צילום: באדיבות ביה"ח לחיות בר
מומלצים