שתף קטע נבחר

חיל השריון: צבי היבשה הקטנים נלקחו מהטבע

חמישה צבי יבשה צעירים וזעירים הגיעו אל בית החולים לחיות בר, לאחר שנאספו בטעות על ידי אזרחים בטבע. "צבים קטנים מסוגלים לשרוד בכוחות עצמם. מקומם בטבע ולא בבתים או בגינות", אומרים המטפלים, שישיבו את הצבים בחודשים הקרובים בחזרה לטבע

חמישה צבי יבשה מצויים צעירים וזעירים הגיעו אל בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן, לאחר שנמצאו בטבע על ידי אזרחים.
 
"אחת הבעיות הקשות מהן סובלים צבי היבשה בשנים האחרונות היא איסוף של הצבים מהטבע וגידולם בבתים כחיות מחמד לכל דבר", אומרת ד"ר אריאלה רוזנצוויג, וטרינרית בבית החולים. "ברגע שהצבים בוקעים מהביצה, למרות שהם קטנים, הם מסוגלים לשרוד ולמצוא את מזונם בכוחות עצמם".
 
הוצאת הצבים משטחי המחייה הטבעיים שלהם, אובדן שטחי המחייה בעקבות הפיכתם לשטחי חקלאות ומגורים, וצמצום בשטחים הפתוחים בישראל מעמידים את צבי היבשה מתת המין הצפוני בסכנת הכחדה בשנים האחרונות.
 
 
חלק מהפציינטים המשוריינים בבית החולים הם ארבעה צבים שנאספו בשוגג על ידי אזרחים מהטבע. "הצבים הוחזקו אצלם בבית במשך מספר ימים עד שהם הובאו אלינו לבית החולים", היא מגלה. "במרבית מהפעמים, אנשים מתכוונים לטוב ורוצים לעזור, אך דווקא בגלל חוסר המודעות, הם פוגעים למעשה בערך טבע מוגן. מקומן של החיות הוא בטבע ולא בבתים או בגינות של אנשים".

 

עוד כתבות בנושא:

 

כך לדוגמא, צב יבשה מצוי קטנטן שנאסף לפני מספר ימים מהטבע, נבדק על ידי רוזנצוויג במרפאה. "אני בודקת סימנים לפגיעה בשריון או בשאר חלקי הגוף, אבל לאחר בדיקה, ניתן לראות בבירור שהצב בריא לחלוטין", היא מספרת. "אנשים חשבו שזה מוזר לראות צב בטבע לבד ודאגו להביא אותו אלינו. נתתי לו ויטמינים והוא יבלה את השבועות הקרובים אצלנו באישפוז, עד שנחליט להשיבו לטבע".

 

רוזנצוויג מביאה את הצב אל כלוב האישפוז של הצבים והוא מצטרף אל חבורה המונה חמישה צבים. ארבעה צעירים שנאספו מהטבע וצב בוגר שנדרס בכביש, ושריונו נשבר.
 
מה הנזק שיכול להיגרם לצבים שגדלים בשבי בניגוד לחוק? "פעמים רבות הם מקבלים תזונה לא נכונה או מתאימה, דבר שעשוי לגרום להם לגדילה לא נכונה של העצמות ולצמיחה לא טובה של השריון, דבר שמאוד קשה לתקן בעתיד", היא מסבירה.

 

בבית החולים ישקמו בחודשים הקרובים את הצבים ויאפשר להם לגדול בביטחה במהלך תקופת החורף. ככל הנראה, הם יושבו בחזרה לטבע בתקופת האביב.
 
צילום: רועי גזית

 

 


 
 
מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם הגורמים הבאים: מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים: 6911* >> ד"ר רונה נדלר: 057-8842263 (מירס: 96*77*2000) >> עינת מטלון במרפאת בית החולים בספארי בר"ג: 057-8663920, 03-6305322

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבי יבשה מצויים צעירים בבית החולים
צילום: רועי גזית
צב קטן שנאסף מהטבע
צילום: רועי גזית
ד"ר אריאלה רוזנצוויג בודקת את הזוחל הצעיר
צילום: רועי גזית
מומלצים