שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: אשה - למנכ"לות בתי הדין הרבניים

דרישה להתחיל מחדש את הליך מינוי מנכ"ל לבתי הדין הרבניים, בעקבות טענה כי משרד המשפטים מונע מנשים להתמודד על התפקיד. "נפלו פגמים מהותיים היורדים לשורשו של ההליך ומביאים לבטלותו"

האם תמונה אישה לתפקיד מנכ"לות בתי הדין הרבניים? מספר ארגונים, ובהם ארגוני הנשים הגדולים - המרכז לקידום מעמד האישה, המרכז לפלורליזם יהודי, עמותת "קולך" וכן נעמ"ת, ויצ"ו ושדולת הנשים - עתרו לבג"ץ נגד שר המשפטים, יעקב נאמן, בטענה כי בהליך לאיתור מנכ"ל לבתי הדין הרבניים, נפלו פגמים חמורים המצדיקים את ביטולו.

 

 • הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק

   

  בעתירה נטען כי סעיף 13 לחוק הדיינים, קובע כי ניתן למנות למנכ"ל בתי הדין הרבניים רק דיין או מי שכשיר להיות רב עיר. לטענת הארגונים, היות שרק גבר יהודי כשיר להתמנות כדיין או כרב עיר, הרי שכל אדם שאיננו עונה לקריטריונים אלה - כולל נשים - איננו יכול להתמנות כמנכ"ל.

   

  נאמן נמנע מלהכריע במתכוון

  מגישי העתירה טוענים כי כל הליך המינוי התנהל עם פרשנות צרה זו, העומדת בסתירה גמורה לערכי היסוד של שוויון וכבוד. עוד נטען בעתירה, כי נאמן נמנע מלהכריע בשאלה האם נשים כשירות לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים, וזאת במטרה לחסום את דרכן לתפקיד.

   

  הארגונים טוענים כי היעדר ההכרעה מצידו של נאמן, והעובדה כי הוועדה המייעצת בהכרעה לא יודעה - גרמה לכך שלא פורסמה ברבים הודעה כי גם נשים יכולות להתמודד על התפקיד. עוד נטען, כי היעדר ההכרעה אף יצר מצג שווא, לפיו כביכול לא הוחלט שרק גברים יוכלו להתמודד, בשעה שלמעשה זהו המצב לאשורו.

   

  לפני כשנה הוגשה עתירה דומה לבג"ץ אך היא נדחתה על הסף, לטענת העותרים: בשל היותה מוקדמת. כעת נדחתה הדרישה לקיום הליך איתור ומינוי מנכ"ל פתוח, שבו יוכלו נשים להתמודד באופן שוויוני, לאחר שהוועדה המייעצת הגישה את המלצותיה לשר המשפטים לקראת הכרעה סופית - מבלי שהובהר כי נשים יכולות להגיש את מועמדותן.

   

  "פגמים מהותיים"

  העותרים טוענים כי רק אישה אחת - מנהלת המרכז לקידום מעמד האישה - הגישה מועמדות, ובפועל לא זכו

  נשים רבות אחרות, להזדמנות הראויה להגשת מועמדות. "בנסיבות אלו ברור כי דרישות העותרים להבהרת תנאי הסף, איתור אקטיבי של מועמדות, ומתן ייצוג הולם לנשים בוועדה המייעצת – נדחו", נטען בעתירה, "וכך נפלו פגמים מהותיים היורדים לשורשו של ההליך ומביאים לבטלותו".

   

  במצב שנוצר דורשים העותרים כי בית המשפט יורה על ביטול ההליך, בשל היותו נגוע בפגמים חמורים, ויפתח את ההליך מחדש, כך שגם נשים יוכלו להגיש מועמדות; ייעשה מאמץ אקטיבי למציאת מועמדות ראויות, ונאמן יפעל למינוי אישה לתפקיד.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארגוני הנשים מוחים על ההפליה
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים