שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מנכ"ל קופ"ח מאוחדת שמואל מועלם התפטר

  בעקבות דו"ח מבקר המדינה החמור ומכתב מנכ"ל משרד הבריאות שדרש את פיטוריו, הודיע היום מנכ"ל קופת חולים מאוחדת כי הוא מתפטר

  מנכ"ל קופת חולים מאוחדת שמואל מועלם הודיע אחר הצהריים (א') במייל ששלח לעובדי הקופה על התפטרותו מהתפקיד. במכתב ציין מועלם כי הוא יעביר חפיפה של חודשיים למחליף שייבחר לו ובסופה "יילחם על חפותו".

   

  הודעת מועלם באה בעקבות דרישה חד משמעית של מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו לפיה על דירקטוריון הקופה לסיים את כהונתו של מועלם תוך זמן קצוב של 21 יום.

   

 1. הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

   

  היום התכנס הדירקטוריון לדון במכתבו של מנכ"ל משרד הבריאות וכלכל הנראה בפורום זה נודע על התפטרותו של מועלם לראשונה.

   

  לכל אורך מכתבו שמיועד לעובדי הקופה מועלם אינו נוטל אחריות, אלא דווקא מציין כי פעל לתיקון בעיות שנחשפו בדו"ח המבקר. "מובן לכל בר דעת שבעיות שורשיות אלה הן ירושה כואבת שאתה נאלצתי להתמודד. אם נוצר הרושם כאילו ברחתי מהטיפול בבעיות אלה, הרי שבוודאי זהו רושם מוטעה", כותב מועלם לעובדים, בתגובה לטענת גמזו על "הישרדות אישית".

   

  עוד ציין במכתב לעובדי הקופה כי "אם תחליטו לאמץ את המלצות משרד הבריאות העומדות בניגוד לעמדת מבקר המדינה אתם שולחים אותי בעל כורחי למאבק ארוך ככל שיהיה להוכיח את צדקתי".

   

 2. מכתב ההתפטרות המלא

 3.  

 4. מועלם מונה במכתבו צעדים בהם נקט ושיכולים, לדבריו, להוכיח כי פעל לתיקון הליקויים בהם השבת כספים שנלקחו שלא כדין כפידיון ימי חופשה, הפסקת התקשרות עם "מעכרים" לגיוס מבוטחים. "אולי בכלל שגיתי בכך שבהמלצת היועצים המשפטיים נצרתי את לשוני תקופה ארוכה, ובכך יצרתי את הרושם המוטעה במשרד הבריאות", הוא כותב.

 5.  

  מועלם מציין כי מבקר המדינה לא המליץ על סיום כהונתו ולכן המלצת משרד הבריאות לפיה עליו להתפטר היא "חידה בעיניו".

   

  הודעתו של מועלם נמסרת כמעט חודשיים לאחר פרסום דו"ח של מבקר המדינה, מהחמורים שפורסמו, בו נחשפו שורה של ליקויים ואי סדרים, שחלקם אף

 6. מנכ"ל משרד הבריאות הורה:
  יפוטר מנכ"ל מאוחדת / מיטל יסעור בית-אור
  משרד הבריאות מאמץ את הקו הנוקשה של מבקר המדינה: המנכ"ל רוני גמזו מורה לדירקטוריון מאוחדת לפטר את מנכ"ל הקופה שמואל מועלם מתפקידו תוך 21 יום. "עסק בהישרדות אישית במקום לתקן הליקויים"
  לכתבה המלאה

  הועברו לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה ולמשטרה, בחשד לעבירות פליליות. הדוח מסכם את הקדנציה בה שימוש מועלם כמשנה למנכ"ל ולאחר מכן כמנכ"ל.

   

  הדו"ח חשף חלוקות טובות הנאה על חשבון כספי ציבור, ניגודי עניינים, סטייה מהחוק, חשד לפגיעה בטוהר המידות, חריגות חמורות מכללי מנהל תקין וכשל ניהולי מתמשך שאפשר את כל אלו. מהדו"ח עולה כי עשרות מיליוני שקלים בשנה, שהתקבלו מכספי משלם המיסים כחלק מתקציב הקופה, הועברו למטרות שונות ופסולות.

   

  בעקבות ממצאי דו"ח המבקר ובהנחיית משרד הבריאות קיימו בדירקטוריון מאוחדת שורת ישיבות לאחריהן הודיעה הקופה למשרד כיצד בכוונתה לטפל בממצאים החמורים שנחשפו בדוח מבקר המדינה. מאוחדת אמנם הודיעה על פיטוריהם של שלושה בכירים, אולם המנכ"ל מועלם נשאר על כסאו בנימוק לפיו עליו "להבטיח את המשך הניהול התקין של הקופה, להביא לתיקון הליקויים ולמנוע זעזועים נוספים, בשעה קשה זו".

   

  בעקבות כך הודיע ד"ר גמזו לירחמיאל בויאר, יושב ראש הדירקטוריון של הקופה כי עליו לפטר את מועלם תוך 21 יום. "כשלונו של מר מועלם במתן האפשרות לליקויים החמורים להתרחש מתחת לאפו, חלקם אף בעזרתו, צריך להסיר את האמון בו כמנהל שיכול להוביל את הקופה לחוף מבטחים בתנאים הקשים הללו", כתב המנכ"ל.

   

  ד"ר גמזו ציין כי מועלם היה עסןק בנהישרדות אישית במקום בתיקון הליקויים. "מצער, מכעיס ומאכזב כי המנכ"ל בעל הסמכות הרחבה עמד מן הצד לאורך כל תקופת הביקורת, ונראה שעסק בהסתרה ובהקטנת חומרת ממצאי הדו"ח במקום לעסוק בתיקון הליקויים. העמדה הפסיבית שנקט בעת הביקורת, ולאחריה בדיוני הדירקטוריון, מלמדת על מנכ"ל העסוק בהישרדות אישית ולא בניהול קופת החולים למען מבוטחיה".
 7.  

  המידע הראשוני התקבל במייל האדום
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מאוחדת. המנכ"ל הולך הביתה
  צילום: ירון ברנר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים