שתף קטע נבחר

אוסטרליה: 9 הרוגים ב"צונאמי של שטפונות"

בריסביין, העיר השלישית בגודלה במדינה, נערכת להצפת ענק היום: אלפים פונו ובתים רבים בוצרו בשקי חול. בעיר השכנה, טוומבה, הועפו מכוניות מהכבישים "כאילו היו צעצועי משחק"

גשמי הזעף לא חסים על יבשת אוסטרליה: תשעה בני אדם נהרגו ומעל 70 נעדרים בשיטפונות אדירים שהחריבו בימים האחרונים כמה ערים במדינת קווינסלנד. הרשויות המקומיות חוששות ש"שטפונות הזעם" יעשו היום (ד') את דרכם לעיר השלישית בגודלה במדינה, בריסביין.

 

הנהר שזורם במרכז בריסביין, בה חיים שני מיליון איש, כבר עלה על גדותיו בשל הגשמים העזים שיורדים באזור והמשטרה הורתה לאלפי תושבים לפנות באופן מיידי את העיר. לפי ההערכות, השיטפונות שיציפו את העיר עלולים לפגוע ב-9,000 בתים.  


"צונאמי של שטפונות" בעיר טוומבה (צילום: AFP)

 

משטרת אוסטרליה תיארה את השיטפונות האדירים שהציפו בימים האחרונים את שכנתה של בריסביין במערב, טוומבה, כ"צונאמי פנים-ארצי". מכוניות בעיר הועפו מהכבישים כאילו היו "צעצועי משחק", עצים רבים נעקרו משורשיהם, בתי עסק רבים הוצפו ואזרחים רבים נתקעו על גגות מכוניותיהם או נאחזו בעצים ללא יכולת לזוז.

 

המשטרה המקומית בטוומבה הוצפה בעשרות שיחות של אזרחים הנמצאים בסכנת חיים, ומתקשה לטפל בכל הפניות. "התושבים צריכים לחשוב כיצד לצאת מבתיהם, ואם הם צריכים לעזוב - אז לפחות שיישארו רחוק מהכבישים", אמר מפקד המשטרה אליסטר דאוסון.

 

בנוסף לנזק לרכוש, השיטפונות בטוומבה גבו גם מחיר בנפש: ארבעה בני אדם נהרגו, בהם שני ילדים. "בתים נעקרו ממקומותיהם. הנזק כאן לא יאומן", סיפר ראש העירייה פיטר טיילור. 


הנהר המרכזי בעיר עלה על גדותיו. בריסביין (צילום: AP)

 

תושבי הפרברים המערביים של בריסביין החלו אתמול לבצר את בתיהם בשקי חול, מחשש שעליית מפלס המים כתוצאה מגשמי הזעף - תגיע גם אליהם. תושבי שכונות נמוכות קיבלו התרעות כי שיא ההצפה יהיה היום או מחר וכי עליהם להכין את בתיהם בהתאם.

 

משטרת קווינסלנד פנתה לרוכבי אופנועים וביקשה מהם שלא להשתמש בכבישים שבדרום-מזרח המדינה, בעיקר באזורי התיירות הפופולריים סאנשיין וגולדקוסט.

 

הגשמים בקווינסלנד יורדים כמעט ללא הרף זה כמה שבועות, ורק אתמול נמדדו בכמה אזורים יותר מ-340 מילימטרים של מים. השירות המטאורולוגי האוסטרלי אינו צופה שינויים במזג האוויר לפחות עד סוף השבוע ומתריע מפני גלישת ההצפות גם למדינת ניו-סאות וויילס השכנה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שקי החול יגנו על הבתים? בריסביין
צילום: AP
אין מוצא מהשיטפונות
צילום: AP
מומלצים