שתף קטע נבחר

דיסקרייב, מארלי-הבן ורוח הקודש

מפגש מקרי בין הראפר היהודי דיסקרייב למארלי-הבן, הוליד שיתוף פעולה מוזיקלי: "הם מגדלים את הראסטות מאותה סיבה שאנו מגדלים פאות". כך הפך חסיד חב"ד לשגריר נציגות הרסטפארי הבולטת ביותר בסצנה המקומית

אומרים שבניו-יורק הכל יכול לקרות, ולדיסקרייב – זה גם קרה: הראפר וזמר ההיפ-הופ החסידי הלך לתומו בברודווי סטריט, כשלפתע ראה דמות מעניינת הולכת לפניו בצעדי ריקוד ושרה לעצמה. דיסקרייב (DeScribe), שהוא במקורו בכלל שניאור הסופר, ניגש בחוצפה יהודית טיפוסית לזר, נגע קלות בכתפו ושאל: "מי אתה?"

 

 • הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק

   

  מאחר שבכל זאת מדובר בניו-יורק, ולא בשטיבעל של חב"ד – הסתובב הזר בבהלה וירה בצרור: "מי אתה? מה אתה רוצה? למה אתה שואל?"

  בנקודה זו ממש החל סיפור אהבה בלתי שגרתי בין משפחת מארלי והרסטפארי – לדיסקרייב והציציות. רוהאן מארלי, בנו של הזמר המנוח בוב מארלי, שוטט עם דיסקרייב למעלה משעה ברחובות ניו-יורק, סיור שבסופו מונה דיסקרייב רשמית לשגריר של "מארלי קופי" – קפה עם אידיאולוגיה ירוקה.

   

  "שליחות של חב"דניק"

  "דיברנו על יהדות ועל רסטפארי, והתחברנו רוחנית", משחזר דיסקרייב. "יש חיבור בין הראסטות ליהודים. הם מגדלים את הראסטות שלהם מאותה סיבה שאנו מגדלים פאות, כי כתוב בתורה שצריך להותיר פאות", שוטח דיסקרייב את עיקרי החיבור הרוחני. "בכלל, הדת שלהם בנויה על התורה, ויש רבים בקרב הרסטפארי שמאמינים ב'ברית הישנה' – התנ"ך, ואף הולכים עם מגן-דוד.


  "נעשה אקשן ובלגאן". רוהאן מארלי ודיסקרייב

   

  "אין להם גבולות בין אנשים. הם מאמינים שכל בני האדם שווים, ומאמינים בטבע וברוחניות, בשלום, אהבה והרמוניה. והרי על זה בנויה כל המוזיקה שלי. כשפוקחים את העיניים, רואים שיש עם מי לדבר".

   

  דיסקרייב מעיד על עצמו שהוא יהודי גאה וחסיד גאה – "אך בו בזמן, גם חב"דניק גאה. החב"דניקים משתדלים להוות דוגמה חיה לכל העולם, וזו בעצם הסיבה שאני עושה את המוזיקה הזאת לעולם", הוא אומר. "אנחנו צריכים להעביר עקרונות כמו שבע מצוות בני נוח. זו מצווה לפרסם את זה - מצווה שאף אחד כמעט לא עושה אותה".

   

  להציל את ג'מייקה והעולם

  כשהעבודה היא גם אהבה, והאהבה היא בכלל שליחות – אין דבר שאינו בר ביצוע. "קיבלתי הזדמנות לקיים את שליחותי בעולם הזה", דיסקרייב אומר. "יש לי פלטפורמה. מרחב שדרכו שאני יכול לדבר עם אומות העולם דרך המוסיקה שהם אוהבים, על אלוקות וידיעת הבורא. נראה גם שהעולם מוכן למסר הזה. העולם מכין את עצמו לימות המשיח. לאומות העולם חסרה רוחניות בחיים, והם מחפשים אותה בכל דרך אפשרית".

   

  אידיאולוגיית החזרה לטבע של הרסטפארי, המגלמת בתוכה גם מלחמה בכימיקלים וזיהום סביבתי - הביאה את בני משפחת מארלי לפתוח חוות קפה לצד צדקה. "בוב מארלי גדל בחווה, והחלום שלו היה תמיד לחזור לחווה", כך דיסקרייב. "בנו הגשים את החלום. האזור של החווה מוקף באנשים עניים מאוד, שעבדו תמורת משכורת רעב. כשרוהאן קנה את החווה, הוא הכפיל את המשכורת שלהם, ובהתאם לתורת הרסטפארי – הפסיק לחלוטין את ההדברה הכימית של השדות. הבעיה היא שללא ההדברה, היבול יורד בכמחצית, ועימו – ההכנסה. אבל זה רעל שנכנס לאוכל ולגוף שלנו.

   

  "בג'מייקה אין פיקוח, ומטוסי הריסוס מפזרים רעל גם על האנשים. בכלל, יש בעיה עם כל המערכת האקולוגית של אזור, והם לא יודעים איך לצאת מזה. רוהאן החליט שהוא יהיה דוגמה חיה כיצד לעבור לגידולים אורגניים. להביא טוב לעולם – זה גם מה שאני דוחף למוזיקה שלי".

   

  רוהאן ודיסקרייב בדואט

  במסגרת מינויו לשגריר של קפה, התבקש דיסקרייב על ידי משפחת מארלי, לשמוע את השירים של האב והאגדה, בוב מארלי. בהשפעת השיר One Cup of Coffee"" של מארלי, שילב דיסקרייב בין הרגאיי הג'מייקני למקצב ההיפ-הופ ברימיקס, ויצר את ההמנון "Livin' for the Grind" (ובתרגום חופשי: "לחיות עבור פול הקפה"). "השיר מדבר על הרס האזור, וכצד כל הדור הבא נפגע מכך", אומר דיסקרייב. כשרוהאן עצמו מצטרף לשיר בקטע ראפ.

   

  "אני לא מכיר אף אחד בעולם שלא הושפע בדרך כזו או אחרת ממשפחת מארלי", הוא אומר. "אני אוהב את רוהאן, כי הוא פשוט בן אדם טוב, שאגב לא מסוגל לקבל 'לא' כתשובה, גם אם ייקח לו שנים להשיג את מבוקשו".

   

  בשלב הבא מתכוונים השניים לצלם קליפ מיוחד לשיר, ולצאת במסע יחסי ציבור עולמי לטובת המעבר למזון אורגני. "נעשה אקשן ובלגאן", דיסקרייב מבטיח. "אנחנו רק מתחילים. בחברה חושבים להרחיב את הפרויקט ולצאת בשיתוף פעולה עם עוד המון זמרים בינלאומיים".

   

  וכשזאת הרוח, ברור מדוע דיסקרייב מאמין שזאת השנה שלו, ומבטיח עד סוף השנה "אלבום, בעזרת ה'", של חברת תקליטים גדולה.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רגאיי עם היפ-הופ חסידי. מארלי ודיסקרייב
  צילום: Schneur Menaker
  מומלצים