שתף קטע נבחר

יש בעיה במיטה? אולי זו הפרעת קשב וריכוז

הזירה הטיפוסית בה הפרעת קשב וריכוז של מבוגרים מתבטאת במלוא העוצמה היא הזירה הזוגית. הזירה בה נדרשת סבלנות, הקשבה ויכולת להכיל ולהעניק, מה שעלול להיות מורכב עבור בעלי הפרעות קשב וריכוז

אורן חזר הביתה לאחר עוד יום מבולבל בעבודה. נטע מרגישה שהוא חסר סבלנות ולא מסוגל להקשיב לה, הוא קופץ מעניין לעניין, נראה לא מרוכז, ובכלל לא איתה. בעצם, היא חושבת לעצמה, הוא תמיד כזה, אבל כשהוא חוזר מהעבודה זה אפילו מחמיר. נטע חשה שהיא נותרת לבדה, רוצה להתקרב לאורן אך הוא אינו פנוי, מוסח, ויכול אפילו לכעוס באופן בלתי צפוי.

 

 

הבעיות של אורן ונטע (שמות בדויים) נשמעות כמו בעיות בזוגיות? פעמים רבות מדובר בבעיה שמקורה אחר. רבים מההורים חוששים שילדיהם סובלים מהפרעות קשב וריכוז, אבל דווקא המבוגרים עצמם מתקשים לא פעם להודות שאצלם קיימים תסמינים כאלה. דומה שהמודעות להפרעת קשב וריכוז בקרב המבוגרים קטנה יחסית, וגם המודעים לכך אינם ששים לבקש עזרה או טיפול.

 

מבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז יכולים לנהל אורח חיים שגרתי ולהגיע להישגים מרחיקי לכת. חלקם למדו באוניברסיטה למרות הקשיים, מצאו עבודה והקימו משפחה. אבל הזירה הטיפוסית בה הפרעת קשב וריכוז מתבטאת במלוא העוצמה היא הזירה הזוגית. הזירה בה נדרשת סבלנות, הקשבה ויכולת להכיל ולהעניק, מה שעלול להיות מורכב עבור בעלי הפרעות קשב וריכוז.

 

לעיתים קרובות, גברים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתוארים על ידי בנות הזוג כחסרי סבלנות. נשותיהם מרבות להתלונן "הוא חסר שקט וכועס במהירות, לא רק עליי אלא גם על הילדים", או "הוא לא מסוגל לשבת עם הילדים על שיעורי הבית". יש גם תלונות על נטייה להתפרץ בקלות "מילה אחת והוא נדלק". גם בעלים של נשים עם בעיות קשב מרבים להתלונן על חוסר סבלנות כמו "אין לה כוח לילדים, ובטח לא אליי", או "היא בכלל לא מקשיבה למה שאני אומר אלא מיד כועסת...".

 

"תמיד היא/הוא מתעסק/ת במשהו אחר במקביל"

התלונות הקשות והכאובות ביותר בקרב שני בני הזוג מתייחסות לרגעים האינטימיים שלהם ולנטייה של בן או בת הזוג לעסוק במספר דברים במקביל במצבים כאלה, כך למשל נפוץ לשמוע כי "אי אפשר לשבת לרגע אחד מחובקים... תמיד היא/הוא מתעסק/ת במשהו אחר במקביל".

 

למעשה, קיימים מספר מאפיינים של הפרעות קשב וריכוז בתוך מערכת יחסים. הראשון שביניהם - אימפולסיביות. חוסר היכולת להתאפק עלול להרוס מערכת יחסים או לפגוע בהתפתחות שלה. בקרב בעלי הפרעות קשב וריכוז קיימת נטייה לומר את כל שעובר בראשם מבלי להפעיל מנגנוני סינון מתאימים ומבלי להפעיל שיקול דעת על הנאמר. הם עלולים להתערב במהלך שיחה ולקטוע את דברי בן/בת הזוג בשל הקושי להקשיב ומתוך הרצון העז והבלתי נשלט לומר את שעל לבם. הם מסוגלים לענות לשאלה בטרם הסתיימה ולהיכנס לדברי אחרים בתדירות גבוהה.

 

המאפיין השני הוא מוסחות הדעת. כאשר קורה דבר חדש, הדבר שקדם לו נשכח מאליו. אם משוחחים עם אדם הסובל ממוסחות, ההרגשה היא שהוא לא מקשיב, מה שנכון באופן חלקי, מכיוון שכל דבר מסיח את דעתו, למשל צלצול הטלפון, הרעש שעושים הילדים ותוכנית הטלוויזיה המשודרת. כתוצאה מכך הם פועלים מתוך היעדר ריכוז. במקרים קשים יותר, הדבר משפיע על יחסי המין והתפקוד המיני, שכן יחסי מין דורשים, גם הם, ריכוז.

 

רבים מבעלי הפרעות קשב וריכוז סובלים גם מחוסר ביטחון עצמי

במצבי לחץ יש החמרה של המאפיינים שפורטו לעיל, ונוספים סימנים נוספים כגון מחשבות מטרידות שאינן נותנות מנוח, דאגות, תחושות גופניות, והרגשה של אי שקט המלווה בתנועתיות יתר ובהזזה של איברי שונים בגוף מתוך סוג של עצבנות. מבחינה זו, בן/ת הזוג הסובל מהפרעות קשב וריכוז נראה כמי שאיננו עומד בלחצים, תזזיתי ו"מתפרק" בקלות. בשל כך, רבים מבעלי הפרעות קשב וריכוז סובלים גם מחוסר ביטחון עצמי ומתקשים להאמין בעצמם וביכולתם להצליח ולנהל מערכת זוגית מאוזנת.

 

יש מגוון רחב של פתרונות, החל מטיפול קוגניטיבי התנהגותי דרך טיפול באוריאנטציה של מודעות עצמית (mindfulness), וכלה בטיפול תרופתי. במקרים בהם ניתן מענה תרופתי כדוגמת התרופה קונצרטה חשוב לדאוג שהוא יפעל לאורך כל היום ולא רק בשעות העבודה. גם לאלו שאינם נוטלים טיפול תרופתי מומלץ לזכור שבכל טיפול חשוב ליצור רצף התנהגותי שקט יותר, מבוקר ועד ערב, כדי לקיים שיגרה תקינה ואורח חיים זוגי טוב יותר.

 

  • ד"ר אילן טל הוא פסיכיאטר ומנהל הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד"ר טל

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במצבי לחץ יש החמרה של המאפיינים
צילום: index open
ד"ר אילן טל
צילום: דפנה קפלן
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים