שתף קטע נבחר

צילום: AP

בן אליעזר מתפטר: יצחק רבין מתהפך בקברו

שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, הודיע במסיבת עיתונאים כי "עם כל הצער" מסר לראש הממשלה על התפטרותו. לדבריו, המהלך של ברק הוא "יריקה בפרצוף" של הבוחרים, אך הוסיף כי מאז הבוקר הטלפונים לא פוסקים: "הפעילים חוזרים"

אחרי השרים יצחק (בוז'י) הרצוג ואבישי ברוורמן, מגיע תורו של שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, להתפטר מהממשלה בעקבות פירוק מפלגת העבודה על-ידי השר אהוד ברק, שהתפלג עם עוד ארבעה חברי כנסת. בן אליעזר אמר כי פנה לרה"מ והודיע לו על התפטרותו: "עם כל הצער, אני מודיע לו בכך שאני מתפטר מתפקידי כשר המסחר, התעשייה והתעסוקה של מדינת ישראל". 

 

 

כשמאחוריו מתנוסס בחדר סיעת העבודה בכנסת דיוקן ענק של מנהיג המפלגה לשעבר, יצחק רבין, נשאל בן אליעזר על אודותיו והשיב: "זו שאלה כואבת. אני זכיתי יחד איתו להביא ל-44 מנדטים למפלגת העבודה. אני מעריך שהוא מתהפך בקברו".

 

בן אליעזר הוסיף כי הוא אינו מתכוון להתמודד על ראשות העבודה, אך יבצע כל תפקיד שהמפלגה תטיל עליו. במקום בן אליעזר יתמנה כנראה שר החקלאות, שלון שמחון. סבב התיקים יחל בקרוב, לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, פתח במשא ומתן קואליציוני עם סיעת העצמאות של ברק.

 

"לפני שעה היתה לי שיחה עם ראש הממשלה והודעתי לראש הממשלה על התפטרותי מתפקידי כשר המסחר והתעשיה", אמר בן אליעזר בפתח דבריו. "השיקול היחידי שהניע אותי הוא השיקול המדיני. בעיני הנושא המדיני הוא שאלה קיומית למדינת ישראל". לדבריו, "רצתי בין בירות ערב כדי לסייע בידי רה"מ להגיע לפיתרון מדיני. צר לי, אבל רה"מ נעצר, צר לי שרה"מ סירב לצאת מהקיפאון".

  

את המהלך של ברק כינה "מעשה שלא יעשה, יו"ר מפלגה וחברי סיעה עזבו את המפלגה במחשכים ובדרך לא דרך". לדבריו, הציבור ישפוט את מעשיהם. "אין לי צל של ספק שמפלגת העבודה תחזור חזרה, משום שזו מפלגה עם ערכים, עם תרבות דיון, עם אנשים שאכפת להם". 

 

ברק ירק לבוחרים בפרצוף

בן אליעזר סיפר כי מאז הודעת ברק, פעילים שעזבו אותה חוזרים אליה. "אני לא רוצה להרחיק לכת, אבל מאז שאהוד ברק הודיע שהוא עוזב את המפלגה, אני מקבל טלפונים מפעילים מכל רחבי הארץ שמוכנים לקרב על הבית החשוב שלנו. אליהם מצטרפים אנשים שעזבו את המפלגה בשנים האחרונות. דווקא היום משום מה התקבלו עשרות פניות חדשות, של מתפקדים המעוניינים להצטרף לשורות המפלגה. היא תתעצם, כי הם רואים היום סיכוי לשיקום וחידוש".

 

הוא הודה כי הופתע מהמהלך של ברק, "לא האמנתי שאהוד ברק, שבעצם ברח מהמפלגה פעם אחת, ינסה לברוח מהמפלגה פעם שנייה". לדבריו, המעשה של ברק הוא "יריקה בפרצוף" בפניהם של עשרות אלפי בוחרי המפלגה.

 

בתוך כך הודיע יועצו הפוליטי של אהוד ברק בחודשים האחרונים, ערן חרמוני, הוא מתפטר מתפקידו בשל הודעת הפילוג של מפלגת העבודה. חרמוני, שימש בעבר כיו"ר המשמרת הצעירה של העבודה, אולם בשבועיים האחרונים לא היה בסוד העניינים של המהלך שתכנן ברק עם השר שלום שמחון. "אני לא כועס על ברק, היחסים בינינו היו מצויינים", אמר חרמוני ל-ynet , "אך אינני יכול להיות חלק ממהלך כזה. גדלתי במפלגת העבודה והייתי חלק ממנה ולמרות שהמפלגה על כרעי תרנגולת אני מתכוון להאבק עליה. זוהי הזדמנות לנסות ולהציל אותה ולהרים אותה מחדש".

 

מוקדם יותר קרא השר ברוורמן לבן אליעזר בבקשה שיעמוד באופן זמני בראש מפלגת העבודה, "לקחת את המושכות על מנת קודם כל לתקן את התקלות החוקתיות שהשית עלינו אהוד ברק". עם זאת, הדגיש ברוורמן כי כהונתו של בן אליעזר תהיה זמנית, והוא שב והודיע כי יתמודד בבחירות על ראשות המפלגה. השר לענייני מיעוטים תקף את המהלך שרקח שר הביטחון, ואמר כי "ברק מתפצל ממפלגת העבודה כדי להיות ליכוד ב' במקרה הטוב, וליברמן א' במקרה הרע".

 

קודם להתפטרות של ברוורמן, תקף שר הרווחה הרצוג במילים קשות ביותר את ברק: "מפלגת העבודה שייסדה את המדינה נפטרה היום מחטוטרת שהייתה על גבה. נשף המסכות של ברק הסתיים. נרקמה פה עסקה פוליטית אפלה". הרצוג הוסיף: "המשימה שלי ושל חברי היא לייצב את מפלגת העבודה. המפלגה היא איננה סמרטוט בידיו של אף אחד".

 

הוא האשים את ברק שלא פעל נגד ההסתה שאיימה לחתור "תחת אושיות הדמוקרטיה הישראלית". לדבריו, "בשבועיים האחרונים עברנו גל הסתה מחפיר. את אהוד ברק לא שמעתי אומר מילה וחצי מילה על הדבר הזה. אהוד ברק לא היה מוכן להוביל אג'נדה חברתית אחת רצינית". בהתייחסו למהלך הפוליטי של ברק, אמר הרצוג כי בישראל "אוהבים לעשות בתי ספר, אבל האם הציבור אוהב אותם? הוא משלם לגביהם מחיר".

 

את השידור החי הפיקה רוני גל, צילם: אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברח פעם שנייה. ברק
צילום: גיל יוחנן
עם כל הצער שבדבר. בן אליעזר
צילום: צפריר אביוב
מומלצים