שתף קטע נבחר

סנובורד: יותר פציעות, אך הן פחות חמורות

מדו"ח אמריקני עולה כי לגולשי סנובורד סיכון גבוה יותר להיפצע, אך פציעותיהם חמורות פחות משל גולשי סקי. הסיבה: האנשים על המגלשיים מהירים יותר. חדשות טובות: פציעות הראש פחתו ב-50% בזכות שימוש גובר בקסדות

המטרה המשותפת – להגיע לתחתית המדרון – זהה בקרב גולשי סקי וסנובורד, אך שם לרוב גם נגמר המכנה המשותף בין המחנות. גולשי סקי רבים נוטים להתייחס לספורט הצעיר יותר (יחסית) כנחות מבחינה טכנית ומסוכן, וכן משמיעים קול נגד תרגילים מסובכים ותמרוני אוויר שגולשי סנובורד מתאמצים לבצע.

 

 

אחרי שנים של התקוטטות בין המחנות, דו"ח חדש שחיבר האיגוד הלאומי של אזורי הסקי בארה"ב (National Ski Area Association), מנסה לשפוך אור חדש על השאלה: מי מענפי הספורט באמת מסוכן יותר? לפי הדו"ח, שממצאיו פורסמו ב"דיילי מייל" הבריטי, הסיכון של גולשי סנובורד להיפצע גדול יותר ב-50% עד 70% לעומת גולשי סקי, אך הסיכון שלהם להיפצע באופן חמור דווקא נמוך יותר.

 

מכון רוצ'סטר לטכנולוגיה, שערך את המחקר, מצא כי לגולשי סנובורד סיכון נמוך יותר ב-30% למות בתאונת גלישה. גולשי סנובורד נעים בד"כ במהירות נמוכה יותר מגולשי סקי, ולכן הסיכון שלהם להתנגשות קטלנית בעצמים קבועים (עצים, סלעים, עמודי רכבלים וכו') נמוך יותר.

 

גולש הסנובורד המקצועי ג'יימס סטנטיפורד לא מופתע: "סקי תמיד קשור למהירות, גם אם זה רק לראות מי יגיע ראשון בחזרה למלון. גולשי סנובורד ממוקדים יותר בקפיצות ותרגילים, שמבוצעים במהירות נמוכה יותר, אבל באופן טבעי גם טומנים בחובם סיכון גדול יותר להיפצע".

 

עורכת המשנה של מגזין הסקי והסנובורד של ה"דיילי מייל", קאט וויקלי, אמרה כי ההשוואה חסרת טעם: "אני לא חושבת שאף אחד מהם מסוכן יותר באופן מהותי מהשני. זה תלוי בגולשים עצמם, עד כמה הם זהירים או פזיזים באופיים".

 

המחקר נושא עמו גם בשורות מעודדות: ראשית, שהפציעה הנפוצה ביותר בקרב גולשי סקי, רגל שבורה, נעלמה כמעט לחלוטין מהנוף בזכות מנגנוני שחרור מהיר מהמגלשיים שהפכו מזמן לסטנדרט. שנית, מספר פציעות הראש פחת ב-50% ב-12 השנים האחרונות, נתון שניתן לייחס כנראה לנוכחותן הגוברת של קסדות  על המסלולים. "אני חושב שכמה פציעות ראש משמעותיות בשנים האחרונות עזרו להפיץ את הבשורה", אומר סטנטיפורד. "כאן בשאמוני (Chamonix) רואים גולשים עם תיק גב, גוגלס וקסדה. אלה המדים על ההר כיום".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש רופא באתר? אילוסטרציה
צילום: Index Open
מומלצים