שתף קטע נבחר

"יתד נאמן" נגד "יום ליום" - מצא את ההבדלים

בעידן פוסט-מודרני, שבו האמת היא בעיניי המתבונן, גם זה יכול לקרות: השופר הליטאי "יתד נאמן" פירסם מאמר נגד הרב עובדיה, והשופר הספרדי "יום ליום" השתמש בקטע מהמאמר כדי להוכיח את צדקת מנהיג ש"ס. וגם ח"כ גפני לא יצא נקי

בצד אחד של הזירה - "יתד נאמן", שופרו של "פוסק הדור" הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב. בפינה מולו - "יום ליום", שופרו של "פוסק הדור" הספרדי הרב עובדיה יוסף. שני הצדדים מחליפים מהלומות במלחמת החורמה סביב אישור גיורי צה"ל, אבל מי היה מאמין שאת ההשראה והתחמושת הם ישאבו זה מזה?

 

 

ביטאון ש"ס, המתפרסם היום (ה'), העתיק קטע שלם מתוך מאמר מערכת שפורסם השבוע ביומון הליטאי, ועשה בו שימוש הפוך מזה שלו התכוון המחבר. ב"יתד נאמן" פתח הקטע את המתקפה החריפה נגד אישור הגיורים, ו"יום ליום" עשה שימוש באותם משפטים בדיוק - אך להצדקת המהלך.

 

וכך נכתב, ביתד תחת הכותרת "אין לך חילול ה' גדול מזה" וביום ליום תחת הכותרת "אחריות מהי": "בעולם המדיני ניתן

לראות מדי פעם, כיצד אישים בכירים ומקבלי החלטות, הנתונים לאילוצים שונים, מסוגלים לשנות בן לילה את דעתם המושרשת בקרב הציבור ולהפנות עורף למדיניות, שבה דגלו מזה שנים ארוכות.

 

"אכן, כאשר מדובר בתיאוריות חולפות פרי מחשבת אנוש ובתהליכים מדיניים מעשי ידי אדם, רשאי הפוליטיקאי והמדינאי להפוך את עורו בלא ניד עפעף. הוא אף רשאי לצפות שהדבר יתקבל בהבנה ובגישה סלחנית, מתוך הכרת הנסיבות והלחצים הסביבתיים שאילצו אותו לחולל מהפך מהיר בהשקפת עולמו. אך לא כן הוא הדבר, כמובן, כאשר מדובר בענייני ההלכה, שנמסרה לנו בתורה מן השמים. הצו הא-לוקי אינו נתון לעולם בידי איש... כי זאת התורה לא תהא מוחלפת".

 

וכאן נפרדות דרכי שתי העיתונים: ב"יתד נאמן" תקפו את אישור הגיורים הצה"ליים - "כיצד ייתכן לבוא ו'להכשיר', בהינף יד ובמחי קולמוס, אלפים רבים של 'גיורים' מפוקפקים שכבר נשמעו ערעורים קשים לגביהם, כאשר לגבי רובם ככולם התברר באופן ודאי ומוחלט, כי מדובר ב'גיור' חסר כל תוקף - מציאות מחרידה שמשמעותה הישירה הינה פגיעה קשה בטהרת הייחוס והטמעת נוכרים בכרם בית ישראל?".  

 

ולעומת זאת ב"יום ליום" הגנו על ההחלטה: "אכן היה זה שוב מרן מאור ישראל שליט"א שהראה קבל עם ועדה אחריות מהי. כמו שידענוהו לאורך ימים ושנים, כמי שראה למטרת קודש למסור נפשו בתקנת עמו ודורו עבור שארית הפליטה המתקבצת בארצה כתורת משה וישראל, תוך שהוא נלחם מול כל עוקרי הדת ועזי הפנים המנסים לקעקע את מסורת התורה וההלכה שקבלנו לנו מדור דור".

 

"תוקפי מרן - לבלרים נבערים"

במאמר נוסף תקף ביטאון ש"ס בחריפות את כותבי העיתון הליטאי על הקמפיין נגד פסיקת הרב עובדיה יוסף, והם מכונים בו "לבלרים נבערים, נטולי דעת תורה, אשר כוח העט העבירם על דעתם ועל דעת קונם".

 

וכך נטען במאמר: "גם הפעם התעקשו מיודעינו להתערטל בפומבי ולהביע את דעתם על פסיקתו של גדול הדור, כאילו שורשי הסוגיות הסבוכות

מונחות בכיסם. ככה זה כאשר אינטרסים אפלים ומניעים פסולים מובילים את מרבית מערכות הקודש לעיצוב ה'השקפה הטהורה'... זוהי דמותה של 'החרדיוּת החדשה', חסרת התוכן, אשר נבנתה בעמל ובכישרון רב בידי אותם ריקים ופוחזים".

 

וגם ח"כ משה גפני (יהדות התורה) חוטף ריקושטים בקרב היריות הזה: "לפני זמן מה העניק נציגם הבכיר בכנסת, ראיון נרחב ל'עיתון של המדינה', ובו התהדר כי הוא צופה בטלוויזיה ואף נוהג לקרוא ספרים ישראלים מפוקפקים, תוך שהוא מוסיף, למרבה המבוכה, 'לא נוח לי לדבר על זה, כי גם הקהל שלנו קורא את העיתון'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
כאילו אין הבדל...
צילום: חיים צח
הבדל בכל זאת יש
צילום: אלי אלגרט
מומלצים