שתף קטע נבחר

הליטאים: "בצה"ל מלמדים כפירה ולא מצוות"

בעקבות הפסיקה המאשרת את גיורי צה"ל - יוצאים הרבנים הליטאים במתקפה על ש"ס ומנהיגה הרוחני: "עולם התורה מביע זעזוע וכאב עצום על עקירת הלכות מפורשות מהשולחן ערוך, העלולות להביא להתבוללות עצומה"

בש"ס הצהירו כי משבר הגיור הצבאי הסתיים , אבל המלחמה הפנים-חרדית בנושא רק מתחילה: מנהיגי הזרם האשכנזי-ליטאי תקפו הבוקר (יום א') בחריפות את פסיקת הרב עובדיה יוסף, לפיה יש לאשר רטרואקטיבית אלפי גיורים שביצע צה"ל בשנים האחרונות, ומכנים אותה "עקירת התורה וההלכה וחילול שם שמים עצום".

 

 

העיתון "יתד נאמן" - שופרה של ההנהגה הליטאית - הקדיש את כותרתו הראשית למחאה "כואבת ונמרצת" של בכירי הרבנים, "מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א", הקובעים כי הגיור הצבאי נעשה ב"הליך סיטונאי ומהיר, ולא כפי דרישות ההלכה המחמירות".

 

"מדובר כאן במהפכה"

היומון הליטאי קבע כי במסגרת ההכנה לגיור בצה"ל, "במקום ללמד מצוות - מלמדים כפירה" וכי ישנם מגיירים בכירים שאינם מחייבים את המתגיירים לקבל על עצמם עול מצוות. כן מציינים הרבנים הליטאים כי במכון ללימודי יהדות, המרכז את ההכנה לגיור, ישנה נציגות לרפורמים ולקונסרבטיבים. "מדובר כאן במהפכה... אלה דברים בלתי נתפסים על הדעת".


העיתון "יתד נאמן", היום

 

"יש לנו חומר כתוב שהם מלמדים שכאילו ביציאת מצרים לא היו נסים, אלא הכל נעשה על פי דרך הטבע, רחמנא לצלן, ומלמדים גם כן בהצהרותיהם שגיור אינו חייב להביא לידי דת אורתודוכסית... לאור כך, עולם התורה וההלכה הביע זעזוע וכאב עצום על עקירת הלכות מפורשות מהשולחן ערוך, העלולים להביא בנוסף - לסכנת התבוללות עצומה בעם ישראל".

 

עם זאת, היומון הליטאי נזהר יותר מבעבר בכבודו של מנהיגה הרוחני של ש"ס שהכריע בעניין, וכתב: "באורח תמוה ביותר, ביום שישי נקבע על ידי הרב עובדיה יוסף שליט"א, במכתב שפרסם: 'הגעתי למסקנה שעל פי ההלכה גיורי צה"ל תקפים על פי תורתנו הקדושה'". לטענתם, גם הוועדה שהקים הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, לבדיקת

הנושא - קבעה כי יש בו "פגמים חמורים".

 

מפי "דיינים מובהקים וותיקים" פורסמו ציטוטים חריפים יותר: "כיצד ייתכן להתיר את אלפי ה'גיורים' האלה? אסור ואי אפשר לעבור על כך לסדר היום".

 

בסוף השבוע פורסם לראשונה ב-ynet כי ועדת הרבנים שבדקה את הגיורים הצבאיים אמרה למנהיג ש"ס שאינה יכולה להמליץ על אישורם, אך הרב עובדיה יוסף לקח את האחריות על כתפיו - וכתב פסק המאשר את הגיורים. בעקבות כך, אישרה המדינה את גיורי צה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: עטא עוויסאת
"אסור לעבור על כך לסדר היום"
מומלצים