שתף קטע נבחר

בעקבות הפסיקה: המדינה אישרה את כל הגיורים

לאחר פסיקת הרב עובדיה יוסף, שקבע כי הגיורים שנערכו בצה"ל כשרים, אישרר הרב הראשי שלמה עמאר את תוקפן של 4,500 תעודות ההמרה - ובכך נתן גושפנקא רשמית מטעם המדינה. בש"ס מקווים כעת "לקבור" את חוק הגיור הצבאי

הרב הראשי שלמה עמאר אימץ את פסיקת הרב עובדיה יוסף, המכירה בגיורים שנעשו בצה"ל בשנים האחרונות, וכבר הורה לתת להם גושפנקא רשמית מטעם המדינה - כך נודע ל-ynet.

 

 

ביום שישי, זמן קצר לאחר הפגישה בבית הרב יוסף, וההודעה לראש הממשלה ולרב הצבאי הראשי על ההחלטה שהתקבלה, הודיע הרב עמאר כי מערך הגיור הממלכתי מכיר בגיורים הצבאיים. גורם

המעורב בנושא הדגיש כי הלכה למעשה, הגיורים מאושרים ואין צורך בהליכים ביורוקרטיים נוספים. "אין אף תעודה המחכה לחתימה", אמר.

 

בפועל, גם בתקופה השנויה במחלוקת חתם ראש מערך הגיור הרב חיים דרוקמן על תעודות ההמרה הצבאיות, ואולם הרב עמאר - הנקרא "ראש העדה הדתית" - הגדיר את נציגו במערך הגיור כמוסמך לעניין הגיורים האזרחיים בלבד. עד כה, היעדר ההסמכה גם לגיור הצבאי הפכה את חתימת הרב דרוקמן לחסרת תוקף הלכתי ומשפטי - והדבר עמד בבסיס המשבר הנוכחי.

 

בסוף השבוע הסמיך הרב עמאר באופן רטרואקטיבי את נציגו, רפאל דיין, לעסוק גם בגיור הצבאי - ובכך נפתרה הבעיה.

 

במערך הגיור אומרים כי מבחינת הרב הראשי המטרה כעת היא לסכל את חוק הגיור הצבאי - המקנה לרבנות הצבאית את

הסמכות לאשר גיורים ללא התערבות מצד הרבנות ומערך הגיור האזרחי.

 

גורם בש"ס אמר כי "הפרשה הזו מאחורינו. ממחר אף אחד כבר לא ידבר על כשרות, אלא על החוק המוצע - שצריך להפיל". הוא הזכיר כי ראש הממשלה התחייב "לקבור" את הצעת החוק של ח"כ דוד רותם, אם יימצא פתרון להכרה בגיורים בתוך הרבנות.

 

ביום שישי אמר ח"כ רותם כי הוא מצדו ימשיך להכין את החוק לקריאה ראשונה, מאחר שלדבריו הפתרון הנמצא לא מניח את דעתו. ש"ס בתגובה תקפה בחריפות: "זו מפלגה שזוללת כותרות להכעיס ומבקשת לרמוס את עם ישראל ואת צה"ל לצורך הון פוליטי. למרות שגיורי צה"ל תקפים, ממשיך ארס השנאה והפלגנות והרס היהדות לטפטף משפתותי המפלגה".

 

ומה יהיה עם הליטאים?

בינתיים, בציבור הליטאי זועמים על הפסיקה המכשירה את הגיורים באופן גורף, וטוענים כי העובדה שהוועדה שהוקמה לבדיקת העניין לא המליצה על אישורם מוכיחה כי מדובר בגיורים שלא על-פי ההלכה. לפני

כניסת שבת כבר הופצו ברחבי ירושלים מודעות ה"ממחזרות" פסקי הלכה מן העבר של רבנים ליטאים בכירים, היוצאים נגד גיורים שאינם כוללים "קבלת עול מצוות".

 

בסוף השבוע לא נשמעה מחאה ישירה כלפי הפסיקה - ייתכן מאחר שמדובר ברב עובדיה יוסף, הנחשב לסמכות רוחנית גבוהה.

 

בכל מקרה, הרבנים הליטאיים צפויים שלא להכיר בגיורים הצבאיים גם לאחר אישורם. ההערכה היא כי גם כעת, רשמי נישואים עשויים שלא להכיר ביהדותם של המתגיירים בצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עמאר יוצא מבית הרב עובדיה ביום שישי
צילום: גיל יוחנן
הרב עובדיה. לקח אחריות
צילום: אלי אלגרט
ח"כ רותם. מקדם את החוק
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים