שתף קטע נבחר

אובמה לאומה: שנתיים למשבר - ערוכים להתקדם

נשיא ארה"ב נשא בקונגרס את נאומו השנתי על מצב האומה, הפעם מול הרבה יותר רפובליקנים. הוא התעלם לחלוטין מישראל ותהליך השלום במזרח התיכון, ודיבר בעיקר על המצב הכלכלי - באופטימיות: "רווחי התאגידים עולים, הכלכלה צומחת שוב". כסאה של גבריאל גיפורדס שנורתה נשאר מיותם - לכבודה

פְנים, פְנים, פְנים: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, נשא הלילה (יום ד') בפני שני בתי הקונגרס האמריקני את הנאום השנתי המסורתי על מצב האומה. כשהוא ניצב הפעם מול בית נבחרים בעל רוב רפובליקני וסנאט עם רוב דמוקרטי דחוק בלבד, הקדיש אובמה חלק נרחב מנאומו למצב הכלכלי האמריקני.

 

שנתיים לשלטון אובמה: הסיקור המלא ב-ynet

איך אתם מסכמים את השנתיים? ספרו לנו בפייסבוק

 

ישראל, הפלסטינים והמזרח התיכון לא הוזכרו ולו במילה על-ידי נשיא ארה"ב, שלא בזבז זמן על תהליך השלום המקרטע. הסנקציות על איראן והמאמץ לבלום את צפון-קוריאה הוזכרו במשפט אחד בלבד בנאומו. על רקע התחושה הגוברת בציבור האמריקני שהמצב הכלכלי משתפר, ניסה אובמה לנצל את שעת הכושר שנפלה בחלקו, ולהפיח תקווה באזרחיו לגבי עתידה של ארה"ב ככוח המוביל גם במאה ה-21.  

 

הנאום על מצב האומה נחשב לנאום החשוב ביותר של הנשיא האמריקני במהלך השנה, ואובמה ניסה להעביר בו לציבור האמריקני מסר, לגבי רצונו לפעול בשיתוף פעולה עם הרפובליקנים. "הציבור האמריקני, בהצבעה שלו, החליט שהממשלה תחלק את האחריות בין המפלגות. החוקים החדשים יעברו רק בתמיכת דמוקרטים ורפובליקנים. נתקדם קדימה יחד, או שלא נתקדם בכלל", הצהיר אובמה. "האתגרים שאנחנו עומדים מולם גדולים יותר ממפלגה ומהפוליטיקה".

 

אובמה הביע בנאומו נכונות לבצע יחד עם הרפובליקנים שיפורים ברפורמה בבריאות שהעביר בשנה שעברה באורח היסטורי, ושהקימה עליו ביקורת נוקבת מצד המפלגה היריבה. הוא ניסה לשכנע את שומעיו ש"מה שמונח עכשיו על הכף אינו ניצחון בבחירות הבאות: אחרי הכול, רק עכשיו היו לנו בחירות. השאלה היא אם עבודות חדשות ותעשיות יוקמו במדינה הזו - או במקומות אחרים. השאלה היא אם העבודה הקשה והתעשייה של התושבים שלנו תנוע קדימה, האם נשמור על המנהיגות שהפכה את אמריקה לא לעוד מקום על המפה, אלא לאור לעולם", אמר אובמה.

 

רפובליקנים ודמוקרטים ישבו יחד

"אנחנו ערוכים להתקדם. שנתיים אחרי המיתון שמרביתנו לא ידענו מעולם, שוק המניות חוזר. רווחי התאגידים עולים. הכלכלה צומחת שוב", הוסיף. עם זאת, אובמה הודה שארה"ב מעולם לא מדדה התקדמות רק במדדים אלה, "אלא על-ידי ההצלחה של אזרחינו, על-ידי מקומות העבודה שהם יכולים למצוא ואיכות החיים שהעבודות הללו מציעות, על-ידי הסיכויים של בעלים של עסק קטן שחולם להפוך רעיון טוב ליוזמה משגשגת, על-ידי ההזדמנויות לחיים טובים יותר שאנחנו מעבירים לילדינו. זה הפרויקט שהעם האמריקני רוצה שנעבוד עליו יחד".

 

צילום: רויטרס

 

בעוד שכסאה של חברת בית הנבחרים מאריזונה שנורתה בראשה ונפצעה אנושה, גבריאל גיפורדס, נותר ריק לכבודה, ניצל אובמה את נאומו גם כדי לקרוא לאווירה נעימה יותר בשיח הפוליטי. אחרי הירי בגיפורדס היו מי שטענו כי התבטאויות של פוליטיקאים שפורשו כהסתה לאלימות גרמו למעשה. בין האורחים שהוזמנו לשבת ליד הגברת הראשונה, מישל אובמה, בתא הכבוד הלילה, היה דניאל הרננדז, האיש שהציל את חייה של חברת הקונגרס גיפורדס.

 

ברוח של שיתוף פעולה החליטו חברי קונגרס דמוקרטים ורפובליקנים לשבת יחד, ולא לפי החלוקה המסורתית, שבמסגרתה הרפובליקנים יושבים בצד אחד והדמוקרטים בצד השני. אובמה הציג הלילה תוכנית להקטנת ההוצאות, אולם תוך קביעת סדרי עדיפויות בנושאי החוץ, הביטחון והחינוך. הוא הבהיר שלא ניתן יהיה לגעת בתקציב הביטחון, כדי להמשיך את המלחמה בטרור ובאל-קאעידה באפגניסטן ובמפרץ, ולמנוע הפצת נשק גרעיני באיראן וצפון-קוריאה.

 

"עם ידידינו האירופים אנחנו משקמים את נאט"ו, ומגבירים את שיתוף הפעולה ממלחמה בטרור לטילים להגנה. אתחלנו את היחסים עם רוסיה, חיזקנו בריתות באסיה, ובנינו שותפות חדשה עם הודו. במרס אצא לברזיל, צ'ילה ואל-סלבדור כדי לכרות בריתות חדשות", אמר אובמה, והביע תמיכה בעצמאות דרום סודן ובדמוקרטיזציה בתוניסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחה עולה גם במאה ה-21? אובמה
צילום: רויטרס
גיפורדס. האיש שהציל אותה קיבל כבוד
צילום: AFP
מומלצים