שתף קטע נבחר

הרוצח יונה אברושמי השתחרר מהכלא ותקף צלמים

רוצחו של פעיל "שלום עכשיו" אמיל גרינצוויג השתחרר אחרי 27 שנות מאסר. אברושמי סירב לדבר, אך התעמת עם עיתונאים

אחרי 27 שנות מאסר, הרוצח יונה אברושמי יוצא לחופשי. אברושמי, שרצח את פעיל "שלום עכשיו" אמיל גרינצוויג ב-1983 ונשפט למאסר עולם, השתחרר מכלא רימונים שבאבן יהודה לאחר שעונשו נקצב. ynet העביר את יציאתו מהכלא בשידור חי.

 

 

מעט לאחר 11:30 יצא אברושמי מפתח בית הכלא רימונים שבשרון, רק עם תיק גב קטן. ביציאה אף אחד מבין חבריו ובני משפחתו לא חיכה לו, ובמשך דקות ארוכות הוא המתין להסעה, עד שלבסוף הגיעה מונית.

 

הוא סירב לדבר עם עיתונאים ושמר על שתיקה. בכמה הזדמנויות אף ניסה לסטור לצלמים והסיט את מצלמותיהם בכוח. כשנשאל האם יש לו מה לומר למשפחתו של אמיל גרינצוויג, העדיף אברושמי לנשוך את שפתיו. גם לשאלה אם הוא חש בגידה מצד שותפיו למעשה ש"נטשו" אותו, סירב אברושמי להשיב.

 

אברושמי רצח את גרינצוויג במהלך הפגנה של "שלום עכשיו" בירושלים, לאחר שרימון רסס נזרק אל הקהל. המפגינים קראו ליישם את המלצות ועדת כהן שחקרה את הטבח במחנות הפליטים סברה ושתילה במלחמת לבנון הראשונה. מותו של גרינצוויג עורר תדהמה וזעזוע בציבור הישראלי והתריע מפני הקצנת השנאה הפוליטית.

 

בשנת 1985 הוטל על אברושמי, שהורשע בזריקת הרימון, עונש מאסר עולם וב-1995 נקצב עונשו ל-27 שנות מאסר. לפני כשנתיים הגיש לוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר בקשה נוספת לשחרור מוקדם,

בין היתר בטענה כי אם סמיר קונטאר שוחרר, אפשר לשחרר גם אותו.

 

מקורביו של אברושמי אמרו כי עם צאתו מהכלא הוא צפוי לעבור להתגורר בדירה בדרום תל-אביב. "מדובר באדם שהוא איש עבודה נמרץ ונראה שהוא ימצא עבודה מהר ויתחיל לעבוד ולשקם את חייו". ממשפחתו של גרינצוויג נמסר, כי "נותר לנו רק לקוות שלהבא יעסוק האיש הזה רק בשקיומו העצמי ולא בהסתה וברצח".


פורסם לראשונה 26/01/2011 10:42

 

את השידור החי צילם עוז מרון והפיק ירון ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתחרר. יונה אברושמי
צילום: עידו ארז
אמיל גרינצוויג ז"ל
מומלצים