שתף קטע נבחר

הגיבורה שאיבדה חברה: יש לי פלאשבקים מהרצח

קיי וילסון דקרה את תוקפיה באולר ובזכות תושייתה הושג ה-DNA שהוביל למעצר רוצח חברתה כריסטין לוקן. לחוקרי השב"כ סיפרה כיצד הערימה עליהם. החוליה מואשמת גם ברצח נטע בלאט-שורק. אחיה האשים: "חקירת המשטרה היתה חובבנית"

חוליית הרוצחים מהרי ירושלים נתפסה במידה רבה בזכות תושייתה של קיי סוזן וילסון, חברתה של כריסטין לוקן, שנרצחה על-ידי חולייה פלסטינית בהרי ירושלים בחודש שעבר. אחרי פרסום דבר מעצרם, אמרה וילסון לאחת מחברותיה, כי "חוזרים אליי פלאשבקים מהאירוע". לדבריה, הזיכרונות מציפים אותה והיא רוצה להתרכז בהתמודדות אישית לבד.

 

 

הבוקר התירה המשטרה לפרסם כי נעצרו 8 חברי חולייה פלסטינים שפרט לרצח בהרי ירושלים אחראים לרצח נוסף ומעשי שוד ואונס. וילסון אמרה לחוקרי השב"כ כי כשהבחינה בשני הרוצחים מתקרבים לעברן היא אמרה לחברתה "יש להם תכנית". היא ניסתה לשכנע אותם כי אינן יהודיות: "אחד מהם תפש תליון מגן דוד שהיה סביב צווארי ואמר לי בערבית 'מה זה?'",

אמרה וילסון לחוקרי השב"כ, "הוא הוריד לי את התליון מהצוואר ושם בכיס".

 

השתיים התחננו בפני שני הפלסטינים, איאד פטאפאה וכפאח גנימאת שהודו ברצח, שיחוסו על חייהן, אך הם דקרו את השתיים ופצעו אותן קשה. עוד לפני כן וילסון הצליחה לדקור באמצעות אולר שהיה עמה את אחד התוקפים. כתמי הדם שלו, מהם הופקו דגימות DNA, היו גורם מרכזי שסייע בפענוח הפרשה.

 

כשהבינה וילסון שחברתה במצב קשה מאוד, היא העמידה פני מתה וגרמה לתוקפים לחשוב שהיא אינה בין החיים. לאחר שנמלטו, היא סיפרה לחוקרי השב"כ כיצד הלכה להזעיק עזרה בעודה כפותה ויחפה: "ניסיתי לקום שלוש פעמים ונפלתי, סטיתי מהשביל ולא מצאתי את הדרך, היה לי קשה להכניס אויר לריאות אבל הייתי חייבת לעשות סוויץ' בראש ולחשוב על דברים חיוביים".

 

"נטע דגלה בדו-קיום ולמדה ערבית"

חקירתם של חברי החולייה הובילה לפענוח הרצח של נטע בלאט-שורק, שגופתה נמצאה במנזר בית ג'מאל שליד בית שמש בחודש פברואר. משפחת בלאט קיבלה בהקלה את פענוח הפרשה.

 

בשיחה עם ynet נזכר האח ערן (52) ברצח אחותו, "מהרגע הראשון היה ברור לנו שזה רצח. גם מהיכרותנו עם נטע וגם מאיך שנראתה הזירה. אין סיכוי שהיא הייתה שמה קץ לחייה". במשפחה ציינו בכאב כי נטע דגלה בדו-קיום, למדה ערבית, וקיימה מפגשים עם נשים ערביות בכפרי הצפון.

 

אחיה העלה טענות כלפי תפקוד המשטרה מייד לאחר המקרה: "ידענו שנטע נסעה לבית ג'מאל, והודיעו לנו לאחר מספר שעות שלא חזרה למקום בו הייתה אמורה לשהות והיא נעדרת. לצערי, תחילתה של החקירה לפני כשנה הייתה חובבנית על-ידי קבוצת שוטרים בתחנת בית שמש".

 

כשהבינו בני משפחתה של נטע שדבר לא נעשה הם החלו לחפש בעצמם, בסיוע חברים, את נטע. "בסופו של דבר בן דוד שלי ושני חבריו איתרו את גופתה", סיפר האח. "זה לא היה כל כך קשה, הם פשוט חישבו מה יעשה אדם שמעוניין לטייל ונותרה לו שעה בודדת לפני החשכה, הם חישבו את המרחקים ומצאו את הגופה".


אין סיכוי שהיא התאבדה. אחיה של נטע, ערן בלאט (צילום: אביהו שפירא)

  

האח הגיע לארץ: במקום חגיגה - הלוויה

משפחתה של נטע הסכימה לבצע נתיחה בגופה והתוצאות הראו כי מדובר באירוע פלילי. כאן נכנס לפעילות צוות חקירה של מחלק התשאול במרחב ירושלים של המשטרה. "היה לצוות החדש קשה בתחילת הדרך כי חלק מהראיות נהרסו להם, אבל עד מהרה הם הצליחו לאסוף קצוות שהיום גם פורסמו ברבים".

 

ערן סיפר כי נטע, אחותו הגדולה, ליוותה אותו כל החיים. "גדלנו יחד בקיבוץ אפיקים, ויחד עם אחי הצעיר נועם הייתה לנו ילדות מדהימה", סיפר בכאב.

"נטע אהבה מאוד טבע, והקדישה כל יום שעה וחצי להליכה בחיק הטבע. היא לא הלכה בכבישים או בשבילים". אחרי הצבא, סיפר האח, היא עברה לשבדיה ואז לארצות-הברית, אך אחרי שני עשורים בניכר שבה ארצה והתחתנה עם אמוץ, ולזוג נולדה בת.

 

נטע נרצחה בשנה שעברה סמוך ליום הולדתו ה-40 של האח נועם, שבא במיוחד ארצה לחגוג את המאורע. "במקום חגיגה, הוא הגיע להלוויה ולשבעה", סיפר ערן, "סבא שלי אמר שאנחנו עושים תוכניות ואלוהים צוחק עלינו מלמעלה, כנראה שגם כאן זה קרה, וזה רצון הגורל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיי וילסון. הלכה להזעיק עזרה יחפה
נטע בלאט-שורק ז"ל
צילום: אביהו שפירא
זה רצון הגורל. ערן בלאט, האח
צילום: אביהו שפירא
מומלצים