שתף קטע נבחר

צילום: AP

הישראלים בקהיר לא במתח: "יותר רגוע מירושלים"

כוחות המשטרה בבירה המצרית יורים כדורי גומי וגז מדמיע על אלפי המפגינים, שבתגובה מיידים עליהם אבנים ומבעירים צמיגים ברחובות. אולם, התיירים הישראלים לא מתרגשים. "החשש נמוג אל מול מראה הפירמידות והספינקס", סיפר אחד מהם

עשרות אלפי בני אדם השתתפו עד כה באירועי המחאה הגדולים ביותר שידעה מצרים בשנים האחרונות. מאז יום שלישי יוצאים פעילי אופוזיציה לרחובות בכמה ערים, ובראשן קהיר, סואץ ואלכסנדריה, כדי לדרוש מהנשיא חוסני מובארק להתפטר מתפקידו לנוכח העוני, השחיתות והאבטלה.

 

מצרים בוערת. כל העדכונים ב-ynet: 

 

בעימותים האלימים שפרצו במוקדים השונים במדינה נהרגו לפחות שישה בני אדם, בהם שוטר אחד. עם זאת, מי שלא נרתע מהמצב המצב הביטחוני במצרים הם התיירים הישראלים שמטיילים במדינה.

 

"אף אחד לא ביטל, שאלו קצת שאלות, התלבטו אבל כולם כאן", סיפר בשיחה מקהיר דן, מדריך טיולים שעומד בראש קבוצה בת 32 מטיילים ישראלים, שהגיעה אתמול (יום ד') לבירת מצרים, למרות הכול. "אמנם לא הגענו עדיין ללב העיר, שם ממוקמים מוקדי המהומות, אבל האווירה כאן רגילה לגמרי, ולא השתנה שום דבר", הוסיף המדריך הישראלי בשיחה עם ynet. 

 

"הסממן היחידי למהומות: פקקי התנועה"

המדריך סיפר על אווירה "ידידותית כתמיד", וכי הסממן היחידי למהומות בו נתקלה עד כה הקבוצה היה איחור השוטרים שמלווים את הקבוצה: "אחד השוטרים הסביר לנו כי בגלל המהומות ניתקל בפקקים. מחר נבלה את כל היום באזורים החמים יותר, אז אולי נרגיש במחאה".  

 

במצרים מטיילות בימים אלה כמה קבוצות של ישראלים - כמה מהם סיפרו על התלבטויות ערב הנסיעה. "היה חשש אחרי שראינו טלוויזיה בארץ, אבל התגברנו עליו. אנחנו עומדים עכשיו מול הפירמידות והספינקס, לצד אלפי מטיילים מכל העולם, אז החשש נמוג לגמרי", סיפר ל-ynet דב נהרי, תושב אביחיל שבשרון שיצא לטיול במצרים ביחד עם רעייתו.  

 

צילום: AP

 

לצד השקט, נהרי סיפר על אבטחה כבדה במוקדי התיירות: "מכל כיוון שאליו מסתכלים יש שוטרים, אבל הכול ממש תענוג. לא התקרבנו לבלגן. בשורה התחתונה מדהים כאן, ואסור לוותר על זה, כל אדם חייו לראות זאת בחייו".

 

רבקה מנוצרה, תושבת ירושלים, החליטה להעניק לבנה - מדריך טיולים במקצועו - מתנת יום הולדת בדמות טיול במצרים, אליו יצאו בימים האחרונים. מקהיר סיפרה מנוצרה ל-ynet כי לרגע לא חשבה לבטל את הטיול. "לא היה כל חשש, זה חלום שהתגשם, פשוט מדהים, האוכלוסייה מדהימה וקבלת הפנים מחממת את הלב. כולם - שוטרים, חיילים ואזרחים מקבלים אותנו כישראלים בסבר פנים יפות", סיפרה מנצורה והוסיפה כי גם היא שמה לב לאבחטחה המוגברת באתרי התיירות.

  

"החברים צחקו עליי כששמעו שאני נוסעת למצרים"

"אני חיה בירושלים, מטיילת בחברון ובבית לחם, שם מסוכן יותר. אפילו החבר'ה שלי צחקו שאני נוסעת לכאן ואילו אני השבתי להם שאני נוסעת כי מובארק קרא לי להשכין שלום", סיפרה מנצורה.

הישראלית תושבת ירושלים מתכוונת לעשות מחר את דרכה ללב קהיר. "אסור להפסיק לטייל, אני קוראת לכולם להגיע למקום המדהים הזה".

 

למרות האווירה הרגועה שמנסים התיירים הישראלים לתאר, המהומות במצרים מסרבות לשכוך והיום הן התחדשו. אלפי פעילי אופוזיציה שבו בשעות הצהריים להפגין בערים שונות ברחבי המדינה. שוטרים ירו גז מדמיע לעבר מפגינים בעיר סואץ, שבה נהרגו עד כה שלושה בני אדם במהומות, ופיזרו אחרים במרכז קהיר.

 

עדי ראייה סיפרו שאלפי מפגינים התעלמו מהאיסור שהטיל משרד הפנים וזרמו למרכז העיר קהיר. שם הם ערכו מפגן מחאה מול לשכת עורכי הדין. המפגינים שבו לדרוש מהנשיא, חוסני מובארק, לוותר על השלטון. מאות מפגינים גם יצאו לרחובות בעיר איסמעיליה.

 

השלטונות במצרים מתקשים למנוע את גל המחאה ששטף את מצרים מאז יום שלישי. אחרי שעצרו מאות פעילי אופוזיציה ואף האשימו עשרות מהם בניסיון הפיכה, פרסמו הרשויות אזהרה לצעירים: גורמים איסלאמים עם "אג'נדה נסתרת" מנצלים את המחאה למטרותיהם.

 

האופוזיציה המצרית ממתינה בציפייה דרוכה להגעתו של מוחמד אל-בראדעי, לשעבר ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שאמור להמריא היום מאוסטריה ולנחות בקהיר. הדיפלומט הוותיק, הנחשב למועמד פוטנציאלי בבחירות לנשיאות השנה, הבטיח להצטרף להפגנות הענק שיתקיימו מחר במדינה לרגל תפילות יום השישי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין לחץ, יש פירמידות"
צילום :AP
המהומות התחדשו. סואץ
צילום: AFP
מומלצים