שתף קטע נבחר

צילום: AP

אובמה למובארק: "עליך ליצוק תוכן בהבטחותיך"

זמן קצר אחרי נאומו לאומה של נשיא מצרים, יצא גם נשיא ארה"ב אל המצלמות והבהיר: "לארה"ב יש חברות קרובה עם מצרים, אבל חייבת להיות רפורמה פוליטית, חברתית וכלכלית. על מובארק לנקוט צעדים קונקרטיים למימוש הבטחותיו"

הלחץ האמריקני על קהיר מתחזק: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, קרא הלילה (שבת) לנשיא מצרים, חוסני מובארק, "ליצוק תוכן" בהבטחותיו לפעול לרפורמות פוליטיות וכלכליות בארצו, והדגיש כי "אלימות לא תפתור את בעיות העם המצרי". דבריו של אובמה באו זמן קצר אחרי שמובארק פיזר את ממשלתו והדגיש כי למרות שהוא מבין את סבל העם - אינו בכוונתו לתת לדבר לאיים על השלום, החוק ועתידה של מצרים. לפחות 20 בני אדם נהרגו עד-כה במהומות ברחבי מצרים.

 

מהומות במצרים - כל הדיווחים ב-ynet:

 

"המטרה הראשונה שלנו כעת היא למנוע אובדן חיים נוסף. לכן, אני קורא לשלטונות מצרים להימנע מכל אלימות כלפי המפגינים. למפגינים יש זכות אוניברסלית לחופש ביטוי וארה"ב תעמוד לצד זכות זו בכל מקום בעולם", הצהיר אובמה בדברים שנשא מבית הלבן בתום פגישה עם מזכירת המדינה, הילרי קלינטון. "מטרתנו השנייה היא להפוך את ההחלטה על חסימת הרשתות החברתיות באינטרנט והטלפונים הסלולרים, אולם באותה זמן אנו גם דורשים מהמפגינים לנהוג באחריות ולהימנע מאלימות".

 

בבירה האמריקנית מודעים לכך שרבים מהמפגינים במצרים קשובים להצהרות היוצאות מוושינגטון, ולכן בחר אובמה לצאת אל המצלמות זמן קצר אחרי שסיים מובארק את דבריו. "לארה"ב יש חברות קרובה עם מצרים, אבל עמדתו ברורה: חייבת להיות רפורמה פוליטית, חברתית וכלכלית שיגשימו את שאיפות העם המצרי. בהיעדר רפורמות כאלה - נבנו תלונות וחוסר נחת במשך הזמן".

 

"שוחחתי לפני זמן קצר עם הנשיא מובארק. הוא אמר שהבטיח לעמו רפורמות, דמוקרטיה טובה יותר, ויותר הזדמנויות כלכליות" המשיך אובמה. "דיברתי איתו אחרי נאומו ואמרתי לו שיש לו מחוייבות לצקת תוכן במילים האלה ולנקוט בצעדים קונקרטים. כשהייתי בקהיר, אמרתי שעל כל הממשלות לשמור על כוחן בהסכמה ולא בכפייה. זה נכון גם למצרים".


הפגנות בקהיר. הצעירים יאזינו לוושינגטון? (צילום: רויטרס) 

 

לאחר מכן פנה אובמה אל העם המצרי וביקש ממנו לנהוג בריסון. "אלימות לא תפתור את בעיות העם המצרי, גם דיכוי של רעיונות לא גרם להן אף פעם להיעלם. מה שנדרש עכשיו אלו צעדים מעשיים שיקדמו את זכויות העם המצרי. דיאלוג משמעותי בין הממשלה לאזרחיה ומסלול של שינוי פוליטי שיוביל לעתיד עם יותר חופש, יותר הזדמנויות וצדק לעם המצרי. ארה"ב תעמוד לצד העם המצרי תוך שהיא פועלת להשגת זכויותיו מול הממשלה. בעולם הערבי קם דור צעיר של אזרחים. יש להם זכות וצריך שישמעו את דעתם". 

 

לכו לשינוי או שהסיוע בסכנה

אמש אמר דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, כי על המשטר המצרי לבצע צעדי רפורמה באופן מיידי. הוא הזהיר כי וושינגטון שוקלת להפסיק את הסיוע הכלכלי והצבאי למצרים, אם התלונות הציבור המצרי לא יזכו למענה מיידי מצד הממשלה. יצויין כי סיוע שמעניקה ארה"ב למצרים עומד על כשני מיליארד דולר בשנה, והפסקתו תהווה מכה אדירה לשלטונו של מובארק. בין היתר, דורש הממשל האמריקני למובארק לבטל את חוקי החירום ולקיים בחירות הוגנות.


שוטרים מול מפגינים. מובארק פיזר הממשלה (צילום: AP) 

 

אתמול, לאורך כל היום, שוחחו בכירים אמריקנים עם מקביליהם המצרים וקיבלו מהם עדכונים שוטפים על הנעשה במצרים. התדרוך היומי במחלקת המדינה בוטל בגלל המצב והתדרוך בבית הלבן נדחה בשעתיים, לאור המשך זרימת העדכונים מהשגרירה האמריקנית בקהיר, מרגרט סקובי. אובמה עצמו קיבל תדרוך מיוחד מהיועץ לביטחון לאומי, טום דונילון.

 
בתוך כך, דווח הלילה כי במסמכי ויקיליקס המודלפים מתארים מחלוקת הולכת ומעמיקה בין מנהיגי ארה"ב ומצרים בנוגע למצב סוגיות האדם במדינה הערבית. חלק מהתכתובות המתאורכות מתחילת שנת 2009 מתעתדות מתיחות הולכת וגוברת בין שני הממשלים.
 
"המצרים מרגישים שאנחנו במקרה הטוב - לוקחים אותם כמובן מאליו, ובמקרה הרע - מתעלמים במכוון מעצותיהם ומנסים לכפות את עמדותינו בכוח", כתבה השגרירה סקובי למזכירת המדינה קלינטון. על-פי המסמכים, חודשיים לפני כן, כתבה סקובי למובארק כי היא התנגדה לבקשות קודמות של הממשל להרחיב את הדמוקרטיה במצרים - דבר שנתפס על-ידי מובארק כאיום על מנהיגותו וכחיזוק לגורמים החותרים תחתיו. הדברים תועדו במזכר שהעבירה סקובי למפקד כוחות צבא ארה"ב במזה"ת דאז, הגנרל דיוויד פטריוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. עומדים לצד המצרים
צילום: רויטרס
מובארק בנאומו הלילה
צילום: AP
מומלצים