שתף קטע נבחר

הפגנה בחיפה: ההפיכה הצליחה. מובארק סוס גמור

כמה עשרות ערבים ופעילי שמאל הביעו תמיכה במפגינים במצרים. ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול: "המאבק הוא להחזיר את השלטון במדינות לעמים שלהם. אנחנו קוראים לעם המצרי להתנגד למשטר הרופס שלו"

ערבים ישראלים עם המפגינים המצרים: בחיפה, כפר-יאסיף וגם בתל-אביב התקיימו הערב (שבת) הפגנות ועצרות תמיכה עם המפגינים במצרים - המתנגדים לנשיא חוסני מובארק.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים, הכתבות והתמונות - בעמוד מיוחד

 

כמה עשרות תושבים ערבים ואנשי שמאל מחיפה התאספו הערב בצומת הרחובות עבאס והציונות בעיר. הם הניפו את דגלי המגל והפטיש, דגלים אדומים, דגלי תוניסיה ודגלי פלסטין. הם קראו קריאות בזכות האינתיפאדה המצרית, נגד הנשיא מובארק וגם נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. את ההפגנה ארגנו במשותף התנועה הקומוניסטית, בל"ד ותנועת בני הכפר.

 

"זו עצרת להזדהות עם ההתקוממות של העמים הערביים בכלל והמצרים בפרט", אמר ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול, שהשתתף בהפגנה. "עכשיו באמת נולד מזרח תיכון חדש. המאבק הוא להחזיר את השלטון במדינות לעמים שלהם. אנחנו לא אדישים למאבק הזה ולא נייטרליים. אנחנו קוראים לעם המצרי להתנגד למשטר הרופס שלו, שהיה מזוהה עם האימפריאליזם האמריקני והאינטרסים שלו באזור".

 

מח'ול אמר כי הוא אינו חושב שיחול שינוי בהסכם השלום בין ישראל ומצרים, במקרה שהשלטון בקהיר יתחלף. "אני לא חושב שיש מי שרוצה להפוך את הקערה על פיה. עם זאת, ככל שהעמים המתקוממים יחלישו את אחיזתה של אמריקה באזור, ברור שהדבר ישפיע גם על ישראל". לגבי סיכויי המפגינים להביא לסיום שלטונו של מובארק, אמר מח'ול כי להערכתו הפור נפל: "אני חושב שהמהפיכה כבר הצליחה. מובארק הוא סוס גמור, אפילו אם יישאר בשלטון עוד כמה חודשים".


דגלי תוניסיה ופלסטין בחיפה (צילום: אחיה ראב"ד) 

 

חברת מועצת עיריית חיפה, עדנה זרצקי, אמרה כי ההפגנה היא ביטוי לשמחה. "אנשים כאן מחכים שנים לראות את השינוי בעולם הערבי. אנשים כמונו, שמחויבים לזכויות אדם ואזרח, חשים שמחה מול כל מהפיכה בעולם, בוודאי כשזה קורה באזור שלנו, בקרב העמים הערבים. הם קיבלו תעוזה לעשות שינוי במשטר הדיקטטורי, והדבר שיחרר שמחה ותקווה גדולות מאוד". זרצקי הוסיפה כי גם אם המהלך הנוכחי ייכשל, הגל יימשך. "זה איתות של תקווה. יהיה גל נוסף, כי כרגע זה הכיוון".

 

הפגנה מול שגרירות מצרים

בתל-אביב הפגינו כ-20 בני-אדם, יהודים וערבים, מול שגרירות מצרים ברחוב בזל. חלקם נשאו שלטים בגנות השלטון המצרי, ואחרי הניפו דגלונים כאות הזדהות עם המאבק העממי נגד הנשיא מובארק. חלק מהמפגינים הגיעו ישר מהפגנת המחאה נגד "ההתנחלות היהודית המתפשטת ביפו", שנערכה מוקדם יותר הערב בשכונת עג'מי, בה קראו מאות מהמפגינים והנואמים קריאות תמיכה בעם המצרי.


ההפגנה מול שגרירות מצרים בתל-אביב (צילום: עופר עמרם)

 

במהלך העצרת הספונטנית מול השגרירות, שאורגנה בהודעות שעברו במהלך היממה האחרונה בפייסבוק, ירד אחד מעובדי השגרירות מהבניין והורה לצלם ynet שלא לתעד את האירוע. למקום גם הגיעה ניידת משטרה, ששמרה על הסדר. לא ברור עדיין אם השגרירות תפעל מחר כסדרה.

 

אחד המפגינים כרז ברמקול, למרגלות הבניין: "גמאל עבדל נאצר השאיר לאחר מותו כלבים אמריקנים: מובארק וסעדאת". מפגין אחר, פעיל חד"ש ראסול סעאדה, הוסיף: "העם המצרי הגיבור, תוריד את מובראק ותשים במקומו חמור".

 

במקביל, התאספו בכפר-יאסיף כמאתיים בני אדם מיישובים ערביים בצפון, שביקשו להביע סולידריות עם עמי מדינות ערב. בין המפגינים, היו גם חברי הכנסת מוחמד בראכה, חנא סוויד, עפו אגבאריה, מוחמד נפאע ודב חנין. "אנחנו תומכים ומתלהבים מכל צעד של העם המצרי כדי להעיף את מובארק והממשל המצרי", אמר נפאע.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה בחיפה
צילום: אחיה ראב"ד
ההפגנות מצרים
צילום: AFP
מומלצים