שתף קטע נבחר

9 שנות מאסר לאמיר מח'ול על ריגול לחיזבאללה

אמיר מח'ול הורשע במסגרת עסקת טיעון במגע עם סוכן חוץ, קשר לסייע לאויב במלחמה, ריגול וריגול חמור. השופטים כתבו בגזר הדין כי " דווקא מאדם כמו הנאשם ניתן היה לצפות שלא יחבור למרים שבאויבים". מח'ול טען כי מדובר ברדיפה. אחיו: "באים כאן חשבון פוליטי עם אדם שתרם רבות"

הפרשה החמורה הסתיימה בעסקת טיעון - ובעונש של תשע שנות מאסר. אמיר מח'ול שהודה והורשע בעבירות ריגול נידון הבוקר (יום א') לתשע שנות מאסר בבית המשפט המחוזי בחיפה. מח'ול הורשע במסגרת עסקת טיעון במגע עם סוכן חוץ, קשר לסייע לאויב במלחמה, ריגול וריגול חמור, לטובת ארגון חיזבאללה.

 

 

השופטים יוסף אלרון, משה גלעד ואברהם אליקים התייחסו בגזר הדין לחומרת העבירות, "בין אם הנאשם פעל מכוח מניע אידיאולוגי ובין אם פעל מתוך מניע חומרי". לדבריהם, "דווקא מאדם כנאשם ניתן היה לצפות שלא יחבור למרים שבאויביה".


מח'ול על ספסל הנאשמים (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

הם כתבו כי מח'ול נרתם לסייע לחיזבאללה. "מיותר להכביר מילים על הארגון ועל מקומו במאבק נגד קיומה של המדינה ורצונו לפגוע בה ובאזרחיה, זאת ללא הבחנה בהשתייכותם הדתית, העדתית והלאומית, כפי שנלמד רק לפני שנים ספורות כאשר קורבנות חפים מפשע מצאו את מותם, מירי חסר הבחנה של אנשי הארגון לעבר ריכוזי אוכלוסיות אזרחיות".

 

השופטים גם הביעו תמיהה לגבי טענותיו של מח'ול. "נשאלת השאלה כיצד אדם במעמדו של הנאשם, המעורה בחברה בפעילות ציבורית וחברתית כאחת, מבצע עבירות ביטחוניות חמורות ביותר ומבקש לראות זאת כנפילה ל'מלכודת' ול'נאיביות' מצידו".

 

"הודתי כחלק ממציאות כפויה"

את מח'ול ליוו לבית המשפט רעייתו, בנותיו וקרובי משפחתו. אחיו, חבר הכנסת לשעבר, עיסאם מח'ול, אמר ל-ynet: "אין פה סיפור של פגיעה בביטחון המדינה, מנסים לפגוע פה בזכות הביטוי ובאים כאן חשבון פוליטי עם אדם שתרם רבות ולא ניסה לפגוע במדינה. הוא פעל על פי חוק ועל פי עקרונות שמלווים אותו שנים רבות". רעייתו, ג'נאן, הוסיפה: "בעלי נענש היום בעונש קשה, על כך שפעל למען צדק חברתי וצדק פוליטי. עשו לו עוול ודרך העונש שניתן לו מנסים להפחיד את האוכלוסייה הערבית בישראל, הפועלת בדרכים לגיטימיות וחוקיות".

 

אמיר מח'ול עצמו אמר לפני הקראת גזר דינו: "כל גזר דין יהיה אכזרי בעיניי ויושפע מהאווירה הנקמנית נגד האוכלוסייה הערבית ונגד המאבק הלגיטימי שלה בארץ ובעולם. השופטים צריכים להוכיח בטרם יקריאו את גזר הדין, האם הם בית משפט או בית משב"כ, מקום הפועל לפי עקרונות הצדק או חצר פנימית של השב"כ. אני הודיתי בכתב האישום כחלק ממציאות כפויה, ובכוונתו להמשיך בפעילותי הלגיטימית למען האוכלוסייה הפלסטינית בישראל".

 

במסגרת הסדר הטיעון עמו הוסר מכתב האישום אחד הסעיפים החמורים - סיוע לאויב בעת מלחמה. בפרקליטות אמרו כי ההודאה שמה קץ לטענות לפיהן בסיס כתב האישום ברדיפה פוליטית.

 

מח'ול, בן 52, סופר ומראשי הציבור הערבי בחיפה, ואחיו של ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול - נעצר בתחילת חודש מאי. עם מעצרו נמתחה ביקורת על המעצר האגרסיבי שבוצע בשעת לילה מאוחרת לעיני בנותיו.

 

בכתב האישום המקורי, שהוגש כשלושה שבועות לאחר מכן, נטען כי נפגש בעת נסיעותיו לחו"ל עם איש חיזבאללה וכי לפחות בעשרה מקרים שונים מסר למפעיליו מידע, בין היתר על מיקום מתקנים ביטחוניים - בהם מטה השב"כ בצפון, מפעל רפא"ל והמוסד.

 

כמו כן התבקש למסור לחיזבאללה שמות של ישראלים שעשויים לסייע לארגון, ומידע על הלכי רוח בקרב הציבור הישראלי ומצב

 החברה בארץ. הוא הואשם בתחילה בסיוע לאויב בעת מלחמה - סעיף שהומר בהסדר לקשר לסיוע לאויב בעת מלחמה, וכן במגע עם סוכן חוץ, ריגול וריגול חמור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מח'ול בבית המשפט. בית משפט או בית משב"כ
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים