שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מובארק בשלו: ביקר בבור הפיקוד, האריך העוצר

אל-בראדעי קרא לו לעזוב "היום" את מצרים והפר את מעצר הבית כשהצטרף למפגינים, אבל הנשיא לא מוותר על הכסא. הוא נפגש עם סגנו החדש ועם רה"מ שמינה, וקרא ל"סדר עדיפויות חדש". העוצר הוארך - יחל מחר ב-3 בצהריים ויסתיים ב-8 בבוקר

האלפים עדיין שוטפים את רחובות קהיר, מוחמד אל-בראדעי קרא לו לעזוב היום את המדינה והתעלם ממעצר הבית, בעולם כבר מחכים לממשלת המעבר - אבל מובארק לא הולך בינתיים לשום מקום. נשיא מצרים, חוסני מובארק, נראה היום (יום א') בצילומי הטלוויזיה המצרית בבור הפיקוד של הצבא, ביחד עם סגנו החדש, עומר סולימאן - וקרא "לשינוי סדר העדיפויות".

 

 

ביום השישי למהומות שוחח מובארק עם ראש הממשלה החדש אותו מינה, אחמד שפיק, וביקש ממנו "למקם בראש סדר העדיפויות את החזרת השקט". המשטרה, שלא הצליחה להתמודד עם המפגינים בימים הראשונים למחאה, פינתה את מקומה לצבא, שהחל בתגבור כוחות, אך גם היא צפויה לחזור לרחובות.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

"אל-ג'זירה" דיווחה כי כוחות המשטרה ישובו ויתפרשו מחר במרכזי הערים במצרים, פרט לאזור כיכר א-תחריר בקהיר, שם שוב התכנסו היום רבבות. במקביל דווח כי תוגברה האבטחה סביב תחנות החשמל והמים במצרים.

 

היום מטוסים חגו מעל כיכר א-תחריר, מרכז המחאה. טנקים נראו אף הם בכיכר - והמשטר המצרי עדיין מאמין כי ניתן יהיה לכפות את העוצר על האזרחים, שעד כה התעלמו ממנו לחלוטין. גורם ביטחוני מסר כי הוחלט על הארכת העוצר, שיחל מחר כבר ב-3 בצהריים, ויסתיים ב-8 בבוקר, יום שלישי.

 

שר ההגנה המודח לא הודח

בצילומי הטלוויזיה המצרית, שמתעלמת בעקביות מתמונות הפגנות הענק אותן אפשר לראות ב"אל-ג'זירה", נראה מובארק יחד עם סגנו סולימאן בבור הפיקוד של הצבא המצרי. בצילומים אחרים נראה שר ההגנה, חוסיין טנטאווי, מבקר חיילים ליד בניין הטלוויזיה המצרית, יממה אחרי הדיווחים כאילו הוא הודח מתפקידו. אותם דיווחים התבררו כשגויים.

 

בפגישה בת השעה וחצי בין שפיק למובארק, בה נכח גם סולימאן, קרא מובארק לשינוי סדרי העדיפויות, ואמר כי "יש צורך להחזיר את השקט

והיציבות". הוא גם קרא לביצוע "רפורמות פוליטיות נוספות", אך נראה כי גם זה לא יעזור לשמור על כסאו.

 

אל-בראדעי, שקיבל גיבוי מ"האחים המוסלמים", קרא לו לעזוב "היום" את מצרים, והזהיר אותו שאם לא כן, גורלו יהיה כשל דיקטטורים אחרים. חתן פרס נובל לשלום, שעמד בעבר בראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הפר את מעצר הבית ודרך מגפון אמר לרבבות המפגינים בקהיר: "אי אפשר להחזיר אחורה את מה שהתחלנו בו. יש לנו מטרה אחת עיקרית - לסיים את המשטר הזה ולפתוח שלב חדש, מצרים חדשה".

 

צילום: AFP

 

חדשות לא נעימות שמע מובארק גם מוושינגטון, שם אמרה מזכירת המדינה הילרי קלינטון כי יש "לבצע מעבר נקי של השלטון", והבהירה כי זו רק ההתחלה. קלינטון, שסירבה לומר האם משטרו של מובארק יציב, הבהירה כי האמריקנים תומכים בבחירות חופשיות ובתהליך שיוביל לדמוקרטיה במצרים. בתוך כך, לאחר שקראה לאזרחיה לצאת ממצרים במהרה, שגרירות ארצות הברית בקהיר ארגנה טיסות "למקום מבטחים באירופה".

 

כמה שעות לאחר מכן, הנשיא האמריקני, ברק אובמה, שוחח בטלפון בנושא המהומות במצרים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, מלך סעודיה עבדאללה, וראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון. בשיחות הוא השמיע את תמיכתו בשינוי מאורגן במדינה שישקף את שאיפות העם המצרי. מהבית הלבן נמסר עוד כי אובמה קרא לריסון ולמניעת האלימות.

 

מנהיגים נוספים בעולם קראו למובארק לרסן את כוחות הביטחון בשיחה טלפון שקיימה עם הנשיא המצרי אמרה קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שעליו לפעול למניעת האלימות בארצו.  במהומות עד כה, שהחלו בעיקר בגלל המשבר הכלכלי ועקב אפקט תוניסיה, נהרגו 125 איש ואלפים נפצעו.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק עם מגן-דוד, בהפגנה היום
צילום: רויטרס
מומלצים