שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מובארק מבטיח למפגינים: יותר חופש ופרנסה

כסאו של הנשיא נמצא בסכנה ממשית אחרי 6 ימים של מהומות, אבל השלטון המצרי טרם הניף דגל לבן. מובארק הבטיח כי יספק מקומות עבודה וכתב לרה"מ החדש: "דורש להחזיר את האמון בכלכלה". כוחות המשטרה, שנסוגו ביום שישי, חוזרים לכיכרות. מפגינים העבירו גם את הלילה החולף בכיכר "א-תחריר"

אל-בראדעי ממצב את עצמו כיורש, המפגינים ממשיכים לשטוף את רחובות קהיר - אבל הנשיא חוסני מובארק עדיין לא מוותר על מנעמי השלטון. לאחר שישה ימים של מהומות ברחבי מצרים, לעולם כבר ברור כי סופו של השלטון הנוכחי קרוב. ארצות-הברית קראה ל"העברה חלקה של השלטון", בריטניה דרשה "רפורמה פוליטית שתוביל לדמוקרטיה", אך מובארק עדיין לא מפנה את הכסא, והלילה (יום ב') הבהיר כי הוא עדיין מתכוון להיות זה שיוביל את מצרים אל השינוי.

 

מצרים על סף הפיכה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

מובארק, שביקר אתמול בבור הפיקוד של צבא מצרים ביחד עם סגנו החדש, עומר סולימאן, הבטיח כי ממשלתו החדשה תשמר את הסובסידיות, תשלוט באינפלציה ותספק מקומות עבודה. "אני דורש להחזיר את האמון בכלכלה שלנו", כתב מובארק לראש ממשלתו החדש, אחמד שפיק, במכתב שתוכנו פורסם הלילה בטלוויזיה הממלכתית של מצרים. "אני בטוח ביכולתך ליישם מדיניות כלכלית שתענה על הצרכים של העם".

 

"אני מדגיש כי אין לפגוע במתן הסובסידיות על צורותיהן השונות, ושממשלתך תילחם בכל סוגי השחיתות", כתב מובארק לראש הממשלה הטרי. הוא רמז כי מפלגות האופוזיציה עשויות לקבל יותר חופש ביטוי, אך לא פירט: "אני מדגיש גם את הצורך להתקדם ברצינות וביעילות לעבר רפורמות פוליטיות, בחוקה ובחקיקה, בעזרת הרחבת הדיאלוג עם המפלגות... ולאפשר להן השתתפות נרחבת יותר".

 

מובארק: סיסמאות פוליטיות חלחלו למחאה

נשיא מצרים קבע כי אזרחי ארצו הביעו את דרישותיהם הלגיטימיות במהלך שבוע ההפגנות החולף, אך גם כי "סיסמאות דתיות" חלחלו אליהן - רמז לתנועת האופוזיציה הגדולה ביותר במדינה, "האחים המוסלמים", שפעילותה נאסרה על-ידי השלטונות. הוא הוסיף כי הם "חתרו ליצירת כאוס", והובילו בכך לאנרכיה ולמראות הביזה שנחזו בימים האחרונים. אחרי שבימים הראשונים לא בלטו אנשי התנועה בהפגנות, ביומיים האחרונים הם השמיעו את קולם וקראו למובארק ביתר נחרצות לפרוש מיד.

 

צילום: AFP

 

סוכנות הידיעות המצרית "מנה" דיווחה כי מובארק גם דן ברפורמות הפוליטיות עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שהואשם בימים האחרונים כי יחד עם ממשלו זנח את מובארק לאנחות. "מובארק הביע את נחישותו להמשיך ולבצע צעדים נוספים לצורך רפורמה פוליטית, שיענו על שאיפותיו של העם המצרי לחברה חופשית ודמוקרטית", נכתב בדיווח של הסוכנות הממלכתית.

 

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי פעילי מחאה לנו הלילה בכיכר "א-תחריר" שבמרכז קהיר, והבטיחו להישאר שם עד שמובארק יפרוש. "הצבא חייב לבחור בין מצרים למובארק", נכתב על כרזה שהונפה בכיכר, שם חלקו מפגינים אוכל עם חיילים. מפגינים קראו לקיים שביתה כללית היום, ולערוך "הפגנת מיליונים" מחר.

 

גם אתמול הגיעו רבבות לכיכר בקהיר, מרכז המחאה, ואליהם הצטרף מנהיג האופוזיציה מוחמד אל-בראדעי. חתן פרס נובל לשלום הפר את צו המעצר, וקרא למובארק לעזוב את המדינה ולמפגינים להמשיך במחאה. הכיכר המתה גם טנקים, אך היום ישובו אליה בהדרגה עוד ועוד שוטרים, אחרי שביומיים האחרונים פינו את השטח לטובת הצבא. השוטרים היו אלה שהתעמתו בימים הראשונים עם האזרחים, ונסוגו בערב יום שישי. הלילה כבר דיווחה רשת "אל-ג'זירה" כי רבים מהם התפרסו באזורים שונים בקהיר.


אלפי המפגינים בכיכר "א-תחריר". כתף קרה למובארק מהמערב (רויטרס)

 

גם רשת "אל-ערביה" דיווחה כי כוחות המשטרה המצרית שבו לערים, והתפרסו בין השאר ברובע "6 באוקטובר" בקהיר. היא מסרה גם שהמשטרה עצרה עד כה יותר מאלף אסירים שנמלטו בתי הכלא בחסות המהומות. אתמול דווח כי עשרות גופות של אסירים נמלטים, שנורו כנראה במהלך מנוסתם, נצפו מוטלות על הדרכים המובילות לבית כלא מצפון לבירה המצרית.

 

העוצר הוארך

אתמול חלה דעיכה מסוימת בעימותים האלימים, לפחות לפי הדיווחים, אך רבבות הגיעו שוב להפגין בכיכר המרכזית בקהיר. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי בין המפגינים הפעם ניצפו גם שופטים בכירים וחוקרים מאוניברסיטת "אל-אזהר", המוסד האיסלאמי הוותיק והיוקרתי בבירה המצרית. מספר הנפגעים המדויק בששת ימי המהומות אינו ברור, אך ככל הנראה סך כל ההרוגים עומד כעת על יותר ממאה, ואלפים נפצעו.

 

אמש המשיך מובארק לקבל כתף קרה מהמערב, כשראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, קרא ל"שינוי מסודר במצרים. "ראש הממשלה הבהיר כי ההגבלות על כלי התקשורת והאינטרנט אינן מתקבלות על הדעת, וכי יש להסירן מיד", נמסר בהודעה רשמית מלשכתו של קמרון. "ראש הממשלה והנשיא אובמה מאוחדים בדעתם כי מצרים זקוקה כעת לתהליך מקיף של רופורמה פוליטית, שיוביל להקמת ממשלה שתגיב על המחאה של העם המצרי ועל שאיפותיו לעתיד דמוקרטי".


מוחמד אל-בראדעי. רוצה להמשיך עד שהשלטון יופל (צילום: רויטרס)

 

בינתיים הוארך צו העוצר במצרים, ועל האזרחים ייאסר מעתה לצאת מהבית כבר מהשעה 15:00 בצהריים עד ל-08:00 בבוקר של יום שלישי. דובר משרד ההגנה קרא למצרים לכבד את הצו, לאחר שבימים האחרונים הוא הפך ל"אות

מתה" והופר שוב ושוב על-ידי ההמונים. "אנחנו קוראים לכל הצעירים למלא אחר צו העוצר. על האסירים הנמלטים להסגיר עצמם בהקדם", נאמר בהודעה.

 

אתמול עלתה מדרגה גם המלחמה התקשורתית בין רשת "אל-ג'זירה" לשלטונות מצרים. משטרו של מובארק חסם את שידוריה של הרשת הקטארי דרך לוויין ה"נייל-סאט", ומנע ממיליונים במצרים ובמזרח התיכון לצפות בה. משרדיה של הרשת בקהיר נסגרו. "אל-ג'זירה" המשיכה בכל זאת לשדר את ההפגנה מכיכר "א-תחריר", ולהשמיע את קולה של האופוזיציה המצרית. הערוץ המצרי הממלכתי, מנגד, ניסה לשדר כי העניינים עדיין תחת שליטה, והציג תמונות של מובארק בישיבת קבינט עם סגנו, עומר סולימאן.


פורסם לראשונה 31/01/2011 00:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיכר העיר הומה. המונים בא-תחריר, אתמול
צילום: רויטרס
חובטים בדיוקנו של מובארק
צילום: AFP
בשם הדגל. מפגינים בקהיר
צילום: AP
מומלצים