שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דיווח: שותף לרצח סאדאת נמלט מהכלא - ונעצר

הטלויזיה המצרית דיווחה כי שותפו של חאלד אל-אסלאמבולי נמלט מכלאו. סאדאת ביקר בישראל וחתם עמה על הסכם השלום ההיסטורי ב-1979. במסגרת האנרכיה במדינה דווח עוד על אלפי אסירים שברחו

שותפו של חאלד אל-אסלאמבולי, שרצח את נשיא מצרים לשעבר, אנואר סאדאת, נמלט מהכלא אך נעצר שוב לאחר מכן. כך דיווחה הבוקר (יום ב') הטלוויזיה המצרית. מאז החלו המהומות במצרים בשבוע שעבר נמלטו מבתי הסוהר אלפי אסירים.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

אסלאמבולי התנקש בנשיא סאדאת בעקבות חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים בקמפ דיוויד שנתיים קודם לכן. הנשיא סאדאת היה גם המנהיג הערבי הראשון שביקר בישראל, ואף נאם מעל בימת הכנסת.

 

ההתנקשות אירעה במהלך מצעד שנתי ב-6 באוקטובר 1981, שציין את ניצחונה של מצרים ב"מלחמת אוקטובר", מלחמת יום הכיפורים. לאחר הרצח ירש את סאדאת סגנו, חוסני מובארק, הניצב כעת בפני שוקת שבורה, וככל הנראה, אלו ימיו האחרונים כנשיא מצרים.

 

המשטרה שבה לרחובות, אלף אסירים נעצרו

מאז פרוץ המהומות, דווח כי אסירים רבים נמלטו מבתי הסוהר. רשת "אל-ערביה" דיווחה אמש כי המשטרה עצרה יותר מאלף אסירים שנמלטו מבתי הסוהר. עוד דווח כי עשרות גופות של אסירים נמלטים, שנורו כנראה במהלך מנוסתם, נצפו מוטלות על הדרכים המובילות לבית כלא מצפון לבירה המצרית.

 

אחרי שבימים האחרונים פינתה המשטרה את הרחובות לצבא המצרי, שבו השוטרים לרחובות. השוטרים היו אלה שהתעמתו בימים הראשונים עם האזרחים, ונסוגו בערב יום שישי. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי רבים מהם התפרסו באזורים שונים בקהיר.

 

צילום: AFP

 

דובר משרד ההגנה בקהיר קרא למפגינים למלא אחר צו העוצר שהוטל, ודרש מהאסירים הנמלטים להסגיר את עצמם.

במצרים נערכים ליום שביעי של מהומות. הלילה לנו מפגינים בכיכר "א-תחריר" שבמרכז קהיר, והבטיחו להישאר שם עד שמובארק יפרוש. "הצבא חייב לבחור בין מצרים למובארק", נכתב על כרזה שהונפה בכיכר, שם חלקו מפגינים אוכל עם חיילים. מפגינים קראו לקיים שביתה כללית היום, ולערוך "הפגנת מיליונים".

אמש הצטרף למפגינים מנהיג האופוזיציה, מוחמד אל-בראדעי, וקרא למובארק לעזוב את המדינה ולמפגינים להמשיך במחאה.

 

מנגד, ביקר מובארק בבור הפיקוד של צבא מצרים יחד עם סגנו החדש, עומר סולימאן, והבטיח כי ממשלתו החדשה תשמר את הסובסידיות, תשלוט באינפלציה ותספק מקומות עבודה. "אני דורש להחזיר את האמון בכלכלה שלנו", כתב מובארק לראש ממשלתו החדש, אחמד שפיק, במכתב שתוכנו פורסם הלילה בטלוויזיה הממלכתית של מצרים. "אני בטוח ביכולתך ליישם מדיניות כלכלית שתענה על הצרכים של העם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעקב סער, לע"מ
אנואר סאדאת. נרצח
צילום: יעקב סער, לע"מ
החליף את סאדאת. מובארק
צילום: AFP
ההמונים ברחובות מול הצבא
צילום: AFP
מומלצים