שתף קטע נבחר

צילום: AFP

"מובארק לממשלתו: לדבר עם האופוזיציה"

ביום השביעי למהומות במצרים, ניכרת רגיעה יחסית. בשעה שמאות הגיעו לכיכר "א-תחריר" בקהיר, דיווחה רשת "אל-ערביה" כי הנשיא חוסני מובארק הורה לממשלתו החדשה לפתוח בשיחות עם האופוזיציה. מארגני ההפגנות במצרים קראו לאזרחים להשתתף מחר ב"צעדת המיליון"

על רקע רגיעה יחסית שניכרת ביום השביעי למהומות במצרים, הורה הנשיא חוסני מובארק לממשלתו לפתוח בדיאלוג עם אנשי האופוזיציה. כך מדווחת הבוקר (יום ב') רשת אל-ערביה. במקביל לניסיונות ההידברות, קראו תנועות המחאה במדינה לאזרחים להשתתף מחר ב"צעדת המיליון", לציון שבוע להתקוממות הקשה במדינה זה 30 שנה.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

בכתב המינוי של הממשלה החדשה הטיל מובארק על ראש הממשלה הנכנס, אחמד שפיק, להוביל ל"יתר דמוקרטיזציה" באמצעות הדיאלוג והשבת האמון בכלכלת המדינה. מובארק הדגיש כי "יש צורך להתקדם באופן כולל, מהיר ואפקטיבי ליתר רפורמות פוליטיות, חוקתיות ופרלמנטריות באמצעות דיאלוג נרחב עם כל המפלגות השואפות לפעול בזירה הדמוקרטית". הוא גם הטיל על ממשלתו "לפעול בראש ובראשונה לריסון האינפלציה ועליית המחירים ולהקצות הוצאות לצרכים חברתיים כדי לתמוך במעוטי יכולת".

 

בתוך כך, הבוקר הגיעו מאות מפגינים לכיכר "א-תחריר" שבקהיר. תנועות המחאה במדינה קראו לאזרחים להשתתף מחר ב"צעדת המיליון", ומנהיגי האופוזיציה קראו לקיים שביתה כללית החל מהיום.

 

אחרי שבימים האחרונים פינתה המשטרה את הרחובות לצבא המצרי, שבו השוטרים לרחובות. השוטרים היו אלה שהתעמתו בימים הראשונים עם האזרחים, ונסוגו בערב יום שישי. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי רבים מהם התפרסו באזורים שונים בקהיר.

 

רשת אל-ג'זירה הפצירה בבלוגרים ובגולשים שיסייעו לה לקבל תמונת מצב על המהומות במדינה. בהודעה שפרסמה הרשת, קראה לשלוח אליה פוסטים, עדויות ראייה וסרטונים כדי להרחיב את הכיסוי של המהומות נגד מובארק.

 

צילום: AFP

 

אתמול סגרו השלטונות בקהיר את משרדי הרשת הקטארית בקהיר בטענה כי השידורים החיים מסביב לשעון רק מעודדים את המפגינים לצאת לרחובות.. באל-ג'זירה גינו את המהלך וטענו כי הוא נועד להקשות על דיווח חופשי על הנעשה במדינה. בתור תחליף התקינה הרשת מצלמות רשת במיקומים שונים וכתביה מדווחים באמצעות הטלפון.

 

כמה עשרות ישראלים שהיו בקהיר שבו אחרי לילה מורט עצבים וסיפרו על אנרכיה ברחובות. "אמנם לא טיילתי, אבל פעם ראשונה שראיתי מהפכה בשידור חי ואני לא מצטער על זה", אמר משה שהקדים את שובו ארצה, "זה משהו שלא רואים כל יום, ואני אחזור למצרים". אמלי, אזרחית אמריקנית, שבה זמנית לקרוביה בישראל: "אין בכלל משטרה ברחובות. רק כמה טנקים. בלילה אנשים גונבים, והיה פחד גדול. ידעתי שאני צריכה לחזור, ואני שמחה שיש לי מקום עם ביטחון כמו ישראל".

 

הלילה לנו מפגינים בכיכר "א-תחריר" שבמרכז קהיר, והבטיחו להישאר שם עד שמובארק יפרוש. "הצבא חייב לבחור בין מצרים למובארק", נכתב על כרזה שהונפה בכיכר, שם חלקו מפגינים אוכל עם חיילים. מפגינים קראו לקיים שביתה כללית היום, ולערוך "הפגנת מיליונים".

אמש הצטרף למפגינים מנהיג האופוזיציה, מוחמד אל-בראדעי, וקרא למובארק לעזוב את המדינה ולמפגינים להמשיך במחאה.

 

מנגד, ביקר מובארק בבור הפיקוד של צבא מצרים יחד עם סגנו החדש, עומר סולימאן, והבטיח כי ממשלתו החדשה תשמר את הסובסידיות, תשלוט באינפלציה ותספק מקומות עבודה. "אני דורש להחזיר את האמון בכלכלה שלנו", כתב מובארק לראש ממשלתו החדש, אחמד שפיק, במכתב שתוכנו פורסם הלילה בטלוויזיה הממלכתית של מצרים. "אני בטוח ביכולתך ליישם מדיניות כלכלית שתענה על הצרכים של העם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת ענק בדרך? המונים בקהיר
צילום: AFP
המפגינים רוצים להפיל את מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים