שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רה"מ חושש מתקדים איראן: "דואגים לאזרחינו"

  במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה, אמר נתניהו כי ישראל עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות במצרים ודואגת לאזרחיה שבמדינה. הוא הזכיר את המהפכה האיסלאמית באיראן, בעוד שמרקל קראה לדיאלוג עם המפגינים. על קריאתה להקפאה בשטחים אמר נתניהו: "הסכסוך הוא על ההתנחלות תל אביב"

  ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע הערב (יום ב') חשש ש"גורם מאורגן איסלאמיסטי" ינצל את הכאוס במצרים וישתלט על המדינה. "זה קרה באיראן, זה קרה במקרים אחרים, שכוח מאורגן השתלט על מדינה בעת של תהפוכות", אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

   

  מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

   

  נתניהו התעלם בפתח דבריו מהאירועים במצרים, אך נאלץ להתייחס לנושא בשלב השאלות. הוא אמר כי ישראל עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות האחרונות, "בתקווה שהשלום יישמר", והוסיף כי ישראל דואגת לכמה אזרחים שנמצאים במדינה.


  נתניהו ומרקל במסיבת העיתונאים הערב (צילום: נועם מושקוביץ)

   

  גם קנצלרית גרמניה התייחסה לנושא והכחישה את הטענה שברלין הפקירה את קהיר. "אנחנו

  לא יכולים להתפצל ולומר שהעקרונות של המערב חלים רק על חלק מהמדינות ולעשות איפה ואיפה. שוחחתי בטלפון עם הנשיא מובארק ועד כמה שאפשר לומר את זה ממדינה אחרת, אמרתי לו מה לדעתי נחוץ לעשות ולדעתי יש לקיים דיאלוג עם המפגינים שאינם אלימים ויש להם בקשות לקיים דיאלוג ולשוחח עם המשטר".

   

  נתניהו ומרקל התייחסו במסיבת העיתונאים המשותפת גם לתהליך השלום עם הפלסטינים ולאיום האיראני. ראש הממשלה שיבח את עמדתה העקבית של ברלין נגד תוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית, אך בעניין תהליך השלום הדיעות נותרו חלוקות. הקנצלרית קראה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, בטענה שהיא פוגעת במשא ומתן, בעוד שנתניהו גרס שההתנחלויות אינן הגורם לסכסוך. 

   

  "אני יכול לבוא לאבו מאזן והוא אליי"

  "הסכסוך הוא לא על ההתנחלויות", אמר ראש הממשלה, "הסכסוך הוא על ההתנחלות שקוראים לה תל אביב, חיפה, יפו. לכן אנחנו רוצים ומצפים שכחלק מהסדר הקבע יבוא ראש הרשות הפלסטינית ויאמר 'הסכסוך הזה הסתיים, אנחנו מכירים במדינה יהודית, אנחנו מכירים בסיום הסכסוך עם ישראל. הפליטים ילכו לכאן, הם ילכו למדינה הפלסטינית, הם לא ישטפו את מדינת ישראל'".


  איראן, מצרים וההתנחלויות במוקד השיחות (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

   

  נתניהו טען בפתח דבריו כי ישראל מחויבת לשלום ותפעל לקידומו, והפציר בפלסטינים להימנע מצעדים חד-צדדיים. "אבו מאזן נמצא 10 דקות מכאן, ברמאללה", הזכיר, "אני יכול לבוא אליו והוא יכול לבוא אליי. בסופו של דבר אין דרך אחרת להבטיח את השלום. כמובן שאנחנו רוצים להבטיח יציבות במרחב כדי שהשלום הזה יוכל להכות שורש, ובטוח שהשלום הזה מעוגן בביטחון".

   

  הוא התייחס למשבר סביב הבנייה בשכונת רמת שלמה בירושלים, בעקבות המסמכים הפלסטיניים שפורסמו בשבוע שעבר על-ידי רשת "אל-ג'זירה", בהם נחשף כי בשיחות עם הממשלה הקודמת, הביעו הפלסטינים נכונות לוותר כמעט על כל השכונות היהודיות במזרח ירושלים. "הפלסטינים אמרו לממשלה הקודמת שהשכונה הזו, שכונה יהודית, תישאר לפי הבנתם בהסדר קבע עם ישראל – אבל הם חוללו משבר עצום מול האמריקנים והאירופים והעולם כולו בגלל תכניות לבנות בשכונה שהם בעצמם ויתרו עליה במשא ומתן".

   

  בנושא האיראני, ראש הממשלה קרא להדק את הסנקציות ולהבהיר לטהרן שהמערב לא מוריד אף אופציה מהשולחן. "אמרתי לקנצלרית מרקל שב-16 השנים שאני מדבר בנושא הגרעין האיראני היתה שנה אחת, שנה אחת בלבד, שאיראן הפסיקה את תוכנית הגרעין שלה, וזה היה כשהיא האמינה שארה"ב תנקוט באותה אופציה אחרת, וזה היה ב-2003".


  חילוקי דעות על הבנייה בשטחים. נתניהו ומרקל (צילום: גיל יוחנן)

   

  קנצלרית גרמניה הסכימה כי "תוכנית הגרעין האיראנית היא איום עבור ישראל ועבור העולם

  כולו. עשינו מאמצים כדי שיהיו סנקציות רחבות מאוד וגרמניה עצמה נקטה בצעדים נחוצים על מנת להעביר את הסנקציות ולקבל אותן ונעשה את זה גם בשבועות הקרובים באיחוד האירופי".  

   

  מוקדם יותר, בפתח ישיבת ממשלה מיוחדת בשיתוף שרי גרמניה אמרה מרקל כי "יש לנו ערכים דומים, ועל הבסיס הזה קל לשתף פעולה". היא קראה לראש הממשלה להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, בעוד שהוא העדיף לדבר על המצב המעורער במצרים: "זו תקופה מאוד סוערת, ישראל היא אי של יציבות".

   

  "אנחנו בעלי ברית ויש לנו רצון רב לחזק את היחסים ואת שיתוף הפעולה בין המדינות, ורצון עז לקדם את השלום והביטחון באזורנו", אמר נתניהו. "זו תקופה מאוד סוערת ולא יציבה ואנחנו רוצים לקדם את היציבות", הוסיף ויותר מרמז על המהומות במצרים, שנמשכות זה היום השביעי ברציפות.

   

  Read this article in English

   

  מסיבת העיתונאים של נתניהו ומרקל הועברה בשידור ישיר ב-ynet

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו במסיבת העיתונאים
  צילום: אמיר לוי
  נתניהו ומרקל, היום בירושלים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים