שתף קטע נבחר

צילום: AFP

נתניהו משנה כיוון: מצרים דמוקרטית אינה איום

ראש הממשלה, שהביע השבוע דאגה כי המהומות במצרים יסתיימו כמהפכה באיראן, הביט גם על הפן החיובי: "אתמול היה יום דרמטי, והתקוות לשחר של יום חדש מובנות". הוא גם הזכיר את הסכנות ורמז שיגדיל משמעותית את תקציב הביטחון

ממשלת ישראל היתה כמעט היחידה בעולם שהביעה תקווה, בעיקר בשיחות סגורות, כי ממשל מובארק יישאר על כנו. אחרי שגם האיש ששלט במצרים ללא עוררין ב-30 השנים האחרונות הודיע כי לא יתמודד בבחירות הקרובות - ראש הממשלה משנה כיוון ומרכך את גישתו. עם זאת, הוא רמז גם כי בעקבות ההתפתחויות, תקציב הביטחון יוגדל משמעותית.

 

 

בנאום במליאת הכנסת היום (יום ד') הזכיר ראש הממשלה בנימין נתניהו את האימרה שמזוהה עם שר הביטחון שלו, אהוד ברק, ואמר כי התקוות "לשחר של יום חדש" מובנות. "כל אלה שחירויות האדם יקרות ללבם שואבים השראה מהקריאות ומהאפשרות לרפורמות דמוקרטיות", אמר נתניהו. "מובן מאליו שמצרים שמאמצת לחיקה את המאה ה-21, שמאמצת רפורמות כאלה, היא מקור של תקווה גדולה לעולם לאזור וגם לנו".

 

נתניהו כינה את יום האתמול "דרמטי", ואחרי שהביע בשבוע האחרון דאגה משחזור המהפכה האיראנית, הביט גם על הפן החיובי: "הדמוקרטיה יקרה לנו, היא אמיתית, ומובן מאליו שמצרים דמוקרטית לא תהווה שום איום לשלום, אלא להפך. אם יש משהו שההיסטוריה המודרנית מלמדת אותנו הוא שככל שיסודות הדמוקרטיה חזקים יותר, כך יסודות השלום חזקים יותר".

 

עם זאת, ראש הממשלה הזכיר כי במקביל לתרחיש האופטימי הזה, "שמאחד את כולנו", יש תרחיש שונה: "הרחק מוושינגטון, מפריז ומלונדון, אבל לא כל כך רחוק מירושלים, ישנה תקווה אחרת בבירה אחרת. בבירה הזו, טהרן, מחכים ליום שבו תרד החשיכה. הם לא מעוניינים בשאיפות החופש של אזרחי מצרים, בדיוק כפי שלא היו מעוניינים לקריאות אלה של העם האיראני".

 

נתניהו התייחס גם לדאגה שהמהומות במצרים יביאו לעליית "האחים המוסלמים" ויסכנו את הסכם השלום עם מצרים מ-1979: "הסכם שלום אינו מבטיח את קיום השלום, ולכן לצורך ההגנה עליו ועל עצמנו, במקרה שההסכם ייעלם או יופר או שיהיה שינוי שלטוני בצד השני, אנחנו מגינים עליו עם סידורי ביטחון איתנים על הקרקע".

 

בזמן הדיון המיוחד במליאה בנושא "כישלונות ממשלת נתניהו בתחום המדיני, הכלכלי והחברתי", בעקבות חתימה של 40 ח"כים מהאופוזיציה, המשיכו המהומות במצרים והגיעו לשיא חדש. מאות נפגעו בכיכר א-תחריר, לאחר שתומכי הנשיא מובארק התעמתו עם מתנגדיו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו. תקווה גדולה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים