שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

אשכנזי עונה לברק: אני משאיר צבא נורמטיבי

שר הביטחון לא רוצה שהוא יישאר רמטכ"ל אפילו ליום אחד ומדבר על "עניינים אתיים נורמטיביים ממדרגה ראשונה". בצל המתיחות הגואה ממשיך אשכנזי בסבב הפרידה ומגיב ברמז: "זו תקופה עצובה, אבל הביטחון בידיים מקצועיות"

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי יפשוט את מדיו בפעם השנייה בעוד פחות משבועיים. שר הביטחון המסוכסך איתו וראש הממשלה בחרו - בצעד שזכה לביקורת רבה - שלא לבקש ממנו להמשיך בתפקידו - למרות ביטול מינויו של האלוף יואב גלנט. מעט אחרי שאהוד ברק תקף אותו הערב (יום ד') על "עניינים אתיים נורמטיביים", אשכנזי התייחס לראשונה לנושא וענה במרומז: "אני משאיר אחריי צבא חזק, מרתיע, מקצועי, ערכי ונורמטיבי שמבין את האחריות".

 

 

אשכנזי המשיך בסבב הפרידה שלו, הפעם מארגון נכי צה"ל בתל-אביב. ynet העביר את דבריו בכנס בשידור ישיר. למרות שלהגדרתו "זו סיטואציה חריגה, בסך הכל מדובר בתקופה עצובה", אשכנזי אמר ש"צה"ל חזק מהתהליכים סביבו. אנו ממשיכים לקיים הערכות מצב - רק אתמול הייתי בתרגיל בדרום. הביטחון מונח בידיים מקצועיות".

 

ברקע החשש מערעור היציבות במצרח התיכון ובמצרים בפרט, על רקע הטלטלה בקהיר, הרמטכ"ל הוסיף ש"השלום הינו נכס אסטרטגי, והצבא המצרי אחראי ועושה מאמץ לייצב את המצב. אנו מבינים את האחריות שמוטלת עלינו. לצד כך יש ממשלה בירושלים וצה"ל כפוף למרותה ואני יכול להרגיע שחרף המציאות החריגה הביטחון בידיים מקצועיות".


יש ממשלה בירושלים. אשכנזי, הערב (צילום: ירון ברנר)

  

סאגת מינוי גלנט נגמרה אתמול בהחלטה לבטלו אחרי פסיקת היועץ המשפטי לממשלה שדיבר על "ספק ערכי" עקב פרשת הקרקעות במושב עמיקם. המתח בין האלוף שהודח למעשה לרמטכ"ל המכהן, רק גבר.

 לדברי חבריו של גלנט, "הוא חש שגורמים חברו יחד כדי למנוע ממנו את התפקיד", ברמז עבה לאשכנזי.

 

קצינים בצה"ל הוכו אמש בהלם, גם מההחלטה על מינוי זמני בלבד - של האלוף יאיר נווה לרמטכ"ל. "אתה לא מספיק לעכל שמחליטים לבטל מינוי רמטכ"ל שבועיים לפני, ופתאום מבין שיש החלטה למנות רמטכ"ל זמני, דבר שרק מעצים את חוסר היציבות במערכת", אמר אחד הקצינים, "הייתה אופציה להשאיר את הרמטכ"ל המכהן, לפחות לא לזעזע את המערכת, אבל כנראה שמריבות הפנימיות הכריעו כאן".

 

שר הביטחון הגן היום על החלטתו ובראיונות לערוצי הטלוויזיה תקף את אשכנזי: "ההחלטה התקבלה לאחר שיקול דעת מעמיק על מנת לשמור גם על הכבוד של מוסד הרמטכ"ל וגם על הכבוד של צה"ל. מעורבים פה עניינים אתיים נורמטיביים ואפילו מקצועיים ממדרגה ראשונה. איני רוצה לפרט".

 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 02/02/2011 19:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבי אשכנזי. סיבוב אחרון?
צילום: ירון ברנר
ברק. "עניינים נורמטיביים"
צילום: AP
מומלצים