שתף קטע נבחר

זרם הגז ממצרים לישראל הופסק בעקבות פיצוץ

הטלוויזיה המצרית דיווחה כי מחבלים ניצלו את המצב הביטחוני הרגיש ופוצצו צינור גז בצפון סיני. בעקבות זאת, הופסק הזרם לישראל. בחברת הגז טוענים כי מדובר בכלל בצינור שמעביר גז לירדן. משרד התשתיות: לא צפויים שיבושים באספקת החשמל. מערכת הביטחון תגביר את האבטחה סביב מתקני הגז

הסיוט התממש: הצבא המצרי הפסיק את זרם הגז ממצרים לישראל, לאחר שמחבלים פוצצו צינור גז בסיני - כך דיווחו הבוקר (שבת) אמצעי תקשורת במצרים. מקבוצת מרחב, מבעלי חברת הגז המצרית EMG, נמסר כי מדובר בצינור שמעביר גז לירדן והזרם לישראל הופסק עד לטיפול בתקלה. במשרד התשתיות אמרו שלא צפויים שיבושים באספקת החשמל.

 

מצרים על סף הפיכה - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד :

 

תחנת הטלוויזיה הרשמית במצרים דיווחה בבוקר כי "מחבלים ניצלו את המצב הביטחוני" ופוצצו את צינור הגז שמספק גז לישראל וירדן, ליד אל-עריש בצפון סיני. תושבים סיפרו כי ראו להבות באזור, ולמקום הוזעקו צוותי כיבוי. גורם ביטחוני במצרים מסר כעבור זמן קצר כי הצבא הפסיק את הזרם בצינור הגז.


שריפה שפרצה בעקבות הפיצוץ במצרים (צילום: AFP)

 

"המצב מסוכן מאוד והפיצוצים נמשכים", אמר גורם רשמי לטלוויזיה המצרית, שדיווחה כי מדובר ב"פעולת טרור רצינית". 

 

ממשרד התשתיות נמסר כי "אספקת הגז ממצרים לישראל הופסקה בסביבות השעה 9:00 ככל

הנראה בגלל פיצוץ או שריפה באחד המתקנים באל-עריש. עדיין לא ידוע מה הגורם לתקלה. משרד התשתיות הלאומיות הורה לחברת החשמל ולים תטיס להערך בהתאם. לא צפויים שיבושים באספקת החשמל". בלשכת שר הביטחון אמרו כי בעקבות הפיצוץ, "במערכת הביטחון ננקטים כעת צעדים להגברת האבטחה על מתקנים הקשורים למערכת אספקת הגז".

 

מקבוצת מרחב נמסר: "תחנת מדידה בצינור המוביל גז ממצרים לירדן וסוריה נפגעה ועולה באש. התחנה נמצאת כעשרים קילומטר ממתק EMG. בניגוד לדיווחים השונים לא היה כל נסיון פגיעה ולא היתה פגיעה במערכת EMG המובילה גז ארצה. כתוצאה מהשריפה, egas עצרה את מערכת הגז באיזור, לצורך מתן מענה וטיפול בחבלה. EMG הודיעה ללקוחותיה על הפסקת האספקה לפרק זמן מוגבל עד שתחודש זרימת הגז באזור".


המחבלים ניצלו את המהומות במצרים (צילום: צור שיזף)

 

צינור הגז מחבר בין אל-עריש למתקן קליטה סמוך לאשקלון. הגז שעובר בו מגיע מחברת EMG, העוסקת בהפקה ובייצוא של גז טבעי ממצרים במזרח התיכון ובאירופה. משרדיה ממוקמים

בקהיר.

 

מצרים מספקת לישראל גז בשיעור הולך וגדל של כ-40% מאספקת הגז של המדינה. שאר האספקה מגיעה ממאגר ים תטיס שסמוך לאשדוד, הנמצא בבעלות ישראלית ואמריקנית. הגז מגיע כיום לחלק מתחנות הכוח של חברת החשמל ואמור בשנים הקרובות להגיע גם לתחנות נוספות של החברה וגם למספר תחנות פרטיות הקמות בימים אלה.

 

מתקני הגז במצרים, כמו מתקנים אסטרטגיים אחרים, מאובטחים היטב. במקרה של פגיעה זמנית במתקנים, לחברת החשמל יש רזרבות גז לטווח הקצר שיחליפו את האספקה המצרית עד לתיקון המתקנים. עם זאת, כאמור, עדיין לא ברור כיצד ישפיע הפיצוץ על אספקת הגז לישראל.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים