שתף קטע נבחר

רה"מ מרגיע: מוכנים למצב של הפסקת זרם הגז

בעקבות הפיצוץ שהוביל להפסקת זרם הגז ממצרים, קיים נתניהו התייעצויות עם שר התשתיות וגורמי ביטחון והודיע: "ישראל ערוכה מבעוד מועד למצבים של הפסקת אספקת הגז ממצרים, וקיימת אפשרות מיידית לעבור למקורות אנרגיה חלופיים"

מסר מרגיע מראש הממשלה: בעקבות הפיצוץ בצינור הגז בסיני, שהוביל להפסקת זרם הגז ממצרים לישראל, נמסר בצהריים (שבת) מלשכת ראש הממשלה כי "ישראל ערוכה מבעוד מועד למצבים של הפסקת אספקת הגז ממצרים, וקיימת אפשרות מיידית לעבור למקורות אנרגיה חלופיים".

 

 

ראש הממשלה קיים הבוקר התייעצויות עם שר התשתיות עוזי לנדאו ועם גורמי ביטחון, בעקבות פיצוץ צינור הגז בסיני. הפיצוץ היה בצינור שמוביל גז לירדן, ובמשרד התשתיות אומרים שלא צפויים שיבושים באספקת החשמל. בירדן הודיעו כי זרם הגז למדינה ממצרים יחודש רק בעוד שבוע.

 

מלשכת ראש המשלה נמסר עוד כי "בשלב זה לא ברור אם נגרם נזק לתשתיות הולכת הגז ממצרי, אך כאמצעי ביטחון ישראל עצרה זמנית מיוזמתה את העברת הגז כפי שמחייבים הנהלים. חשוב לציין שבכל תרחיש, בשל ההיערכויות המוקדמות לא צפויות בעיות באספקת החשמל לתושבים".


השריפה שפרצה בעקבות פיצוץ הצינור ליד אל-עריש (צילום: AFP)

 

אמצעי תקשורת במצרים דיווחו הבוקר כי מחבלים פוצצו את צינור הגז סמוך לאל-עריש, ושריפה

פרצה באזור. בעקבות זאת, הצבא המצרי הודיע כי יפסיק לזמן מה את זרם הגז.

 

מצרים מספקת לישראל גז בשיעור הולך וגדל של כ-40% מאספקת הגז של המדינה. שאר האספקה מגיעה ממאגר ים תטיס שסמוך לאשדוד, הנמצא בבעלות ישראלית ואמריקנית. מקור גז נוסף אמור להגיע משדה הגז "תמר", אך זה אמור להתחיל לזרום רק לקראת 2013.

 

אספקת הגז ממצרים לישראל החלה לפני כשלוש שנים, מכוח הסכם בין מדינת ישראל לממשלת מצרים מ-2005, במסגרתו התחייבו המצרים לספק עד 7 BCM (מיליארד מ"ק) גז טבעי לשנה לתקופה של 20 שנה, כלומר 140 BCM סך הכל.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נתניהו ולנדאו. התייעצו
צילום: ירון ברנר
מומלצים