שתף קטע נבחר

צינור הגז: ממקורות האנרגיה החשובים לישראל

הצינור שמחבר בין מצרים לישראל מזרים מאז 2008 גז בעיקר לחברת החשמל, והתלות של המשק הישראלי בו עצומה: מלבדו אנו מקבלים גז רק ממאגר "ים תטיס". מאגר נוסף, "תמר", צפוי להיפתח רק ב-2013. למרות זאת, משרד התשתיות וגם חברת החשמל הדגישו: לא צפויים שיבושים באספקת החשמל

צינור הגז שפוצץ הבוקר בסיני הוא ככל הנראה זה שמוביל גז לירדן ולא לישראל - ולמרות זאת הופסקה הזרמת הגז ממצרים ארצה. צינור הגז התת-מימי ישראל-מצרים מחבר בין אל-עריש בסיני למתקן קליטה הממוקם סמוך לאשקלון, והגז שעובר בו מגיע מחברת הגז הטבעי המצרית EMG, העוסקת בהפקה ובייצוא של גז טבעי ממצרים במזרח התיכון ובאירופה. משרדי EMG ממוקמים בקהיר.

 

 

אספקת הגז ממצרים לישראל בצינור זה החלה לפני כשלוש שנים, מכוח הסכם בין מדינת ישראל לממשלת מצרים מ-2005, במסגרתו התחייבו המצרים לספק עד 7 BCM (מיליארד מ"ק) גז טבעי לשנה לתקופה של 20 שנה, כלומר 140 BCM סך הכל.

 

בין הלקוחות הגדולים של EMG בישראל ניתן לציין את חברת החשמל (2.1 BCM), החברה לישראל (1.4 BCM), דוראד (0.75 BCM), ולקוחות אחרים (קבוצת אדלטק, כלל תעשיות - כ-0.55 BCM).

 

לפי משרד התשתיות, בשנת 2010 נמדד ביקוש שיא במשק הישראלי של 5.2 BCM (מיליארד מ"ק) גז טבעי, כאשר 90% ממנו יועד לשימוש תחנות הכוח של חברת החשמל. המשק הישראלי ניזון מזוג ספקים בלבד - ים תטיס הישראלי (בשליטת קבוצת דלק 53% ונובל אנרג'י 47%) ו-EMG המצרית, כאשר הישראלי סיפק בשנה החולפת כ-60% מהביקוש והספק המצרי העביר את שאר הכמות. 

 

מקור גז נוסף אמור להגיע משדה הגז "תמר", אך זה אמור להתחיל לזרום רק לקראת 2013. במשרד התשתיות תומכים במתן סיוע מטעם המדינה לקידוח תמר, על מנת שהספקת הגז ממנו תחל במועד. 

 

כל שנמסר בתגובה ממשרד התשתיות הוא ש"נכון לעכשיו הופסקה אספקת הגז ממצרים לישראל ככל הנראה בגלל פיצוץ או שריפה באחד המתקנים באל עריש. חשוב להדגיש שעוד לא ידוע מה הגורם לפיצוץ. המשרד הורה לחברת החשמל ולשותפות ים תטיס להיערך בהתאם". 

 

משרד התשתיות וחברת החשמל הדגישו שניהם כי לא צפוי שיבוש באספקת החשמל.

 

בעקבות האירוע קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות עם שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו ועם גורמי ביטחון. לדברי נתניהו, ישראל ערוכה מבעוד מועד למצבים של הפסקת אספקת הגז ממצרים וקיימת אפשרות לעבור מיידית למקורות אנרגיה חלופיים.

 

"בשלב זה לא ברור אם נגרם נזק לתשתיות הולכת הגז ממצרים לישראל אך כאמצעי ביטחון ישראל עצרה זמנית ומיוזמתה את העברת הגז כפי שמחייבים הנהלים", אומרים בלשכת ראש הממשלה, וחוזרים על הצהרת משרד התשתיות מהבוקר שלא צפויה בעיה בייצור החשמל.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" כי "עדיין מוקדם להעריך מה תהיה ההשפעה בטווח הארוך של השינויים במצרים על ישראל והאזור". לדבריו, "אם בעקבות האירועים תהיה יותר דמוקרטיה - מדובר בדבר טוב". שטייניץ ציין כי הקשרים הכלכליים בין מצרים לישראל מצויים על אש קטנה, וכי כרגע, לאי-יציבות במצרים אין כל השפעה מהותית.  

 

מקבוצת מרחב, שבאמצעותה מחזיק יוסי מימן ב-20.66% בחברת EMG, נמסר: "תחנת מדידה בצינור הגז שמוביל גז ממצרים לירדן וסוריה נפגעה ועולה באש. התחנה נמצאת כ-20 ק"מ ממתקן EMG. בניגוד לדיווחים השונים לא היה ניסיון פגיעה ולא הייתה פגיעה במערכת EMG שמובילה גז לישראל. כתוצאה מהשריפה EGAS (חברת הגז) עצרה את מערכת הגז באזור וצורך מתן מענה וטיפול בחבלה. EMG הודיעה ללקוחותיה על הפסקת האספקה לפרק זמן מוגבל עד שתחודש זרימת הגז באזור".

 

הנפגעת העיקרית - ירדן

הצינור שנפגע, המחבר בין ירדן למצרים, ממשיך לאחר מכן להעביר גז טבעי מצרי גם לסוריה. הצינור הוא חלק מצינור הגז הערבי שנבנה בשני שלבים. בשלב הראשון הוא נפרס מאל-עריש לעקבה בשנת 2003. שווי ההשקעה בפרויקט זה הייתה 220 מיליון דולר.

 

בשנת 2005 הושלמה פריסת הצינור לרחאב שבירדן, כ-24 ק"מ מהגבול הסורי, ובהשקעה של כ-300 מיליון דולר. הקטע השלישי נבנה על ידי חברה השייכת לגזפרום הרוסית והוא מגיע עד דיר עלי שבסוריה. ההשקעה בקטע השלישי נאמדה בכמיליארד דולר.

 

הנפגעת העיקרית מהפיצוץ היא ירדן. מקור רשמי בעמאן אישר כי זרם הגז ממצרים למדינה הופסק. עבור הממלכה מדובר בפגיעה קשה, שכן 80% מתפוקת החשמל בה מבוססת על הגז המצרי. מעמאן נמסר כי המצרים סבורים שהתיקון ייארך לפחות כשבוע.

 

לאיש במצרים ובעולם הערבי אין ספק כי הפיצוץ לא היה אמור לפגוע בגז לירדן אלא בזרימת הגז לישראל. הכותרות הגדולות בכל אתרי האינטרנט יכולות ללמד על כך. סעד הגרס, עורך העיתון העסקי המצרי "העולם היום", הגיב בראיון לרשת אלג'זירה על הפיצוץ ואמר כי עסקת הגז בין ישראל לבין מצרים התפרשה ברחוב המצרי כ"ויתור בלתי מקובל לישראל". לטענתו לעסקאות אלה אין תוקף חוקי מאחר שמעולם לא הובאו לאישור הפרלמנט כנדרש. 

 


פורסם לראשונה 05/02/2011 11:54

 

בהכנת הידיעה השתתפו גם ליאור גוטמן מ"כלכליסט" ודורון פסקין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים