שתף קטע נבחר

מהיום: רופא המשפחה ירשום ריטלין לכל דורש

בלי אבחונים ובלי לקחת מחברים. "ידיעות אחרונות" חושף כי מהיום אפשר לבקש מרופא המשפחה לרשום לכם ריטלין לפני מבחנים או סתם כדי לעבור שבוע עמוס, גם אם אין לכם ADD. ומאיפה יבוא המימון לתרופות היקרות? מכיסו של המטופל

בתזמון מושלם עם תקופת המבחנים באוניברסיטאות, פירסמה הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית הנחיות שבוודאי ישמחו סטודנטים רבים: מהיום מותר לרופאים לרשום ריטלין או תרופות לשיפור הזיכרון לבקשת המטופלים גם בלי צורך רפואי ממשי.

 

 

"אם הפרט משפר את מעמדו - אני לא רואה בזה שום בעיה"

האפשרות המפתה לשפר את היכולת המוטורית והקוגניטיבית ואת מצב הרוח מעמידה את הרופאים בפני לחץ הולך וגובר. הדוגמה הטובה ביותר היא של סטודנט שאינו סובל מהפרעות קשב וריכוז המבקש להשתמש בתרופה ריטלין כדי להגביר את יכולת הלימוד שלו. דוגמה אחרת היא של אדם הסובל מירידה בזיכרון, שהיא טבעית ושכיחה לגילו, המבקש להשתמש בתרופה המיועדת לחולי אלצהיימר המאבדים את זכרונם במהירות - בלי להיות חולה במחלה הזאת. עוד דוגמה: אדם שעובד בשעות הלילה ורוצה מרשם לתרופה שתעזור לו לשמור על ערנות במהלך שעות העבודה.

 

התומכים במתן תרופות כאלה לאנשים בריאים גורסים שלכל אדם הזכות להגשמה עצמית כל עוד הוא אינו פוגע באחרים, וכי על הרופא לפעול לטובת המטופל. המתנגדים לרישום תרופות במצבים כאלה טוענים השלחץ החברתי יוביל לשימוש מיותר בתרופות וייצור פער בין עשירים, שיוכלו לשפר את יכולותיהם בתחומים שונים, לבין עניים, שלא יוכלו לעשות זאת.

 

כדי להתמודד עם השאלות האלה דנה באחרונה הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית בנושא הזה והכריעה שמותר לרשום תרופות כאלה, אם יש בהן תועלת למטופל הבריא, ו"הסיכון הטמון בהן הוא שולי". יש לציין כי בין הגורמים הרפואיים חלוקות הדעות בשאלה אם נכון

לקבוע שתופעות הלוואי של ריטלין בקרב מי שאינם זקוקים לתרופה הן "זניחות".

 

בנייר עמדה שחיברה קובעת הלשכה לאתיקה שרופא רשאי לכבד את בקשת המטופל, אולם אינו חייב לעשות כן. אם יחליט הרופא לרשום את התרופה המבוקשת, עליו להחתים את המטופל על הסכמה מדעת לטיפול ולהעריך מדי תקופה את יעילות הטיפול ואת נחיצותו. עוד נקבע שתרופות כאלו יירשמו על חשבון המטופל, ועלותן לא תהיה על כלל החברה, כלומר שתרופות שיינתנו ללא הצדקה רפואית לא יהיו על חשבון קופות החולים.

 

"לכל אדם ישנה הזכות למצות את עצמו באופן מירבי, בתנאי שזה לא פוגע באחרים ולא מסכן אותו", הסביר יו"ר לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, פרופ' אבינועם רכס. "אדם שלא סובל מהפרעת קשב וריכוז, והריטלין מסייע לו להתרכז טוב יותר - מותר לתת לו את התרופה הזאת. אותו הדיון לגבי תרופות לשיפור הזיכרון. אם הן מביאות לשיפור אצל אדם שיש לו ירידה קוגניטיבית קלה, אין סיבה שלא לתת לו אותן, בתנאי שלא יקבל אותן על חשבון המדינה. כנ"ל לגבי טייסים שמטיסים מטוסים בלילה. אם הפרט משפר את מעמדו, ולא נגרם כל נזק לציבור - אני לא רואה בזה שום בעיה".

 

"לא נוגעת בזה שוב בלי להתייעץ עם רופא"

ההנחיות החדשות לרופאים שפרסמה לשכת האתיקה נועדו, אולי, גם כדי לפתור חלקית את הפרצה שקיימת היום בשוק הריטלין: מי שבאמת היה נחוש להשיג כמה כדורים, מצא את המסלול עוקף האבחון ונטל ריטלין ללא פיקוח רפואי כלשהו. התוצאות, כפי שסיפרו אתמול כמה סטודנטים, לא תמיד היו נעימות במיוחד.

 

"החלטתי לקחת ריטלין לפני הפסיכומטרי כי פחדתי שלא אצליח להתרכז במשך שלוש שעות ברציפות", סיפר עומר, סטודנט למשפטים. "זו ממש לא הייתה בעיה להשיג את התרופה. פשוט ביקשתי מחברה שמשתמשת בריטלין בקביעות שתעביר לי כמה כדורים, ויומיים לפני הבחינה לקחתי אחד כניסיון. בפעם הראשונה לא היו תופעות לוואי ולכן החלטתי לקחת כדור גם בבוקר הבחינה" הוא שיחזר. "בשעה הראשונה הכל היה בסדר, אבל אז התחלתי להרגיש 'מרחף'. העיניים שלי התרכזו בנקודה אחת על הדף, ולא זזו משם. לא תיפקדתי. בהמשך גם חשתי בחילה ונאלצתי לצאת לשירותים. הריטלין פשוט הרס לי את הפסיכומטרי. אין שום סיכוי שאגע בו שוב".


לפני בחינה גדולה? עכשיו כבר לא צריך לבקש ריטלין מחברים (צילום: ablestock)

 

עומר סיפר אתמול כי לכמה מחבריו, שהשיגו גם הם את הריטלין באופן מחתרתי, התרופה דווקא עזרה מאוד. אולי יותר מדי. "כמה חבר'ה שלומדים איתי משיגים חבילת כדורים לפני כל תקופת בחינות וככה שורדים את השבועות העמוסים האלה. אנשים שלא היו מצליחים לשבת שעתיים ברצף, לומדים פתאום עשר שעות ללא הפסקה", אמר עומר.

 

"הבעייה היא שיש גם מי שהתמכר", הוסיף, "יש לי חבר שהתחיל לבלוע כדורי ריטלין לפני מסיבות. טוען שזה משדרג את הערב בכמה רמות. ידידה אחרת לוקחת ריטלין לפני שהיא הולכת לקולנוע. טוענת שרק ככה היא מצליחה לקלוט את העלילה".

 

"רציתי לעבור את תקופת הבחינות בשלום ולא נותר לי זמן לעבור את כל האיבחונים הנדרשים", סיפרה אתמול עדי, סטודנטית לפסיכולוגיה. "ביקשתי מחבר שמקבל ריטלין במרשם שיביא לי כמה כדורים. אבל במקום יום לימודים מוצלח עברו עליי 10 שעות נוראיות. היו לי בחילות וסחרחורות. הרגשתי מדוכאת והחברים שלמדו איתי כל הזמן שאלו: 'מה יש לך היום? את מתנהגת ממש מוזר'. הם טענו שאני מאוד אפטית. מאז לא נגעתי בכדור ולא אגע בו לפני שאתייעץ עם רופא".

 

גם לבן, סטודנט בן 28 מתל אביב, יש השגות לגבי "כדור הפלא" אותו נטל ללא מרשם בכמה הזדמנויות. "מצד אחד ריטלין באמת משפר ביצועים, אבל מצד שני הוא מבטל את היכולת לרכוש כלים ללמידה", אמר, "זה פתרון קסם. לרגע זה מעלה את השאלה אם ההישגים הם אמיתיים או שהם תלויים בגלולה. בגלל זה אני לא רוצה להתמכר".   

 

ריטלין למבוגרים: השאלות - והתשובות

-אילו תרופות יכולו מעתה הרופאים לרשום לאנשים ללא צורך רפואי?

מדובר בשני סוגים עיקריים של תרופות: תרופות להפרעת קשב וריכוז, כגון ריטלין ודומותיה, והתרופות המיועדות לחולי אלצהיימר ומסייעות בשיפור הזיכרון.

 

-מה זה ריטלין?

זהו שמה המסחרי של התרכובת הכימית מתילפנדיאט, שיש לה השפעה מעוררת על מערכת העצבים. באנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז היא משפרת את יכולת המיקוד והערנות במשך שלוש עד 12 שעות, תלוי בקצב של שחרור התרופה.

 

-האם לתרופה יש תופעות לוואי?

כן. היא עלולה לגרום, בין היתר, סחרחורת, הפרעות שינה ודיכוי של התיאבון. שימוש ממושך בתרופה עלול לגרום התמכרות ותופעות פסיכוטיות.

 

-מהן ההשפעות של ריטלין על אדם שאינו סובל מהפרעות קשב וריכוז?

רופא מומחה ציין כי לתרופה יהיו השפעות מעוררות כמעט על כל אדם, רק שתופעות הלוואי - בעיקר כאבי ראש ובטן - עלולות להיות חריפות יותר אצל אנשים שהתרופה לא נוצרה עבורם מלכתחילה.

 

-האם כל אדם יוכל לקבל את התרופות המדוברות?

ההנחיה החדשה של לשכת האתיקה עוסקת בבני 18 ומעלה. לפיה כל בגיר יוכל לפנות לרופא המשפחה ולבקש את התרופה שהוא מעוניין בה. הרופא יוכל, על פי שיקול דעתו, לרשום את התרופה האמורה.

 

-כיצד יתבצע טיפול כזה?

הרופא יבחן את בקשת המטופל לקבל תרופה כזאת. אם יחליט לרשום ריטלין או תרופה לשיפור הזיכרון, הוא יחתים את המטופל על טופס הסכמה מדעת ויעריך את יעילות הטיפול בו מדי פעם.

 

-ומה בנוגע לילדים?

אין שינוי בנוהלי מתן ריטלין לילדים. כמו היום, ילדים יצטרכו לעבור איבחון מסודר על ידי נוירולוג או פסיכיאטר לפני שיקבלו מרשם לריטלין.

 

-מי יישא בעלות המרשם לתרופות שניתנות לשיפור היכולת?

על פי החלטת הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, מרשם כזה ישולם באופן פרטי ולא על ידי קופות החולים. עלותן של הנגזרות היותר מורכבות של הריטלין (לשחרור איטי) יכולה להגיע למאות שקלים בחודש. 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריטלין . מהיום - לכל דורש
צילום: גיל נחושתן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים