שתף קטע נבחר

"נכנס לטקסט ולא יוצא ממנו". סטודנט על ריטלין

בתקופת המבחנים האחרונה ניסה דור חיים, סטודנט לתקשורת בן 23, בפעם הראשונה את כדור הריטלין - וגילה שאפשר ללמוד בלי הפרעות. בטור אישי, בעקבות ההחלטה לתת ריטלין לכל דורש, הוא מסביר כיצד הדבר ישפיע על סטודנטים כמותו ולמה לדעתו חשוב לשמור על מחיר שפוי של התרופה

אני מודה שבניגוד לסטודנטים רבים, אני עדיין די טרי בתחום הריטלין. מעולם לא סבלתי מהפרעת קשב וריכוז ולכן גם מעולם לא הזדקקתי לריטלין. הפעם הראשונה שבה התנסיתי בכדור הייתה בתקופת המבחנים האחרונה, כשישבתי אצל חבר ולמדנו למבחן גדול שאמור היה להתקיים למחרת. הרים של חומר עוד היו לפנינו והחבר, שמטופל בריטלין באופן קבוע מילדות, שאל אם אני רוצה גם אחד. בגלל שאני מכיר די הרבה אנשים שנוטלים ריטלין במרשם ולא סובלים מתופעות לוואי מיוחדות קיבלתי את ההצעה שלו ולקחתי כדור אחד. אין מה לומר, זו הייתה החלטה יעילה ביותר. ישבנו ללמוד וגמרנו לקרוא את החומר בלי שום בעיה.

 

 

"עם הריטלין אתה פשוט נכנס לטקסט ולא יוצא ממנו"

למי שמעולם לא התנסה בריטלין יהיה קצת קשה להבין מה בדיוק מתרחש אחרי שאתה נוטל כדור. אני חושב שהדוגמה הכי טובה היא בזמן שיושבים לקרוא משהו. כשאני יושב וקורא ומישהו מדבר לידי לרוב אין סיכוי שאני אוכל להמשיך בקריאה. זה פשוט קשה מדי לחלק את הקשב ולהבין את מה שקוראים. אבל כשאתה תחת ההשפעה של הריטלין, אתה פשוט נכנס לטקסט ולא יוצא ממנו, כאילו הריטלין הוא שומר שעומד לידך ומבהיר לך שהתחלת משהו ואתה לא יכול לרדת ממנו עד שתסיים. שום דבר מסביב כבר לא מפריע.

 

וזו גם הסיבה שאני לא פוסל את האפשרות לקחת ריטלין לפני מבחנים או כאשר אני צריך

להתמודד עם טקסטים ארוכים, שדורשים ריכוז רב. במקרים כאלו אני לוקח כדור ופשוט יושב במשך כמה שעות, כולי בתוך החומר, ומכסה את כל מה שאני צריך ללמוד.

 

"אם המחיר יהיה יקר - אני לא אקנה"

מאוד שמחתי לשמוע הבוקר על ההחלטה של הועדה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית לאפשר לרופא לתת ריטלין לכל מי שמעוניין בכך. בינינו, זה לא שעד היום כל מי שקיבל ריטלין במרשם היה באמת זקוק לו. סוד מוכר בקרב הסטודנטים הוא שאתה הולך לאבחון, משלם אלפי שקלים, ויוצא בדרך כלל עם ההגדרה כסובל מהפרעת קשב ועם מרשם לריטלין. עכשיו פשוט יחסכו לרבים את הכסף.

 

אני רק מקווה שאת ההחלטה לגבות ממי שרוצה את התרופה את המחיר המלא ישנו. אם לא זה עלול ליצור מצב שבו לעשירים תהיה אפשרות לשלם את הסכומים הגבוהים ולקבל את התרופה, מה שיעזור להם להשיג ציונים גבוהים, ולמי שאין כסף לא תהיה אפשרות והוא ייאלץ להסתפק בפחות. אני יכול להעיד על עצמי שאם המחיר יהיה יקר מדי, אני לא אלך לרופא לבקש את המרשם.

 

נכון, זה לא שאני ואנשים כמוני זקוקים לתרופה. היא הרי לא מצילה את חיינו. אבל בעולם

הישגי כמו שאנחנו חיים בו, כשיש חשיבות גדולה כל כך לציונים ולהישגיות, העובדה שיש משהו שיכול לעזור לך לעשות את זה - היא מבורכת.

 

"החשש שלי הוא שלא ידעו לשים את הגבול"

אבל למרות השמחה על ההחלטה יש בי גם חשש. הרי בסופו של דבר מדובר בכימיקל שאתה מכניס לגוף, שמרים את ההישגים שלך בצורה חיצונית וגורם לך להיות יותר טוב. נכון שבסופו של דבר אתה הוא זה שיש לו את הידע, אבל החשש שלי הוא מכך שיהיו כאלו שלא ידעו לשים את הגבול. הרי אם זה עוזר בלימודים, אז למה לא לקחת ריטלין במסיבה? זה יעזור לך להיות חד יותר ויקל עליך להתחיל עם בחורות. ולמה לא לקחת במכון הכושר, וכך להיות ממוקד וערני יותר?

 

אני יודע שלפחות מבחינתי אני שם את הגבול בלימודים. אני לוקח ריטלין רק באותם ימים ארוכים של לפני מבחנים, שבהם יש צורך ברמת ריכוז גבוהה מאוד לאורך זמן. ואני מקווה שבפעם הבאה שאני אקח, זה כבר לא יהיה אחרי שאצטרך לבקש כדור מחבר. 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"העובדה שיש משהו שיכול לעזור - מבורכת" (אילוסטרציה)
צילום: Index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים