שתף קטע נבחר

נתניהו: מצרים יכולה להפוך לאיראן חדשה

ראש הממשלה ממשיך להזהיר מהסכנות של הטלטלה במצרים. "אולי יהיו רפורמות חילוניות, אולי האיסלאמים ינצחו ואולי מצרים תלך אחרי איראן", הוא אמר לחברי פרלמנט אירופים, והזהיר אותם: "האיראנים מאיימים בטילים גם עליכם"

בעוד ארצות הברית מרככת את עמדתה כלפי נשיא מצרים חוסני מובארק, שנאחז בכסאו, ראש הממשלה ממשיך להזהיר מהסכנות האפשריות בעקבות הטלטלה אצל השכנים מדרום. "ייתכן שמצרים תלך אחרי איראן, תאיים על בני עמה ותדכא את הסובבים", הוא אמר הערב (יום ב') בכנס שדולת ידידי ישראל באירופה שנערך בכנסת.

 

 

לדברי נתניהו, "במצרים יש תוצאות אפשריות רבות מעבר למודלים הליברליים והדמוקרטיים. האפשרות הראשונה היא אימוץ רפורמות חילוניות במדינה. האפשרות השנייה היא שהאיסלאמים ינצלו את ההפיכה כדי להשתלט על המדינה ולהוביל אותה אחורה. האפשרות השלישית היא שמצרים תלך אחרי איראן". 


"האינטרס שלנו ברור - לשמר את השלום" (צילום: AP)

 

הוא הזכיר את המאורעות באיראן לפני שנה וחצי, אז הפגינה האופוזיציה ודוכאה בכוח. "ללא דו-שיח וללא שליטה, אנשים פשוט נורו ברחובות". נתניהו אמר כי "לפני שבועות החלה רעידת האדמה בתוניסיה, מאוחר יותר היכתה גם במצרים ואנחנו לא יודעים עד כמה רחוק יגיע הרטט. אני לא יודע מה יקרה במצרים, האינטרס שלנו ברור, לשמר את השלום הקיים כבר שלושה עשורים והביא שקט לדרום ויציבות לאזור".

 

נתניהו הזהיר את חברי הפרלמנט האירופים מניסיונותיה של איראן להשיג פצצת אטום: "האירועים הדרמטיים במצרים ורעידת האדמה שקרתה שם הם כאין וכאפס לעומת רעידת אדמה גדולה יותר שעלולה לזעזע את האזור והעולם כולו, וזה אם איראן תפתח נשק גרעיני. כבר היום אפשר לראות מה הם עושים באפגניסטן, עיראק, תימן, לבנון, עזה, חלקים מאפריקה ואיראן גם שולחת את זרועותיה מערב לכיוון דרום אמריקה. זה מה שהם עושים ללא נשק גרעיני, תארו לכם מה הם יעשו עם".

 

ראש הממשלה אמר שגם אירופה נמצאת על הכוונת. "כבר היום יש לאיראן טילים בטווח שיכול להגיע לישראל. למה הם ממשיכים לפתח את טווח הטילים, אתם שואלים? כדי להגיע אליכם. אל תמעיטו באיום. קשה למערב להבין פנאטיות כאשר לעתים היא עונדת חליפה ועניבה".

 

גם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הביע חשש לנוכח המהומות במצרים בדבריו בפני האורחים מאירופה: "כולנו מייחלים ששעת המבחן הזאת תניב פירות דמוקרטיים ההולמים את הכמיהה ואת התביעה האנושית לחירות, אך עם זאת, אני חושש שבשכנות לישראל יצמחו משטרים רצחניים ומדכאים, השמים ללעג את תקוותם של האזרחים לחירות, כפי שהיה ב-1979 באיראן".

 

היועץ לשעבר של אובמה: הקיפאון יעמיק את בידוד ישראל

מעט לפני דברי נתניהו, בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי דיבר הגנרל ג'יימס ג'ונס, עד לא מזמן היועץ לביטחון לאומי של הנשיא ברק אובמה. גם הוא דיבר על הסכנות האפשיות ממצרים - ולא רק - וציין ש"העתיד של כולנו על הכף. מה שיקרה במצרים לא יישאר במצרים אלא ישפיע על האזור כולו. הבעיות של מצרים הן רק דוגמה אחרונה לשינוי שיכול להתרחש באזור כולו. השבועות האחרונים היו מפתיעים, על ישראל ומדינות העולם לא לשבת בחיבוק ידיים.

 

"הורדת חרירי בלבנון והעלאת תומכי חיזבאללה במקומו, וכן חוסר השקט במצרים בעקבות תוניסיה, מהווים סכנה אסטרטגית לאזור כולו", אמר ג'ונס. "אנו חייבים להיות מעורבים בהתפתחויות במצרים כדי לוודא שתוצאות המאורעות שם תהיינה חיוביות".

 

בצד זאת, ג'ונס, שהיה בעבר שליח ביטחוני לאזור וכעת אינו נושא בתפקיד רשמי, מתח ביקורת על נתניהו, ברקע הקיפאון המדיני. "אנחנו בנקודה בהיסטוריה שבה אסור לנו לשבת בצד ולחכות. אל לנו להסכים לסטטוס קוו ההולך ומתפשט ומעצים מסביב.

הסטטוס קוו הוא לא לטובת ישראל, לא מבחינת המצב הדמוגרפי ולא מבחינת המצב הפוליטי. ישיבה בחיבוק ידיים תוך כדי הסכמה למה שמתחולל תביא להגברת הקיצוניות בעולם ולבידוד מעמיק והולך של ישראל מול הקהילה הבינלאומית".

 

ג'ונס הזהיר: "עלינו להבין שאנו בצומת דרכים שתשפיע על חיינו לשנים רבות, רק הליכה לשתי מדינות לשני עמים והתקדמות משמעותית בתהליך השלום יכולה לסייע לישראל לסכל את התוכניות של הקיצוניים באשר הם, שכן זהו הדבר היחידי בו הם לא מעוניינים שיקרה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "אל תמעיטו באיום האיראני"
צילום: AFP
ג'ונס. אסור לחכות
צילום: יותם פרום
מומלצים