שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עיני: נכריז סכסוך עבודה השבוע בגלל התייקרויות
  יו"ר ההסתדרות דורש מהממשלה לדון אתו ברצינות גם במחירים וגם בהעלאת שכר המינימום: "עושקים את הציבור פעמיים: גם מתעלמים מהסכם שכר המינימום וגם לוקחים מס על מוצרים בסיסיים. אנחנו לא מוחים על מחירי הנופש בשווייץ"

  "אנחנו מקווים שכבר בסוף השבוע הקרוב נכריז על סכסוך עבודה כללי במשק". כך אומר ל-ynet הבוקר (ג') יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בעקבות הצהרתו משלשום, לפיה הוא מצטרף, יחד עם התעשיינים, למאבק נגד גל העלאות המחירים והמסים במשק.

   

  גל התייקרויות במשק:

   

  משמעות ההכרזה על סכסוך עבודה היא ששבועיים אחרי ההכרזה, ההסתדרות והעובדים יכולים לפתוח בשביתה - ובמקרה של סכסוך עבודה כללי, מדובר בשביתה כללית במשק. מהדברים שאומר עיני עולה כי הסכסוך לא יעסוק רק בהעלאת המחירים, אלא גם בעובדה שהממשלה "ממסמסת" את ההסכם שנחתם בין ההסתדרות למעסיקים להעלאת שכר המינימום.

   

  לדברי עיני: "אנחנו חתמנו לפני חודשיים על הסכם להעלאת שכר המינימום עם מי שאמור לשלם את המחיר - המעסיקים הפרטיים. זה היה הסכם מדוד ושקול, והם הסכימו בשמחה. לא עשינו מחטף באישון לילה. גם שר התמ"ת הקודם הסכים. והנה, מי מתנגד להסכם? דווקא שר האוצר. וראש הממשלה מתעלם מזה, כנראה שיש לו דברים יותר חשובים להתעסק בהם".

   

  "אז מה הם עושים, בממשלה? עושקים את הציבור פעמיים: פעם אחת ממסמסים את העלאת שכר המינימום ופוגעים בכיס הקדמי של מאות אלפי עובדים, ואז באים לכיס האחורי ולוקחים משם מסים על המצרכים הכי בסיסיים".

   

  אז אתם מוחים בגלל שהתייקרות הדלק שוחקת את השכר של העובדים העניים?

   

  "ההתייקרויות שוחקות את השכר של כולם, של העניים ושל מעמד הביניים. דלק הוא היום מוצר בסיסי, גם עובדים עניים צריכים לנהוג. ולא מדובר רק בדלק. מים הם לא מוצר בסיסי? הם גם התייקרו. וגם הלחם. וגם התחבורה הציבורית. אנחנו לא מאיימים בשביתה על מחירי חופשות הסקי בשווייץ".

   

  אתה תמיד טוען שאתה בעד הידברות ונגד שביתות. אתה מקווה לפתור את העניין בהידברות?

   

  "בוודאי. אחרי שיוכרז סכסוך עבודה יש תקופה שבה אני משוכנע שהממשלה תתעשת ושתהיה הידברות".

   

  שר האוצר שטייניץ כבר הכריז אתמול שהוא ישקול את המס על הדלק מחדש

   

  "זה יפה שהוא הכריז אבל אנחנו רוצים לדעת בדיוק מה הוא מתכוון לעשות".

   

  מה התנאים שלכם? באיזה מצב תחזרו בכם מהאיום בשביתה?

   

  "אנחנו דורשים להיכנס להידברות רצינית שתעסוק גם בשכר המינימום, גם במסים, כולל מס הדלק וגם בהתייקרויות של מוצרים בסיסיים".

   

  מה להסתדרות ולמחירים?

   

  "התפקיד של ההסתדרות זה להגן על העובדים והמחירים הללו פוגעים בעובדים. וההסתדרות לא לבד במאבק הזה. היא עם התעשיינים, השלטון המקומי, ועכשיו גם אגודת הסטודנטים. יש זעקה ציבורית שלמה. לא ניתן לממשלה לעשוק את אזרחיה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דורש הידברות רצינית. עיני
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים