שתף קטע נבחר

פרס ביקר באלעד: צלילות דעת - בזכות התורה

הנשיא קיים ביקור ראשון בעיר החרדית, ואמר: "אנו עם קטן, אך גדול בתורה". הוא הזכיר את מנהיגי החרדים, הרבנים אלישיב ויוסף, וטען שהם בעלי זיכרון מופלא בזכות עיסוקם בתורה

נשיא המדינה, שמעון פרס, ממשיך לשמור על קשרים חמים עם הציבור החרדי והבוקר (יום ג') הגיע לביקור היסטורי בעיר אלעד. פרס זכה לקבלת פנים ממלכתית מראש העירייה יצחק עידן, פגש נשים חרדיות שעובדות בהיי-טק וגם קפץ לישיבה – שם גילה בקיאות בסוגיות הנלמדות במסכת בבא מציעא. הוא התרגש וציין "זה מזכיר לי את בית סבי".

 

 

המארחים החרדים עשו כבוד לנשיא, וקיבלו אותו בתרועת חצוצרה. לאחר מכן הופיעה בפניו מקהלת הילדים "פרחי אלעד", אך עשתה זאת בשירה ווקאלית וללא כלי נגינה שכן פרס שרוי בתקופת האבלות על פטירת אשתו סוניה, וההלכה

אוסרת עליו להאזין למוזיקה חיה.


פרס לומד גמרא (צילום: יוסף אבי יאיר אנגל) 

 

נשיא המדינה דיבר בשבח לומדי התורה בעיר, ואמר כי בה טמונה החכמה. לדבריו, "אנחנו אולי עם קטן במספר, אבל עם גדול בתורה". עוד הוסיף כי לימוד מעין זה הוא כ"חדר כושר אינטלקטואלי ורוחני" והזכיר את מנהיגי הציבור החרדי, הרב

יוסף שלום אלישיב, שעבר את גיל 100, ואת הרב עובדיה יוסף בן ה-90, שלדבריו צלולים בדעתם ובעלי זיכרון מופלא רק בזכות עיסוקם בתורה. "זה לא יאומן", אמר.

 

בשיחה עם מנכ"לי חברות גדולות, המעסיקים עובדות תושבות העיר, טען שלחרדים יש תדמית כאילו אינם רוצים לעבוד, אך "לא דובים ולא יער". הוא קרא להתעלם מסטיגמה זו ובכך להסיר מחיצות ודעות קדומות בחברה הישראלית.

 

תורה עם דרך ארץ

על הפיכתה של אלעד, 12 שנה לאחר שנוסדה, לעיר עם כ-40 אלף תושבים, אמר פרס: "טוב לבנות עיר בשלום מאשר ללכוד עיר במלחמה". הוא ציין כי אחוזים גבוהים מתושבי העיר החרדית משרתים בצה"ל, והוסיף כי "זה לא דבר פשוט".


הנשיא: "עם קטן במספר, אך גדול בתורה" (צילום: יוסף אבי יאיר אנגל)

 

את ביקורו סיכם: "אלעד היא אחת הערים היפות בישראל, יש בה גם תורה, גם יופי וגם דרך ארץ. מה שראיתי

עולה על כל מה שציפיתי".

 

ראש העירייה, יצחק עידן, שהתלווה לנשיא המדינה במשך הסיור כולו, שיבח את אורחו: "היית הראשון ששמר על לומדי התורה כי הבנת שבלעדיהם אין קיום לעם ישראל. הבאת אותנו עד הלום. מגיעות לך הטובה והברכה, שתמשיך להיות צעיר ורענן ולבנות את הארץ ושנוכל להמשיך להתפאר בך".

 

בשם העיר ותושביה העניק עידן לפרס מגילת אסתר שנכתבה במיוחד בשבילו על ידי סופר סת"ם תושב אלעד. את המגילה המהודרת, כתובה על קלף, המליץ לו ראש העיר לאכסן בבית הנשיא יחד עם ספרי התורה הנמצאים בו.

 

יענקי ביכלר, ממארגני הביקור, סיכם: "לא סתם בחר הנשיא פרס בעיר אלעד כדי לפגוש בה את הציבור החרדי, אלא משום שהיא משלבת עבר, הווה ועתיד, בלימוד התורה שבה ובהשתלבותם ותרומתם של תושביה לחברה ולמדינה. אנו מתפללים להצלחת כבוד הנשיא בקירוב לבבות והסרת המחיצות בין חלקי העם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס עם מגילת אסתר שקיבל
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
נשיא המדינה מבקר באלעד
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים