שתף קטע נבחר

מפלי האיגואסו: להחזיק את הראש מעל למים

"מסכנה הניאגרה", הפטירה אלינור רוזוולט כשראתה לראשונה את האשדות המסעירים בדרום אמריקה. בשיט, בטיסה וכמובן ברגל - כל מה שצריך לדעת על טיול במפלים בהם זורמת כמות בלתי נתפסת של מים

במשולש הגבולות בין ארגנטינה, ברזיל ופרגוואי, במרכזו של יער גשם דרום אמריקני, זורמים המפלים המרשימים ביותר בעולם. מפלי האיגואסו הם קבוצה של 275 אשדים אימתניים באורך כולל של 2.7 ק"מ הנופלים מגובה ממוצע של כ-80 מטר על פני מצוקים בזלתיים.

 

שפכי הנהרות פרנה ואיגואסו, שמוצאם בברזיל, מזינים את המפלים בנקודה בה מתרחב נהר האיגואסו לרוחב של כ-1.5 ק"מ. ספיקת מים בלתי נתפסת של כ-6.5 מיליון קוב בשעה זורמים במפלים (יותר מפי שלושה ממפלי הניאגרה). ספיקה שכזו, בימים ספורים, תעלה בקלות את מפלס הכנרת בכמה מטרים.


עוצמת המי מחרישת אוזניים. האיגואסו בצד הברזילאי (צילומים: עינב ברזני)

 

מקור שם המפלים בשפת טופי עתיקה - "מים גדולים": אי (מים) גואסו (גדולים). עוצמת המים בסמוך למפלים מהפנטת ומחרישת אוזניים. אלינור רוזוולט, אשת נשיא ארה"ב, ביקרה במפלים ותגובתה הייתה "מסכנה הניאגרה". באקלים הטרופי השורר באזור, ימים רבים של שמש מספקים קשתות מרהיבות ונוצצות על פני רסיסי המים הבוהקים. בשנים 1984 ו-1986 הוכרזו הפארקים הלאומיים בארגנטינה ובברזיל כנכסי העולם של אונסק"ו. מומלץ בחום לבקר משני צידי המפלים (בארגנטינה וברזיל) לתצפית מושלמת.


המפלים בצד הברזילאי. 28 ק"מ מהעיר פוז דו איגואסו 

 

סביב המפלים בין ארגנטינה לברזיל

הפארק הלאומי איגואסו בברזיל נמצא 28 ק"מ מהעיר פוז דו איגואסו, ובארגנטינה 18 ק"מ מהעיר פוארטו איגואסו. בחלקו הארגנטינאי של הפארק נמצא החלק הרחב של המפלים, שם ניתן ליהנות מהליכה על גשרי עץ בסמוך למפלים. שלושה מסלולי טיול משולטים היטב סביב המפלים מעניקים נקודות תצפית מגוונות על המים. בסיבוב התחתון בצד הארגנטינאי נחשפנו לראשונה לנוף הפנוראמי של המפלים העליונים. חוטמנים, קופי קפוצ'ין ועשרות מיני ציפורים (ביניהם נקרים וטוקנים צבעוניים) מלווים את המטיילים בין שבילי העץ בפארק. נחילים של פרפרים מרחפים ברכות בין נופים ירוקים של היער הטרופי בעוד קונדורים ענקיים דואים בין רסיסי המים הנישאים אל על.

 

מערכת תחבורה נוחה למבקרים קיימת משני צידי הפארק. הגעה למסלולי הטיול בצד הברזילאי נעשית באמצעות אוטובוס ובצד הארגנטינאי באמצעות רכבת קלה.


בסירת המרוץ מתקרבים למפל הגועש ביותר בפארק - לוע השטן 

 

מומלץ לגוון ולשלב בטיול מספר אטרקציות על מנת לקבל תחושה טובה יותר של המפלים. שיט בסירת מירוץ בצד הארגנטינאי תחת זרם קולח וצונן של המפלים מומלץ ביותר. באמצעות סירת המירוץ ניתן להתקרב לעוצמה הבלתי נתפסת של המים, לחוש את הרסיסים ואף להירטב לגמרי, תחת אחד המפלים. אפשר להתקרב אל המפל הגועש והמרשים ביותר בפארק שנקרא "גרון השטן" (גארגאנטה דל דיאבלו בספרדית). זהו מפל פרסה ברוחב 150 מטרים ובאורך 750 מטרים. בצד הברזילאי של הפארק ישנו מסלול אחד המוביל לתצפית על "גרון השטן". כשמבקרים בסמוך למפל כדאי להצטייד במעילי סערה, להגנה מפני רסיסי המים הנישאים באוויר. 

 

בכניסה לפארק בברזיל נמצא מנחת מסוקים, ממנו ניתן להמריא לטיסות ראווה בנות 10 דקות מעל המפלים. תוך דקת טיסה נמצא המסוק מעל למפלים ומעניק נקודת תצפית המעצימה את חווית הצפייה. עמוד רסיסי מים בגובה של כמה עשרות מטרים, שנראה לי לרגע אחד כעשן המיתמר מהיער הירוק, מסמן את השפך העליון.


שיט בסירת מרוץ תחת זרם קולח וצונן של המפלים 

 

מפגש הנהרות פרנה ואיגואסו נראה למרחוק בעוד המסוק משלים שני סיבובים מעל הבקע המרשים אליו נשפכים המים. בתצפית ממעל נראה כי נהר פרנה זורם ברוגע לפני שנופלים מימיו בעוצמה לבקע הצר. זהו אחד הנהרות הארוכים בעולם ומתפתל לאורך של כ-4,000 ק"מ. קשת רחבה וצבעונית מוסיפה גוון שונה לאדי המים כשהמסוק מסתובב לתצפית קרובה על "גרון השטן". בעודנו שבים חזרה למנחת המסוקים, פתאום נראה כאילו המפלים היו טיפה אחת בים העצים הירוקים של יער הגשם הטרופי בפארק. לפני שנים ספורות התברר שטיסות המסוקים מעל המפלים גורמות לביצי הציפורים להיסדק, על כן הוחלט שהטיסה תיערך בגובה רב יותר.


גשרון העץ המוביל ללוע השטן - רסיסי המים מרטיבים לגמרי את המבקרים 

 

התחזית – לח במיוחד

מספר שבילי הליכה רחוקים יותר מהמפלים נמצאים משני צידי הפארק. בשביל המקאו בארגנטינה, ניתן לראות קופי קפוצ'ין, במיוחד על העצים, לרוב מתהלכים בקבוצות וניזונים בעיקר מפירות. חוטמנים רבים נמצאים בפארק בעיקר במוקדים בהם מסתובבים אנשים, החוטמנים הם אוכלי-כל והם מחפשים את מזונם אצל המבקרים. 

 

בג'ונגל המקיף את המפלים ניתן למצוא 400 מיני ציפורים, 500 מיני פרפרים ויונקים ביניהם טפיר, חוטמן, דביבון, יגואר ודוב נמלים. בסמוך לפארק בברזיל נמצא פארק ציפורים מרהיב ובו זוחלים שונים, פרפרים, קופים, טוקנים, תוכי ארה וגם קוליברי קטנטנים, המפורסמים בשל משק כנפיים מהיר בקצב של עד 80 פעם בשנייה. ליבו הזעיר של הקוליברי פועם 80-160 פעם בדקה.

 

האקלים באזור הוא כמובן טרופי. כ-2,000 מ"מ גשם מתחלקים באופן שווה לאורך השנה. הלחות גבוהה, לעתים עד 90%, והטמפרטורה הממוצעת נעה בין 33 מעלות בקיץ ל-10 מעלות בחורף.


מהמסוק: עמוד רסיסי המים מהמפל מטפס לגובה של כמה מאות מטרים

 

מודיעין שלום:

הגעה: 17 שעות נסיעה באוטובוס או שעתיים טיסה מפרידות בין בואנוס איירס בארגנטינה למפלי האיגואסו. טיסה הלוך וחזור מבואנוס איירס עולה כ-300 דולר, נסיעה באוטובוס לילה עולה כ-100 דולר.

 

לינה: ניתן לישון באחד מהמלונות הרבים בעיר פוארטו איגואסו בארגנטינה או בפוז דה איגואסו בברזיל. מלונות יקרים יותר ונוחים יותר נמצאים בתוך שטח הפארק: הוטל קטאראטאס בצד הברזילאי ומלון שרתון בצד הארגנטינאי מספקים נוף היישר למפלים.

 

טיפים: בשל הלחות הגבוהה והשמש החזקה כדאי להצטייד בקרם הגנה ודוחה יתושים. לא לוותר על טיסת הראווה במסוק מעל המפלים. מומלץ כאמור לטייל לפחות יומיים סביב המפלים, יום אחד בכל צד.

 

עלויות: כניסה לפארק עולה כ-80 שקלים בכל אחד מהצדדים. סירת מירוץ תחת המפלים בצד הארגנטינאי עולה כ-100 שקלים. כניסה לפארק ציפורים בברזיל עולה כ-50 שקלים. טיסת ראווה בהליקופטר מעל המפלים למשך 10 דקות עולה כ-100 דולר (אותם ניתן לשלם באשראי).

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוכי ארה זהוב חזה. נפוצים באמריקה הצפונית והדרומית
צילום: עינב ברזני
הקוליברי ניזונים בעיקר מצוף פרחים וחרקים
צילום: עינב ברזני
צילום: עינב ברזני
הקוליברי ממשפחת העופות הקטנים בעולם
צילום: עינב ברזני
הכלובים בפארק הציפורים פתוחים וניתן להסתובב בין בעלי החיים
צילום: עינב ברזני
מומלצים