שתף קטע נבחר

קריאה אחרונה: בואו לראות את הכנסייה שנחשפה

ביום א' הקרוב, תכסה רשות העתיקות את הפסיפסים בכנסייה שנחשפה בשבוע שעבר בחירבת מידרס. מי שחפץ לראות את התגלית היפה, יוכל לעשות זאת רק במהלך הסופ"ש הקרוב

חירבת מדרס הוא אתר עתיקות די גדול (כ120 דונם) הנמצא 30 ק”מ דרום-מערבית מירושלים. האתר מעולם לא נחפר בקנה מידה רחב, ורוב המחקר בו היה בדמות סקרים. אבן משקוף אחת שתמיד נראתה על פני השטח, לימדה על קיומו של מבנה גדול במקום.

 

מתאר הכנסייה הוא בזיליקלי חד-אפסידיאלי אופייני, אך עם רצפות מעוטרות פסיפסים אשר השתמרו באופן מרשים. רוב עיטורי הפסיפסים הם גיאומטרים, אך יש בהם גם תאורים צבעוניים של חיות, ציפורים, דגים, וסלים מלאי תבואה.

 

לרוע המזל אין בממצא כתובת, ולא ניתן לשחזר באופן מלא את ההקשר התרבותי-דתי של הכנסייה. מעבר לאפסיס של הכנסייה ישנו חלל תת-קרקעי ("קריפטה"), ששימש כנראה לקבורה, או אולי גם לשמירת שרידי קדושים ("רליקטים"). יש חוקרים שמציעים שכנסייה זו היתה קשורה להנצחת זיכרו של הנביא זכריה, אך בהיעדר כתובת לא ניתן להוכיח (או לשלול) אפשרות זו.

 

מצב עגום ועקום הוא, שחוק העתיקות מתקצב חפירות הצלה אך אינו מתקצב פיתוח תיירותי והסדרת ביקורים לאתרי עתיקות לאחר חשיפתם. כיון שכך, נכון לעכשיו רשות העתיקות מתכוונת בתחילת שבוע הבא (!) לכסות את הפסיפסים, לשם הגנתם.


השתמרה באופן מרשים. רצפת הפסיפס (צילום: עמוס פרידלין)

 

היו כאלה שכבר שמעו על התגלית, ורצו לאתר לשזוף את עיניהם בפסיפסים המרהיבים. נראה שמי שלא יספיק לבקר במקום בסופ"ש הקרוב, יצטרך לחכות עד שיחשפו תקציבים לחשיפה מחודשת של המתחם.

 

 

רוצים לזכות באוטו? השתתפו בתחרות הנהג החסכוני בפייסבוק שלנו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האתר נחשף, וכבר כוסה. חירבת מדרס
צילום: עמוס פרידלין
דני הרמן בחירבת מדרס
צילום: עמוס פרידלין
מומלצים