שתף קטע נבחר
צילום: AFP

מובארק נסוג לאחור

נשיא מצרים אכזב את ההמונים שציפו שיזוז הצידה ויפנה את מקומו, אך למרות משיכת הזמן יהיה לו קשה מאוד להישאר בתפקידו. בינתיים הצבא מתחזק

לא ברור הלילה אם המשבר במצרים הסתיים, חרף נאום היסטורי שלישי במספר של הנשיא חוסני מובארק. בניגוד להתעקשות של כמה כלי תקשורת ערבים, מובארק לא התפטר מתפקידו, אלא נשאר לשאת בתואר "נשיא". יתרה מכך, לא רק שהוא לא ברח לדובאי עם שני מיליארד דולר, כפי שטענו "האחים המוסלמים" מבעוד מועד, אלא שהוא שב והצהיר כי הוא יישאר במצרים "זקוף ראש עד ליומו האחרון".

 

היסטוריה במצרים - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד

 

ובכל זאת, היו כמה משפטים היסטוריים בנאומו. הנשיא מובארק הצהיר כי הוא מעביר את סמכויות הנשיאות לסגנו הטרי, עומר סולימאן. עם זאת, לא ברור באיזה סמכויות מדובר. מה פירוש הדברים? אמנם, יש כבר פרשנים ערבים שטענו כי מהלילה מובארק הוא "נשיא לשם כבוד" ולא יותר מכך, אך באותה נשימה יש להודות כי שאלת מעמדו של נשיא מצרים נראית יותר כתעלומה מאשר כדבר מוגמר, וכלל לא בטוח כי גם התואר "נשיא של כבוד" יספק את המפגינים. עוד התחייב מובארק כי יערכו בחירות לנשיאות עד חודש ספטמבר, שהוא לא יתמודד בהן וכי עד לבחירות תתוקן החוקה המצרית, באופן שכל מי שחפץ בכל יוכל להתמודד בבחירות.


מפגינים זועמים במצרים (צילום: רויטרס)

 

מובארק פנה לצעירי מצרים "כאב לילדיו" ולא כ"נשיא לעמו" ואף התנצל בפני משפחות הרוגי ההפגנות והבטיח להגיע לחקר האמת במות יקיריהן - עוד היסטוריה קטנה במצרים בה נשיא מתנצל על הרוגים אזרחיים.

 

ועדיין, למרות כל המחוות הללו, מובארק נשאר נשיא. ואפשר כי למרות כל המחוות שהפגין בשבועיים האחרונים, ישנם לא מעט מפגינים בכיכר "א-תחריר", שלא ישבעו נחת וירצו להפגין עד שישלם בכיסאו. מנגד, בכירים בצבא מצרים כבר הבהירו כי לא יהססו לנקוט יד קשה לטובת הסדר הציבורי.


חיכו להודעת התפטרות. כיכר אל-תחריר (צילום: AFP)

 

כדי להשלים את המסר, נשלח סגן הנשיא המחוזק סולימאן אל המצלמות מיד לאחר נאומו של מובארק ובפיו מסר ברור למפגינים: הפגנתם, קיבלתם, מספיק! לכו הביתה! אל תקשיבו ל"ערוצי הלוויין המסיתים למלחמת אחים" (רמז ל"אל-ג'זירה"). אולם גם כאן לא בטוח שקריאתו תיענה.

 

הצבא מתחזק

אך הנאום של מובארק לא היה הדבר ההיסטורי היחידי היום. למעשה, הקרב המעניין מתרחש במצרים מאחורי הקלעים. כשמחברים את חתיכות הפאזל הולך ונדמה כי המשטר המצרי הולך ונצבע בצבעי צבא מצרים - כמעט עד לכדי משטר צבאי. זה החל במינוי מפקד חיל האוויר לשעבר, אחמד שפיק, לתפקיד ראש ממשלה ואת הגנרל מחמוד וגדי לתפקיד שר הפנים, והמשיך בסילוק אנשי העסקים מהממשלה ובסילוק הדמויות הבולטות ובהם בנו של הנשיא, גמאל מובארק, מהנהגת מפלגת השלטון במצרים.

 

היבט נוסף להתחזקות הצבא בממסד השלטוני היה ישיבה של המטכ"ל המצרי, בראשות שר ההגנה, מוחמד חוסיין טנטאווי. הישיבה, שכונסה בהיעדרו של מובארק, להזכירכם המפקד העליון של הצבא והכוחות המזויינים. ישיבה זו הוגדרה כ"בלתי מוגבלת בזמן" והסתיימה בהודעה מיוחדת שפירסם הצבא. "המועצה החליטה להמשיך בכינוסיה כדי לדון בכל הצעדים בהם ניתן לנקוט כדי לשמור על המולדת, הרכוש ושאיפותיו של העם המצרי העצום", נאמר בהודעה. במילים אחרות: נפעל כפי שנמצא לנכון כדי לשמור על הסדר.

 

היבט אחר הוא למעשה נסיגתו של מובארק לאחור, לטובת הציר המוביל כעת בהנהגה המצרית - ציר סולימאן-טנטאווי. סגן הנשיא הטרי, עומר סולימאן, כזכור ראש המודיעין ואיש הממסד הביטחוני, לקח על עצמו את המשימה לנהל את הדיאלוג עם קבוצות האופוזיציה השונות ולעצב את המשטר החדש, כדי שהשלטון במצרים לא יקרוס לתוך כאוס ומאבקי כוח משתקים.

 

בן בריתו, שר ההגנה מוחמד חוסיין טנטאווי, לקח על עצמו את המשימה לשמור על הסדר הביטחוני במצרים, כדי שזה לא יקרוס לתוך כאוס ברחובות. השניים הם הדמויות החזקות כעת והם מסמנים את המעבר של הצבא לקדמת הבמה הפוליטית במצרים. לא ממש הפיכה, אך בהחלט תזוזות של ממש בתוך ההנהגה. אז אולי הנשיא המצרי לא הופל היום במחזות המזכירים את נפילת המשטרים הקומוניסטים בעבר, אולם מה שקורה כעת המצרים הוא פרישה הדרגתית של מובארק הצידה לטובת הממסד הצבאי.

 

ומה בעתיד?

השאלה הגדולה היא עד כמה יזוז מובארק הצידה, ועד כמה יצליח להחזיק בתואר של נשיא, גם אם לשם כבוד, עד לבחירות בספטמבר בשעה שלא

 מעט מפגינים ממשיכים לשאת דרישה מרכזית - שיתפטר ועכשיו. נכון לעכשיו, חייבים להודות, זאת נראית משימה כלל לא פשוטה, שלא לומר - כמעט בלתי אפשרית.

 

ייתכן שמובארק יצטרך לשלוף לפחות עוד ג'וקר מהשרוול, אם הוא מעוניין להישאר נשיא לשם כבוד, לעוד כמה חודשים ולפרוש בשקט יחסי. לאחר כל הקלפים שזרק לשולחן בשבועיים האחרונים, נראה כי הוא יצטרך להיות יצירתי במיוחד, כשהמבחן המשמעותי הוא כבר מחר - ההפגנות שתוכננו להיערך לאחר תפילות יום השישי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק. לא התפטר
צילום: AP
מפגינים זועמים בקהיר
ציילום: רויטרס
מצרים קהיר הפגנה מובארק חוגגים בכיכר א תחריר
צלום: AP
מומלצים