שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בגלל ההתייקרויות - דירות 3 חדרים הכי נמכרות

  מהפך נדל"ני: הדירות בנות 4 ו-5 חדרים איבדו הבכורה בטבלת המכירות. הקטנות גם נמכרות הכי מהר: בתוך כחודש בממוצע

  דירות 3 חדרים חוזרות לאופנה: בגלל עליית מחירי הדירות וגל ההתייקרויות, הדירות הכי פופולריות בימים אלה הן בנות שלושה חדרים ולא ארבעה וחמישה כפי שהיה במשך שנים, עד לאחרונה. דירות שלושה חדרים גם נמכרות הכי מהר, תוך 1.2 חודש בממוצע, בעוד שהדירות הגדולות נתקעות בשוק. לפני שנה, למשל, הנתונים היו הפוכים: דירות 4־5 חדרים נחטפו תוך 3 חודשים, ואילו דירות 3 חדרים נתקעו חודשים ארוכים.

   

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

   

  מדובר בשינוי מגמה שנוצר עקב מחסור בדירות בנות 3 חדרים, על רקע זינוק של כ-14% במחירי הדירות בשנה האחרונה.

  מנתוני הלמ"ס והתאחדות הקבלנים עולה שברבעון השלישי של 2010, דירות בנות 1 עד 3 חדרים נמכרו תוך 1.2 חודשים, דירות בנות 4 חדרים נמכרו תוך 1.7 חודשים, דירות חדשות בנות 5 חדרים עמדו בשוק 2.5 חודשים ודירות בנות 6 חדרים ומעלה - 3.4 חודשים. ברבעון ה-3 של שנת 2009, למשל, דירות בנות 1 עד 3 חדרים חיכו 8 חודשים בממוצע ואילו דירות בנות 5 ו-6 חדרים נמכרו תוך 3 חודשים.

   

  מגמה זו תואמת את השינויים בהתחלות הבנייה. משנת 2008 עד הרבעון השלישי של 2010 55% מהדירות שנבנו היו בנות 5 חדרים ומעלה, לעומת 36% של דירות 4 חדרים ו-4% בלבד של דירות 3 חדרים.

   

  מוטי כידור, מנכ"ל התאחדות הקבלנים: "הנתונים מוכיחים שיש ביקוש עצום לדירות קטנות, אך בשל המחסור בדירות בנות 3 חדרים ולאחרונה גם 4 חדרים, זמן ההימצאות שלהן על המדף קצר ביותר. התייקרות הדירות בשיעור גבוה בשנתיים האחרונות גרמה לכך שרוכשים רבים לא יכולים להרשות לעצמם דירות 5 או 6 חדרים, ולכן הביקוש לדירות 3 ו-4 חדרים גדל, ודירות קטנות מבוקשות גם על ידי המשקיעים שמשכירים אותן. לאחרונה דרש שר השיכון, אריאל אטיאס, לתכנן 20% מדירות בבניינים כקטנות, מדובר במהלך נכון לאור ההערכות כי מחירי הדירות לא יירדו בקרוב, ודירות קטנות יהוו אופציה לרוכשים".

   

  באחרונה ציין מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל, ירון ביבי, כי במנהל מכינים כיום מכרזים עם מספר גדול יותר של דירות קטנות, אלא שהתכנון מחדש של דירות קטנות מעכב את פרסום המכרזים. גם ראשי הערים, כמו חי אדיב בהוד השרון, הודיעו כי ידרשו לבנות עם אחוז מינימלי של דירות קטנות.

   

  קבוצות הרכישה בעד 3 חדרים

  לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, עד שייצאו המכרזים יעבור זמן ולא יינתן מענה לביקושים המיידיים. לפיכך, לדבריו, "הרשויות המקומיות יכולות להפעיל את 'חוק שבס' ולאפשר ליזמים להגדיל את מספר הדירות בשטח בנייה, ובכך לאפשר בנייה של יותר דירות קטנות ללא הליכים ממושכים".

   

  לדברי רמי שבירו, מנכ"ל ובעלים של חברת רמי שבירו, היצע הדירות הקטנות נמוך משתי סיבות עיקריות: "ראשית, ככל שמדובר בערים חזקות באזורי הביקוש, ההתוויה לבניית דירות גדולות מגיעה מהתב"ע שמכתיבות הרשויות. שנית, הביקושים לדירות גדולות גבוהים יותר כיום. משתלם יותר היום לרכוש דירות 5 חדרים. התוספת על חדר חמישי היא כ- 120־150 אלף שקל, הרבה פחות מעלות המעבר מדירת 3 חדרים ל-4 חדרים".

   

  מי שמעודד את הדירות הקטנות הן קבוצות הרכישה, שספגו מכה גדולה בשנה האחרונה, עקב הטלת המע"מ. לדברי עו"ד קרן בן דוד, מבעלות חברת מגדלים, הפופולריות הגואה של דירות 3 חדרים הביאה את החברה להגדיל היצע הדירות בפרויקטים, והן נחטפות. לדבריה, בפ"ת הצליחו להוזיל בעבר את מחירי דירות 3 חדרים ל-750 אלף שקל בלבד, והן נמכרו תוך שעות. ובראשל"צ, למשל, הקימה חברת צרפתי צבי ובניו מגדל שכולו דירות בנות 2.5 חדרים, וכל הדירות במגדל נחטפו.

   

  הכתבה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים