שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

גנץ רמטכ"ל: "יציבות מול זעזועים עמוקים באזור"

24 שעות לפני שרב-אלוף גבי אשכנזי משתחרר מצה"ל, אישרה הממשלה את מינויו של בני גנץ לרמטכ"ל ה-20. נתניהו אמר כי "המינוי יבסס את יציבות צה"ל, החשובה במיוחד בעת הזו". הוא התייחס לשלום עם מצרים: "אבן יסוד ליציבות במזה"ת כולו"

הממשלה אישרה הבוקר (יום א') את מינויו של האלוף בני גנץ לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. בפתח ישיבת הממשלה התייחס נתניהו למינוי גנץ על רקע ההתפתחויות באזור, ובראשן התפטרותו של נשיא מצרים חוסני מובארק אחרי 30 שנה בשלטון: "המינוי יבסס את יציבות צה"ל, החשובה במיוחד בעת הזו, בשעה שזעזועים עמוקים פוקדים את אזורנו".

 

הרמטכ"ל ה-20 - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

נתניהו אמר כי "האלוף גנץ הוא קצין מצטיין, מפקד מנוסה ובעל ניסיון רב גם מבחינה מבצעית וגם מבחינה ארגונית והוא ניחן בכל התכונות להנהיג ולהוביל את צה"ל". הוא בירך את הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, לרגל סיום תפקידו: "אנחנו מודים לו על פיקוד מצוין. אני רוצה להביע את הערכתי העמוקה לפועלו ואנחנו מברכים אותו בהצלחה בהמשך דרכו".

 

השר מיכאל איתן, שהיה היחיד שהתנגד למינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, אמר כי כעת, לאחר שמינויו בוטל, יש להרחיק את גלנט מכל שירות ציבורי עתידי. הוא התייחס לעבירת הבנייה המיוחסת לרמטכ"ל הנכנס, בני גנץ, ואמר: "האלוף גלנט קיבל כרטיס צהוב, ועוד כרטיס צהוב וכרטיס אדום ועוד כרטיס אדום, והמשיך בשלו. לא ראוי שכך מתנהג נבחר ציבור".

 

שר החינוך, גדעון סער, אמר כי "גנץ יהיה רמטכ"ל מצוין, בעל שיקול דעת, מנוסה, רציני ויש יסוד להניח שהוא יאחד את המטכ"ל לעבודה משותפת, וזה מה שחשוב. הרמטכ"ל היוצא היה מצוין, הוא עשה עבודה מצוינת בשיקום צה"ל, במיוחד אחרי מלחמת לבנון השנייה. ואני חושב שאני מבטא את מה שהרוב המכריע בישראל מרגיש".

 

"מאחלים לעם המצרי עתיד טוב"

נתניהו התייחס להפיכה במצרים, ובניגוד להתלהבות בעולם המערבי, הסתפק בהודעה לאקונית. "במהלך סוף השבוע האחרון התפטר נשיא מצרים חוסני מובארק ועזב את קהיר. ממשלת ישראל מברכת את הודעת הצבא המצרי, שהודיע כי הוא מכבד את הסכם השלום. מדובר בהסכם רב שנים שכל ממשלות מצרים טיפחו וקידמו, והוא אבן יסוד ליציבות, לא רק בין שתי המדינות אלא במזרח התיכון כולו".

 

ביום שישי האחרון קיבלו שרי הממשלה הודעת SMS מלשכת ראש הממשלה, בה נתבקשו לשמור על שתיקה בנושא. "אנו מדגישים את הנחיית ראש הממשלה להימנע מראיונות ומתגובות לנושא מצרים". היום קיבלו חלק מהשרים תזכורת דומה ואלה שהסכימו לדבר על המצב במצרים, העדיפו לעשות זאת - בדומה לנתניהו - בצורה לאקונית.

 

שר התשתיות, עוזי לנדאו, אמר כי "הדבר היחיד הוודאי במזרח התיכון הוא אי הוודאות. דברים יכולים להתהפך מעכשיו לעכשיו. אנחנו יכולים לצפות עכשיו למצרים דמוקרטית יותר, חופשית יותר, ולאחל זאת לעמה. יחד עם זאת, אל לנו לשכוח שאנחנו חיים במזרח התיכון וכי אנחנו צריכים להסתמך על כוחנו, עוצמתנו, ולבנות את עצמנו".

 

השר סער אמר כי "ההודעה של הצבא המצרי על כיבוד ההסכמים חשובה ביותר. הדומיננטיות של הצבא בתקופת המעבר מאוד חשובה ונותנת תקווה ליציבות כמו במדינות אחרות באזור, לדוגמא טורקיה, שם יש אוריינטציה צבאית חיובית מבחינת אינטרסים של יציבות. אנחנו כמובן נעקוב אחר האירועים ואנו מאחלים לעם המצרי עתיד טוב".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גנץ. הרמטכ"ל ה-20
צילום: שאול גולן
נתניהו. מברך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים